Žena majitele ponorky Titan Wendy Rushová je potomkem manželů, kteří zemřeli na Titaniku

V roce 1912 (před 111 lety) se Isidor Straus společně se svou manželkou Idou Strausovou vydali na plavbu Titanikem. Tento manželský pár patřil mezi nejbohatší pasažéry na palubě lodi. Isidor byl známým obchodníkem a spoluzakladatelem obchodního domu Macy's. Jejich život tragicky skončil poté, co loď narazila do ledovce a potopila se do hlubin oceánu. Zajímavým spojením podle New York Post je souvislost se současným dramatem ponorky Titan. Potomkem tohoto manželského páru z Titaniku je Wendy Rushová, manželka Stocktona Rushe, šéfa společnosti OceanGate Expeditions, který je také členem posádky ztracené ponorky Titan.

Tragédie Titaniku, která se stala před 111 lety, je jednou z nejznámějších katastrof v historii námořní plavby. Titanic tehdy považovaný za nepotopitelný luxusní parník, vyplul na svou inaugurační plavbu z Southamptonu 10. dubna 1912. Na palubě se nacházelo přes 2200 lidí, mezi nimi bohatí pasažéři, imigranti a posádka. Osudnou se ukázala noc z 14. na 15. dubna, kdy se loď neúprosně srazila s obrovským ledovcem v severním Atlantiku. Celkově zahynulo více než 1500 lidí.

Jejich láska byla nezdolná. I v tváři nevyhnutelné katastrofy se Isidor a Ida Strausovi drželi pevně za ruce. Byli to právě oni, kdo následoval osud Titaniku do hlubin oceánu, kde loď měla najít svůj věčný klid. V posledních okamžicích života zůstali navzájem v objetí ve své kajutě.

Isidor a Ida Strausovi jsou ve filmu z roku 1997 vyobrazeni ležící na posteli, zatímco voda stoupá do Titaniku. Isidor a Ida Strausovi jsou ve filmu z roku 1997 vyobrazeni ležící na posteli, zatímco voda stoupá do Titaniku. Foto: 20th Century Fox

Isidor Straus a jeho žena Ida zemřeli na Titaniku. Isidor spoluvlastnil Macy's se svým bratrem Nathanem. Jejich otec Lazarus Straus přesvědčil Rowlanda Husseyho Macyho, zakladatele společnosti Macy's, aby mohl být součástí L. Straus & Sons otevřít v obchodě oddělení s nádobím. Isidor a Nathan se stali spoluvlastníky v roce 1896. Isidor Straus a jeho žena Ida zemřeli na Titaniku. Isidor spoluvlastnil Macy's se svým bratrem Nathanem. Jejich otec Lazarus Straus přesvědčil Rowlanda Husseyho Macyho, zakladatele společnosti Macy's, aby mohl být součástí L. Straus & Sons otevřít v obchodě oddělení s nádobím. Isidor a Nathan se stali spoluvlastníky v roce 1896. Foto: Straus Historical Society

Jejich silný příběh lásky a oddanosti inspiroval mnohé, včetně slavného režiséra Jamese Camerona. Ten se rozhodl přenést jejich příběh na plátno ve svém ikonickém filmu "Titanik" z roku 1997. V emocionálním závěru tohoto snímku, kdy se loď potápí do hlubin, je právě tento starší pár zachycen ve své kajutě, pevně spojený v objetí a držící se za ruce. Jejich poselství lásky a oddanosti v tváři zkázy oslovilo mnohé diváky a stalo se symbolem statečnosti a věrnosti.

Mezi přeživšími tragédie se dochovaly svědectví o neobyčejné statečnosti Idy Strausové. Svědci vyprávěli, že když nastal okamžik, kdy se muselo rozhodovat o vstupu do záchranných člunů, Ida odmítla opustit palubu lodi. Namísto toho zůstala se svým manželem, Isidorem Strausem, na potápějícím se Titaniku. Jejich láska a oddanost byly tak silné, že nechtěli být odděleni ani v nejtemnějších chvílích.

Po tragédii bylo nalezeno tělo Isidora Strause, které se vynořilo z hlubin moře po několika týdnech od potopení lodi. Bohužel, tělo Idy Strausové nebylo nikdy nalezeno.

Doporučené články

Podle deníku India Times je Wendy Rushová manželka výkonného ředitele společnosti OceanGate Expeditions Stocktona Rushe a prapravnučkou manželů Strausových. Její předkové pocházejí z linie Minnie Strausové, která se v roce 1905 provdala za Richarda Weila. Richar Weil ml., syn Minnie a Richarda Weila, zastával významnou pozici prezidenta Macy's v New Yorku. Jeho syn Richard Weil III. je pak otcem Wendy Rushové.

V roce 1986 se Wendy provdala za Stocktona Rushe a od té doby také aktivně pracuje v OceanGate. Má za sebou již tři výpravy k vraku Titaniku. Její manžel se spolu se čtyřmi dalšími lidmi v neděli vydal do ponorky jejich společnosti s cílem prozkoumat hlubiny Atlantiku a spatřit vrak slavného oceánského parníku na vlastní oči. Bohužel, plánovaná expedice se nevyvíjela podle očekávání. Nyní probíhá záchranná akce a v tuto chvíli je pravděpodobné, že posádce již došel v útrobách ponorky Titan životně důležitý kyslík.

Související

Více souvisejících

ponorka OceanGate Titan Titanic OceanGate Expeditions Wendy Rush

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 49 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

včera

Elon Musk

Musk stěhuje své firmy v rámci USA. Vadí mu nový zákon v Kalifornii

Podnikatel a miliardář Elon Musk oznámil, že přesune sídla svých firem X a SpaceX v rámci USA z Kalifornie do Texasu. Za jeden z důvodů označil nový zákon, který v prvně jmenovaném státě zakazuje školským úřadům informovat kohokoliv včetně rodičů o rodové identitě či sexuální orientaci žáků. Upozornila na to BBC. 

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Dva nové bloky jaderné elektrárny Dukovany postaví Korejci, rozhodla vláda

Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). O preferovaném dodavateli strategického projektu rozhodla vláda na středečním zasedání. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Česko si od projektu slibuje, že zemi zajistí energetickou bezpečnost a soběstačnost na několik desetiletí dopředu. 

včera

včera

FBI se dostala do mobilu střelce na Trumpa. Pomohli Izraelci

Vyšetřování sobotního atentátu na republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa pokračuje. FBI se podle nejnovějších informací dostala do mobilu střelce Thomase M. Crookse, který byl na místě zneškodněn tajnou službou. Zásadně k tomu pomohla izraelská technologie, informuje web Times of Israel

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy