Ztracená ponorka Titan je nejspíš v hloubce 13.000 stop. Jak hluboko to v oceánu vlastně je? SROVNÁNÍ

Pokračuje intenzivní pátrání po ponorce o velikosti minivanu s názvem Titan, která přepravovala pět cestujících, jež se vydali na výpravu k vraku Titaniku v severním Atlantiku. Informuje server CNN.

Ponorka Titan se dle zprávy CNN odpojila od své mateřské lodě v neděli ráno asi 1 hodinu a 45 minut poté, co se spustila do hloubky téměř 13.000 stop. Kontakt s ní byl zcela přerušen až dodnes.

Od té doby ve vodách pátrají američtí i kanadští záchranáři za pomoci lodí, letadel či bójí se sonarem. Americká pobřežní stráž ve středu ujišťovala, že stále pomýšlí na záchranu pětice pohřešovaných, jakkoli konstatovala, že neví, kde se nachází.

I kdyby se ponorku podařilo najít, museli by k ní krizoví pracovníci dopravit záchranné vybavení a pokud možno ji dostat na hladinu. Vrak Titaniku se nachází v hloubce již zmíněných asi 13.000 stop a vyzvednout cokoli z takovéto hloubky je extrémně složité.

Doporučené články

Titanic spočívá v hloubce přibližně 12.500 stop pod hladinou moře. Pro lepší představu, nejhlubší potápění na světě dosáhlo v roce 2022 hloubky 1.090 stop, zatímco nejvyšší budova na světě Burdž Chalífa, by se "ponořila do oceánu" pouze do 2.717 stop - stále zbývá přibližně 9.700 stop, než se dosáhne vraku Titaniku na dně.

Podívejte se, jak hluboko mířila turistická ponorka Titan, než zmizela.

-----------------------------------------
Zóna slunečního záření: 130 stop
- Sluneční světlo vstupující do vody může dosáhnout až 660 stop.

Záznam "Free" ponorů: 393 stop
- Jeden z nejhlubších ponorů s jediným nádechem vzduchu, dokázal Arnaud Jerald v roce 2022.

-----------------------------------------
Zóna soumraku: 660 stop
V této hloubce může proniknout vodou jen malé množství světla.

Nejhlubší záznam potápění: 1.090 stop
- Ahmed Gabr vytvořil rekord v roce 2014, trénoval roky předtím.

Empire State Building: 1.250 stop

Nejhlubší podvodní záchrana akce: 1.575 stop
- Dva muži byli na 76 hodin uvězněni v ponorce u pobřeží Irska a 29. srpna 1973 byli zachráněni.

Nejvyšší budova na světě: 2.717 stop
- Burdž Chalífa, Spojené arabské emiráty

-----------------------------------------
Půlnoční zóna: 3.300 stop
V tomto rozmezí se nachází téměř 90 procent oceánu. Je zde úplná tma a skoro mrzne.

Severní ledový oceán: 4.000 stop (průměrná hloubka)

Obří tichomořská chobotnice: 4.900 stop
- Maximální hloubka zaznamenaná u jedné z největších oceánských chobotnic.

Blue Ridge Mountains: 6.683 stop (maximální výška)

Vorvaně: 7381 stop (maximální hloubka)

Grand Canyon: 8.000 stop (maximální výška)

Golden Gate Bridge: 9.000 stop
- Celková vzdálenost, kterou by se most vertikálně protáhl při otočení.

Titan: 9-13.500 stop
- Ponorka, kterou vlastní společnost OceanGate, je člověkem ovládaný ponorný člun navržený tak, aby dopravil pět lidí do hloubky 13.123 stop. Jeho poloha je v současné době neznámá.

RMS Titanic: 12.500 stop
- Vrak Titaniku leží téměř 3,4 mil (3,8 kilometrů) na dně oceánu.

Zdrojem dat jsou: CNN, National Oceanic and Atmospheric Administration; Dive Magazine; Empire State Building (esbnyc.com); Burj Khalifa (burjkhalifa.ae); Monterey Bay Aquarium; US Department of the Interior; UC San Diego; Golden Gate Bridge (goldengate.org); Guinness World Records; Vertical Blue.

Související

Více souvisejících

ponorka OceanGate Titan Titanic OceanGate Expeditions

Aktuálně se děje

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Lex Ukrajina prošel. Sněmovna prodloužila ochranu pro ukrajinské uprchlíky

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která prodlužuje dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Česku a nepotřebují tuto ochranu, bude nově nabídnuta možnost speciálního dlouhodobého pobytu. Sedmou změnu zákona, známou jako lex Ukrajina, nyní posoudí výbory pro bezpečnost a sociální politiku.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

sport

EURO 2024: Modričovo odčinění neproměněné penalty přišlo vniveč, Španělé s přehledem postoupili

Chorvatský veterán Luka Modrič nechtěl, aby duel s Itálií byl jeho dost zřejmě posledním reprezentačním zápasem v kariéře. A dělal to pro to maximum. V zápase téměř o všechno pro Chorvatsko mohl skórovat ve druhé půli už z penalty, ale další pokutový kop na tomto Euru Chorvaté neproměnili. Nakonec to nevadilo, jelikož za necelou minutu se míč dostal před italskou branku znovu, tam si ho našel právě Modrič a nekompromisně zavěsil. Zbytek zápasu strávil už na lavičce a samou nervozitou tlačil časomíru ke konci duelu. Jenže v poslední osmé minutě nastavení se přeci jen Italům vyrovnat zásluhou Zaccagniho střely a výrazně tak zkomplikoval Chorvatů naděje na postup do osmifinále. To Španělé potvrdili, že hrají na Euru zatím nejlepší fotbal a po výhře 1:0 nad Albánií se můžou těšit z postupu z prvního místa skupiny B s devíti body na kontě. 

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Rusko zakázalo přístup k desítkám médií z EU

Ruské ministerstvo zahraničních věcí v úterý oznámilo, že zakáže přístup k vysílacím zdrojům desítek médií z Evropské unie. Toto rozhodnutí je odvetou za zákaz Unie vůči třem ruským médiím, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Energetika

Evropská rada chce posílit pomoc Ukrajině. Elektrárny navrhují lepší řešení, než posílání peněz

Lídři Evropské unie vyzvou ke zvýšení vojenské a finanční pomoci Ukrajině. Obávají se zvyšující se intenzity ruských útoků proti elektrárnám, kvůli kterým žijí miliony Ukrajinců po tmě. Šéf největší ukrajinské energetické společnosti Ukrenergo vyzývá, ať evropské země neposílají humanitární pomoc, ale „aby přišly na Ukrajinu, vydělaly peníze a zvýšily výrobní kapacitu“. 

včera

včera

včera

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

včera

Metro C nepojede v úvodu prázdnin v celé délce trasy. Bude výluka

Pražskou hromadnou dopravu čeká na úvod letních prázdnin v jedné oblasti zatěžkávací zkouška. Na jednom z úseků linky metra C bude totiž po dobu pěti dní přerušen provoz. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy