Americká pobřežní stráž ohlásila úspěšnou záchranu tří trosečníků, kteří uvízli na opuštěném ostrově v západní části Tichého oceánu. Piloti letadla amerických námořních sil je lokalizovali díky nápisu "HELP" z palmových listů. Uvedl to server CNN.
Muže byli nalezeni v dobrém zdravotním stavu v úterý na neobydleném ostrově Pikelot, který má rozlohu 32 hektarů, přibližně 660 km jihovýchodně od ostrova Guam, uvedla americká pobřežní stráž. Jejich totožnost a státní příslušnost nebyly zveřejněny.
Trojice zkušených námořníků vyplula na 20metrovém otevřeném člunu s přívěsným motorem z atolu Polowat na východě od ostrova Pikelot ještě na Velikonoční neděli.
Po šesti dnech, kdy se nevrátili, byly úřady upozorněny jejich neteří a americká pobřežní stráž ve spolupráci s námořnictvem spustila záchrannou akci. Původní oblast pátrání měla rozlohu více než 78.000 čtverečních námořních mil.
Letadlo amerických námořních sil P-8 Poseidon objevilo provizorní nápis "HELP" z palmových listů a spustilo záchrannou operaci. "Tento vynalézavý krok byl klíčový pro jejich lokalizaci," řekla mluvčí americké pobřežní stráže Chelsea Garcia.
Muži utrpěli poškození závěsného motoru jejich člunu kvůli vlnám, a tak nebyli schopni zavolat o pomoc, protože baterie na vysílačce byly vybité, uvedla americká televize CNN. Na ostrově, který je součástí Mikronésie, měli přístup k pitné vodě a potravinám.
Na ostrově Pikelot ztroskotaly tři osoby také v roce 2020, kdy jejich loď vyčerpala palivo. Díky nápisu "SOS" na pláži je tehdy americké armádě podařilo najít.
Související
Nečekaná dohra extrémního počasí: Hrozí ničivé dopady na celoplanetární úrovni, varují vědci
Oceány mění barvu. Vědci netuší, co se stane dál
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Výhled počasí na leden. Meteorologové nastínili, jak v Česku bude
včera
Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti
včera
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
včera
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
včera
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
včera
Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění
včera
Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina
včera
Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila
včera
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
včera
Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili varování kvůli sněhu a větru
včera
Prokletí Kennedyových trvá. Vnučka prezidenta podlehla vážné nemoci
včera
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
včera
Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví
včera
Ukrajina neztrácí ani den. Diplomatická jednání budou pokračovat i v novém roce
včera
Nestandardní krok, říká Babiš o fondu. Převádí do něj pouze Agrofert
včera
Předpověď počasí do víkendu. Připravte se na sníh i silný vítr
30. prosince 2025 21:53
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
30. prosince 2025 20:38
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
30. prosince 2025 19:21
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
30. prosince 2025 18:16
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
Dvě vážné nehody se za posledních 24 hodin staly na dálnici D35 v Olomouckém kraji. První byla tragická. O život přišel muž, který přebíhal komunikaci. Další havárie se stala v úterý ráno. Z automobilu museli hasiči vyprostit čtyři osoby.
Zdroj: Jan Hrabě