Katastrofální implozi ponorky Titan zřejmě zachytily citlivé přístroje

Naděje na záchranu expedice k Titaniku jsou ztraceny. Při pátrací akci došlo ve čtvrtek k nálezu trosek ztracené ponorky Titan, která implodovala a její pětičlenná posádka tak neměla šanci na přežití. V uplynulých hodinách se ukázalo, že citlivé přístroje zřejmě zachytily osudový moment plavidla. 

Americké námořnictvo podle Sky News zřejmě zachytilo katastrofální implozi krátce poté, co se ponorka Titan v neděli ztratila. Zvuk přišel z blízkosti místa, kde došlo ke ztrátě komunikace s expedicí mířící k vraku legendární výletní lodi. Trosky byly nakonec nalezeny ve vzdálenosti přibližně 490 metrů od její přídě.

Námořnictvo ihned sdílelo informaci se zodpovědnými osobami. "Bylo rozhodnuto, že budeme pokračovat v misi a uděláme, co je v našich silách, abychom zachránili životy," stojí v prohlášení. Naopak později zachycené zvuky připomínající bouchání už experti přisuzují jiným plavidlům v oblasti.

Americká pobřežní stráž stále neví, kdy a kde k implozi došlo, uvedla v pátek ráno BBC s tím, že pátrací akce se blíží ke konci. Už se totiž začalo se stahováním personálu. 

Pátrací akce ve čtvrtek pokračovala, ačkoliv měla podle odhadů krátce po 13. hodině na ponorce dojít zásoba kyslíku. Na dálku ovládaná ponorka vypuštěná kanadskou lodí Horizon Arctic dosáhla mořského dna a začala na něm pátrat. Pobřežní stráž následně na twitteru uvedla, že nalezla pole trosek u vraku legendární výletní lodi a zpracovává získané informace. CNN poté s odvoláním na interní zprávu stráže napsala, že trosky byly vyhodnoceny jako součást vnějšího trupu. 

Ponorka se ztratila v neděli ráno stovky kilometrů od Cape Cod ve státě Massachusetts, když byla v asi čtyřkilometrové hloubce. Na palubě se mělo nacházet pět lidí, mezi nimi britský miliardář Hamish Harding. BBC se rovněž podařilo ověřit, že uvnitř Titanu byl přítomen také francouzský cestovatel Paul-Henry Nargeolet, člen první expedice k vraku výletní lodi v roce 1987, jemuž se přezdívá Mr Titanic.

Výlety k vraku trvají několik dní a stojí desítky tisíc dolarů. Konkrétně společnost OceanGate požaduje za místo na palubě ponorky 250 tisíc dolarů. 

Titanic leží 3 800 metrů hluboko na dně oceánu. Nachází se asi 600 kilometrů od pobřeží Newfoundlandu v Kanadě. Legendární loď se potopila během své první a zároveň poslední plavby 15. dubna 1912. Bezprostřední příčinou neštěstí, které si vyžádalo přes 1500 životů, byla srážka s ledovcem.

Znovu se o lodi začalo ve velkém mluvit v polovině 80. let minulého století, kdy byla objevena na dně oceánu během akce, při které se hledalo něco úplně jiného. 1. září 1985 v 0:38 se na obrazovkách v lodi Knorr objevily záběry lodi, kterou přes 70 let nikdo neviděl. 

Související

Více souvisejících

ponorka OceanGate Titan Titanic OceanGate Expeditions Atlantický oceán

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Donald Trump

Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané

Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zavést plošná cla ve výši 10 procent na většinu dováženého zboží a ještě přísnější sazby na některé vybrané země vyvolalo silnou reakci jak v zahraničí, tak i mezi obyčejnými Američany. Zatímco administrativa prezentuje nové opatření jako cestu k „ekonomickému osvobození“, mnozí občané Spojených států mají z nových tarifních politik obavy. Redakce BBC oslovila Američany, aby zjistila, jak vnímají dopady Trumpových cel na jejich každodenní životy.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

včera

včera

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

včera

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

včera

včera

včera

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

včera

včera

včera

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

včera

včera

Obchodní válka eskaluje: Trumpovy tarify otřásají ekonomikami USA, Evropy i Velké Británie

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy