Počasí v Evropě

Související články:

Bouře Babet

Počasí v Evropě dál zabíjí. Bouře Babet má už čtyři mrtvé, působí záplavy a trhá protipovodňové bariéry

Bouře s silným větrem, přívalovým deštěm a vysokými vlnami v sobotu opět postihla Británii, severní Německo a jižní Skandinávii. Deštivé počasí způsobilo rozsáhlé povodně, přerušení dodávek elektřiny, evakuace a problémy v letecké, trajektové a železniční dopravě. Od čtvrtka zemřely nejméně čtyři lidé v důsledku bouře, kterou britský meteorologický úřad pojmenoval Babet, uvedl server Weather.
Lyžování, ilustrační foto

Užijme si sníh, dokud můžeme. Pokud se počasí bude oteplovat, lyžařská střediska budou minulostí, varují vědci

Klimatické změny mají dopady nejen na zdraví lidí či zemědělskou produkci, ohrožují ale i trávení volného času či sportovní aktivity. Globální oteplování se může velmi negativně promítnout do budoucnosti lyžařských středisek v Evropě. Podle nové studie nebudou nedostatek přírodního sněhu schopny dostatečně kompenzovat ani zařízení na výrobu umělého sněhu. 
Ilustrační foto

Evropu zasáhne třetí vlna veder. Žhavé počasí se nevyhne ani Česku

Podle serveru Euronews do Evropy míří další vlna veder, která zasáhne řadu zemí včetně Francie. Ta očekává v následujících dnech nejspíše nejsilnější vlny veder od začátku letošního léta. Meteorologické předpovědi naznačují, že teploty by mohly na některých místech dosáhnout až 40 stupňů Celsia. Dnes byl v 19 departementech vyhlášen druhý nejvyšší stupeň varování před extrémně vysokými teplotami. 
Lijáky způsobily sesuv půdy a vykolejení dvou vagónů osobního vlaku ve Švédsku

Baltské moře bičuje extrémní počasí. Doprava stojí, meteorologové varují před nejhoršími bouřemi za desítky let

Oblast Baltského moře se dnes stala rájem silných bouřek. Ty výrazně ovlivňují námořní i leteckou dopravu a způsobují škody na infrastruktuře a majetku. Polsko, Švédsko, Norsko a další země se potýkají s extrémními povětrnostními podmínkami, které si vyžádaly řadu zranění a způsobily výpadky energie. Meteorologové podle médií varují před nejhoršími bouřemi za posledních několik desítek let.
Letní počasí, ilustrační foto

El Niño neovlivňuje současné extrémní počasí, vysvětlil klimatolog Tolasz pro EZ. Projevit se může za dlouho

EuroZprávy.cz začátkem června informovaly o nastupujícím jevu El Niňo. Na jeho příchod upozornila Organizace spojených národů i Světová meteorologická organizace. Pro podrobnější vysvětlení celého jevu se EuroZprávy.cz obrátily na klimatologa Radima Tolasze z Českého hydrometeorologického úřadu. Ten zdůraznil, že současné extrémní teploty nejsou důsledkem tohoto jevu, nýbrž nezvykle vysoká teplota světových vod na severu.
La Palma bojuje ve vedru i s obřími ohni (16. července 2023).

Evropu decimuje počasí a Kerberos, vrchol teprve přijde. Hoří na La Palmě, kde evakuovaly tisíce lidí. Varování i v Česku

Evropa bojuje s vlnou veder, která sužuje řadu zemí. Na ostrově La Palma se druhým dnem šíří rozsáhlý požár, který se i přes nasazení stovek hasičů zatím nepodařilo plně ovládnout. Úřady byly nuceny evakuovat již 4255 lidí, což představuje čtyřnásobek původních odhadů z soboty. Nicméně někteří lidé odmítají opustit své domovy navzdory naléhavým výzvám záchranářů, jak uvádí BBC.
Globální oteplování

Počasí v Evropě se otepluje nejrychleji na světě. Planetu čekají krušné roky plné extrémů, obávají se klimatologové

Průměrná teplota v Evropě se loni zvýšila o přibližně 2,3 stupně Celsia ve srovnání s obdobím před průmyslovou revolucí mezi lety 1850 až 1900. Tento nárůst způsobil, že průměrná roční teplota na kontinentu patřila mezi druhou a čtvrtou nejvyšší naměřenou teplotu. V roce 2022 se v Evropě vyskytla místy rekordní vedra, která byla jednou z hlavních příčin výrazného nárůstu úmrtí spojených s počasím.
Španělské letovisko

Do Španělska přišlo uprostřed zimy letní počasí. Lidé se šli koupat do moře

Pláže na jihovýchodě Španělska a na španělském ostrově Mallorca se o víkendu zaplnily lidmi, kteří se v parném počasí přišli zchladit koupáním v moři. Místy teploty překročily 30 stupňů Celsia a Palma, metropole turisty vyhledávaného ostrova, v noci na dnešek zažila svou první tropickou noc. Teplota zde během noci neklesla pod 20 stupňů Celsia, informovala dnes agentura DPA.
Další články

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Změny počasí působí škody za bilion dolarů. 100 miliard ročně opravdu nestačí

Jak už server EuroZprávy.cz informoval ve čtvrtek, účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. A podle jiných odhadů částka v následujících letech raketově vzroste.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy