Žena majitele ponorky Titan Wendy Rushová je potomkem manželů, kteří zemřeli na Titaniku

V roce 1912 (před 111 lety) se Isidor Straus společně se svou manželkou Idou Strausovou vydali na plavbu Titanikem. Tento manželský pár patřil mezi nejbohatší pasažéry na palubě lodi. Isidor byl známým obchodníkem a spoluzakladatelem obchodního domu Macy's. Jejich život tragicky skončil poté, co loď narazila do ledovce a potopila se do hlubin oceánu. Zajímavým spojením podle New York Post je souvislost se současným dramatem ponorky Titan. Potomkem tohoto manželského páru z Titaniku je Wendy Rushová, manželka Stocktona Rushe, šéfa společnosti OceanGate Expeditions, který je také členem posádky ztracené ponorky Titan.

Tragédie Titaniku, která se stala před 111 lety, je jednou z nejznámějších katastrof v historii námořní plavby. Titanic tehdy považovaný za nepotopitelný luxusní parník, vyplul na svou inaugurační plavbu z Southamptonu 10. dubna 1912. Na palubě se nacházelo přes 2200 lidí, mezi nimi bohatí pasažéři, imigranti a posádka. Osudnou se ukázala noc z 14. na 15. dubna, kdy se loď neúprosně srazila s obrovským ledovcem v severním Atlantiku. Celkově zahynulo více než 1500 lidí.

Jejich láska byla nezdolná. I v tváři nevyhnutelné katastrofy se Isidor a Ida Strausovi drželi pevně za ruce. Byli to právě oni, kdo následoval osud Titaniku do hlubin oceánu, kde loď měla najít svůj věčný klid. V posledních okamžicích života zůstali navzájem v objetí ve své kajutě.

Isidor a Ida Strausovi jsou ve filmu z roku 1997 vyobrazeni ležící na posteli, zatímco voda stoupá do Titaniku. Isidor a Ida Strausovi jsou ve filmu z roku 1997 vyobrazeni ležící na posteli, zatímco voda stoupá do Titaniku. Foto: 20th Century Fox

Isidor Straus a jeho žena Ida zemřeli na Titaniku. Isidor spoluvlastnil Macy's se svým bratrem Nathanem. Jejich otec Lazarus Straus přesvědčil Rowlanda Husseyho Macyho, zakladatele společnosti Macy's, aby mohl být součástí L. Straus & Sons otevřít v obchodě oddělení s nádobím. Isidor a Nathan se stali spoluvlastníky v roce 1896. Isidor Straus a jeho žena Ida zemřeli na Titaniku. Isidor spoluvlastnil Macy's se svým bratrem Nathanem. Jejich otec Lazarus Straus přesvědčil Rowlanda Husseyho Macyho, zakladatele společnosti Macy's, aby mohl být součástí L. Straus & Sons otevřít v obchodě oddělení s nádobím. Isidor a Nathan se stali spoluvlastníky v roce 1896. Foto: Straus Historical Society

Jejich silný příběh lásky a oddanosti inspiroval mnohé, včetně slavného režiséra Jamese Camerona. Ten se rozhodl přenést jejich příběh na plátno ve svém ikonickém filmu "Titanik" z roku 1997. V emocionálním závěru tohoto snímku, kdy se loď potápí do hlubin, je právě tento starší pár zachycen ve své kajutě, pevně spojený v objetí a držící se za ruce. Jejich poselství lásky a oddanosti v tváři zkázy oslovilo mnohé diváky a stalo se symbolem statečnosti a věrnosti.

Mezi přeživšími tragédie se dochovaly svědectví o neobyčejné statečnosti Idy Strausové. Svědci vyprávěli, že když nastal okamžik, kdy se muselo rozhodovat o vstupu do záchranných člunů, Ida odmítla opustit palubu lodi. Namísto toho zůstala se svým manželem, Isidorem Strausem, na potápějícím se Titaniku. Jejich láska a oddanost byly tak silné, že nechtěli být odděleni ani v nejtemnějších chvílích.

Po tragédii bylo nalezeno tělo Isidora Strause, které se vynořilo z hlubin moře po několika týdnech od potopení lodi. Bohužel, tělo Idy Strausové nebylo nikdy nalezeno.

Doporučené články

Podle deníku India Times je Wendy Rushová manželka výkonného ředitele společnosti OceanGate Expeditions Stocktona Rushe a prapravnučkou manželů Strausových. Její předkové pocházejí z linie Minnie Strausové, která se v roce 1905 provdala za Richarda Weila. Richar Weil ml., syn Minnie a Richarda Weila, zastával významnou pozici prezidenta Macy's v New Yorku. Jeho syn Richard Weil III. je pak otcem Wendy Rushové.

V roce 1986 se Wendy provdala za Stocktona Rushe a od té doby také aktivně pracuje v OceanGate. Má za sebou již tři výpravy k vraku Titaniku. Její manžel se spolu se čtyřmi dalšími lidmi v neděli vydal do ponorky jejich společnosti s cílem prozkoumat hlubiny Atlantiku a spatřit vrak slavného oceánského parníku na vlastní oči. Bohužel, plánovaná expedice se nevyvíjela podle očekávání. Nyní probíhá záchranná akce a v tuto chvíli je pravděpodobné, že posádce již došel v útrobách ponorky Titan životně důležitý kyslík.

Související

Více souvisejících

ponorka OceanGate Titan Titanic OceanGate Expeditions Wendy Rush

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Ruské drony zaútočily na Dnipro. (16.4.2025) Prohlédněte si galerii

Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě

Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.

před 3 hodinami

včera

včera

Donald Trump

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem

Americký federální soudce James Boasberg varoval, že by mohl pohnat administrativu prezidenta Donalda Trumpa k odpovědnosti za pohrdání soudem. Důvodem je „úmyslné nerespektování“ soudního příkazu, který měl dočasně zastavit deportace více než 200 osob do Salvadoru. Tyto deportace přesto proběhly, a to navzdory jasnému rozhodnutí soudu.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček

Ruský generálmajor Ivan Popov se po měsících v nemilosti vrací na ukrajinskou frontu. Respektovaný velitel 58. kombinované armády, která operovala na jihu Ukrajiny, se v minulosti těšil uznání, dokud nezaslal kolegům hlasovou zprávu, v níž ostře kritizoval vedení ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov byl odvolán poté, co si „dovolil stěžovat“.

včera

včera

Donald Trump

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

včera

Donald Trump

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát

Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.

včera

Donald Trump

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.

včera

včera

Dálnice D1

Řidiče opět čeká dopravní peklo. Kde budou letos silničáři opravovat silnice a dálnice?

Dopravní situace na českých dálnicích se v letošním roce výrazně komplikuje. Řidiči musí počítat s řadou oprav, které se týkají nejen tunelů na dálnici D8 u hranic s Německem, ale i úseků na dalších hlavních tazích, jako jsou D1, D5, D11 či D35. V mnoha případech půjde o práce trvající celé měsíce, které přinesou částečné či úplné uzavírky a provoz vedený v omezeném režimu.

včera

včera

Patrik Šváb

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko

Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.

včera

včera

Italská premiérka má před sebou nadlidský úkol. Letí do Washingtonu přesvědčit Trumpa

Italská premiérka Giorgia Meloni se tento týden vydává do Washingtonu s nelehkým úkolem – přesvědčit amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby neudělil nová cla na evropské zboží. Pro Itálii, jejíž ekonomika je silně závislá na exportu, by americká obchodní opatření mohla být drtivá, pro Evropskou unii pak potenciálně katastrofální, uvedl server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy