Ponorka Titan je v kritické chvíli: "Potřebujeme zázrak," říká expert na průzkum Titaniku

Týmy hledající záhadně ztracenou ponorku Titan nyní už „potřebují zázrak“, aby ji našli, než dojdou zásoby kyslíku, řekl CNN přední hlubinný průzkumník.

Pátrání po pohřešované ponorce Titan, která byla určena pro expedice s cílem prohlédnout si trosky Titaniku se ve čtvrtek přiblížilo ke kritické 96hodinové hranici. Situace se stává zoufalým zápasem s časem, protože se odhaduje, že lidem v ponorce dojdou zásoby kyslíku nejpozději dnes, píše agentura AP.

"Dobrou zprávou je, že zázrak se může stát," prohlásil David Gallo, hlavní poradce pro strategické iniciativy ve společnosti RMS Titanic Inc.

„Nemsíme pořád myslet na hodiny a hledat tak rychle, jak je to možné,“ řekl Gallo pro CNN v pořadu „This Morning“.
 
"Je to těžké, protože oceány jsou jako černá tma - k efektivnímu zobrazení můžete použít pouze zvuk a musíte být skoro nad vrcholem objektu, abyste ho skutečně viděli," řekl.

Gallo je kolegou francouzského potápěče Paula-Henriho Nargeoleta, jednoho z cestujících na ponorce. Řekl, že Nargeolet je zkušený průzkumník a zajistí, že bouchání zachycované pátracími týmy „nemůže být interpretováno jako nic jiného než lidské“, pokud skutečně zvuky pocházejí z vnitřku plavidla.

expediční ponorka Titan od společnosti OceanGate. expediční ponorka Titan od společnosti OceanGate. Foto: OceanGate

Odhaduje se, že ponorka Titan měla při vypuštění v neděli ráno v severním Atlantiku zásobu dýchatelného vzduchu asi na čtyři dny. Na základě informací, které poskytla americká pobřežní stráž a společnost stojící za expedicí, je konečný termín pro nalezení a záchranu ponorky zhruba dnes kolem 13:00 SELČ.

Odborníci zdůraznili, že jde o nepřesný odhad a mohl by být prodloužen, pokud cestující přijmou opatření k zachování dýchatelného vzduchu. A není známo, zda přežili, protože ponorka zmizela v neděli ráno.

Co víme o ponorce Titan?

Titanje ponorka třídy Cyclops s lidskou posádkou navržená tak, aby dopravila pět lidí do hloubky 4 000 metrů (13 123 stop) za účelem průzkumu a inspekce místa, výzkumu a sběru dat, výroby filmů a médií a testování hardwaru a softwaru na hlubokém moři. Díky inovativnímu použití moderních materiálů je Titan lehčí a jeho mobilizace je cenově výhodnější než jakékoli jiné ponorné ponorné zařízení. Kombinace průkopnického inženýrství a běžně dostupné technologie dává Titanu jedinečnou výhodu oproti jiným ponorkám pro hloubkové potápění; patentovaný systém monitorování zdraví trupu v reálném čase (RTM) poskytuje jedinečnou bezpečnostní funkci, která hodnotí integritu trupu během každého ponoru. Použití standardních komponent pomohlo zefektivnit konstrukci a zjednodušilo obsluhu a výměnu dílů v terénu.

Ve spojení s patentovanou integrovanou vypouštěcí a vyprošťovací platformou je Titan snadno ovladatelný v různých mořských státech pomocí místní lodi odpovídající velikosti pro projekt. V pobřežních vodách to znamená, že nepotřebujeme velkou podpůrnou loď s jeřábem nebo A-rámem.

Monitorování zdraví v reálném čase

Nejvýznamnější inovací je patentovaný systém sledování stavu trupu v reálném čase (RTM). Titan je jediným ponorným člunem s lidskou posádkou, který využívá integrovaný systém sledování zdraví v reálném čase. S využitím společně umístěných akustických senzorů a tenzometrů v celém rozsahu tlaku umožňuje systém RTM analyzovat účinky měnícího se tlaku na nádobu, jak se ponorka potápí hlouběji, a přesně posoudit integritu konstrukce. Tento palubní systém monitorování zdravotního stavu poskytuje včasné varování pro pilota s dostatkem času na zastavení klesání a bezpečný návrat na povrch.

Uvádí na svých stránkách provozovatel ponorky Titan.

Související

Více souvisejících

ponorka OceanGate Titan Titanic OceanGate Expeditions

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 40 minutami

Donald Trump

Jak Trump v Bílém domě změní vztahy s Čínou? Je mimořádně nepředvídatelný politik, řekl expert pro EZ

Nástup republikánského exprezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu po listopadových volbách v USA je v současné době velice realistickou možností. Ať už se ale role jednoho z nejmocnějších lidí planety ujme on nebo svůj post obhájí Joe Biden, vliv na vztahy s cizími mocnostmi to mít bude. EuroZprávy.cz se obrátily na programového ředitele Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) Richarda Turcsányiho, aby vysvětlil dopad případného Trumpova nástupu do úřadu na vztahy USA s Čínou.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

Kreml popřel, že by jeho ofenzíva u Charkova selhala. Experti to vidí jinak

Ruská ofenzíva v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny nebyla neúspěšná, oznámil ve středu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle serveru Moscow Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy