Týmy hledající záhadně ztracenou ponorku Titan nyní už „potřebují zázrak“, aby ji našli, než dojdou zásoby kyslíku, řekl CNN přední hlubinný průzkumník.
Pátrání po pohřešované ponorce Titan, která byla určena pro expedice s cílem prohlédnout si trosky Titaniku se ve čtvrtek přiblížilo ke kritické 96hodinové hranici. Situace se stává zoufalým zápasem s časem, protože se odhaduje, že lidem v ponorce dojdou zásoby kyslíku nejpozději dnes, píše agentura AP.
"Dobrou zprávou je, že zázrak se může stát," prohlásil David Gallo, hlavní poradce pro strategické iniciativy ve společnosti RMS Titanic Inc.
„Nemsíme pořád myslet na hodiny a hledat tak rychle, jak je to možné,“ řekl Gallo pro CNN v pořadu „This Morning“.
"Je to těžké, protože oceány jsou jako černá tma - k efektivnímu zobrazení můžete použít pouze zvuk a musíte být skoro nad vrcholem objektu, abyste ho skutečně viděli," řekl.
Gallo je kolegou francouzského potápěče Paula-Henriho Nargeoleta, jednoho z cestujících na ponorce. Řekl, že Nargeolet je zkušený průzkumník a zajistí, že bouchání zachycované pátracími týmy „nemůže být interpretováno jako nic jiného než lidské“, pokud skutečně zvuky pocházejí z vnitřku plavidla.
Odhaduje se, že ponorka Titan měla při vypuštění v neděli ráno v severním Atlantiku zásobu dýchatelného vzduchu asi na čtyři dny. Na základě informací, které poskytla americká pobřežní stráž a společnost stojící za expedicí, je konečný termín pro nalezení a záchranu ponorky zhruba dnes kolem 13:00 SELČ.
Odborníci zdůraznili, že jde o nepřesný odhad a mohl by být prodloužen, pokud cestující přijmou opatření k zachování dýchatelného vzduchu. A není známo, zda přežili, protože ponorka zmizela v neděli ráno.
Co víme o ponorce Titan?
Titanje ponorka třídy Cyclops s lidskou posádkou navržená tak, aby dopravila pět lidí do hloubky 4 000 metrů (13 123 stop) za účelem průzkumu a inspekce místa, výzkumu a sběru dat, výroby filmů a médií a testování hardwaru a softwaru na hlubokém moři. Díky inovativnímu použití moderních materiálů je Titan lehčí a jeho mobilizace je cenově výhodnější než jakékoli jiné ponorné ponorné zařízení. Kombinace průkopnického inženýrství a běžně dostupné technologie dává Titanu jedinečnou výhodu oproti jiným ponorkám pro hloubkové potápění; patentovaný systém monitorování zdraví trupu v reálném čase (RTM) poskytuje jedinečnou bezpečnostní funkci, která hodnotí integritu trupu během každého ponoru. Použití standardních komponent pomohlo zefektivnit konstrukci a zjednodušilo obsluhu a výměnu dílů v terénu.
Ve spojení s patentovanou integrovanou vypouštěcí a vyprošťovací platformou je Titan snadno ovladatelný v různých mořských státech pomocí místní lodi odpovídající velikosti pro projekt. V pobřežních vodách to znamená, že nepotřebujeme velkou podpůrnou loď s jeřábem nebo A-rámem.
Monitorování zdraví v reálném čase
Nejvýznamnější inovací je patentovaný systém sledování stavu trupu v reálném čase (RTM). Titan je jediným ponorným člunem s lidskou posádkou, který využívá integrovaný systém sledování zdraví v reálném čase. S využitím společně umístěných akustických senzorů a tenzometrů v celém rozsahu tlaku umožňuje systém RTM analyzovat účinky měnícího se tlaku na nádobu, jak se ponorka potápí hlouběji, a přesně posoudit integritu konstrukce. Tento palubní systém monitorování zdravotního stavu poskytuje včasné varování pro pilota s dostatkem času na zastavení klesání a bezpečný návrat na povrch.
Uvádí na svých stránkách provozovatel ponorky Titan.
Související

Tragédie ponorky Titan byla nevyhnutelná, řekl bývalý zaměstnanec OceanGate

Posádka věděla, že zemře. Pozůstalí žalují OceanGate za loňskou tragédii Titanu
ponorka OceanGate Titan , Titanic , OceanGate Expeditions
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě
před 2 hodinami

Počasí o velikonočních prázdninách: Letní teploty vystřídá déšť
včera

Česko zažilo tragický den: Na silnicích vyhaslo sedm lidských životů
včera

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem
včera

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček
včera

Překvapivé zjištění o okolnostech vraždy na Karlovarsku. Muži hrozí až 18 let
včera

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět
včera

OBRAZEM: Národní divadlo vyprovodilo Aloise Švehlíka na poslední cestu
včera

Saharský písek nad Českem. Opakuje se scénář z loňských Velikonoc
včera

Tragická nehoda na D2. Stala se v koloně před Brnem, tři lidé zemřeli
včera

Rusko není schopno ovládnout celou Ukrajinu. Po smrti Putina nás nečeká nic hezkého, varuje expert
včera

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?
včera

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát
včera

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží
včera

Švehlíkovi dali sbohem v Národním divadle. Byl to skvělý chlap, řekl Burian
včera

Řidiče opět čeká dopravní peklo. Kde budou letos silničáři opravovat silnice a dálnice?
včera

Počasí přidělává starosti. K nebezpečí požárů se přidává varování před větrem
včera

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko
včera

EU bude v novém světovém řádu hrát silnou roli. Chce s námi spolupracovat celý svět, tvrdí von der Leyenová
včera
Italská premiérka má před sebou nadlidský úkol. Letí do Washingtonu přesvědčit Trumpa
Italská premiérka Giorgia Meloni se tento týden vydává do Washingtonu s nelehkým úkolem – přesvědčit amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby neudělil nová cla na evropské zboží. Pro Itálii, jejíž ekonomika je silně závislá na exportu, by americká obchodní opatření mohla být drtivá, pro Evropskou unii pak potenciálně katastrofální, uvedl server Politico.
Zdroj: Libor Novák