Tragédie ponorky u Titaniku. Slzy záchranáře a VIDEO, které ukazuje, co se patrně stalo lidem uvnitř

Americký záchranář Edward Cassano se nedokázal ovládnout emocionálně, když hovořil o tragickém objevu trosek potopené ponorky, která implodovala během pokusu o ponor k Titaniku. Jeho společnost byla povolána s cílem najít ponorku Titan a zachránit její posádku. Bohužel během akce se situace změnila z záchrany posádky na získání trosek. Záchranáři se domnívají, že trup z uhlíkových vláken nedokázal odolat enormnímu tlaku vody.

"Během záchranné akce jsme kladli velký důraz na bezpečnost všech zasahujících. Byli jsme připraveni dorazit na místo a zachránit posádku," uvedl podle Daily Mirror šéf záchranářského týmu Edward Cassano ze společnosti Pelagic Research Services.

Záchranářský tým úspěšně vyzvedl vrak ponorky z hloubky přibližně čtyř kilometrů pomocí podmořského dronu Odysseus 6K. Po úspěšném vytažení byly trosky přeneseny na pobřeží, kde dorazily ve středu.

Americká pobřežní stráž informovala pozůstalé o nálezu vraku, ve kterém byly nalezeny ostatky členů posádky. Během tiskové konference se záchranář Edward Cassano neubránil slzám, když sděloval tuto smutnou zprávu novinářům. Původně se všichni drželi v naději, že se jedná o záchrannou operaci a na dně nalezou neporušenou ponorku s živou posádkou. Avšak během průběhu akce dorazila tragická zpráva a operace se změnila na vyzvednutí vraku.

Zbytky podmořského plavidla budou sloužit ke zjišťování okolností havárie. "Jde o důkazní materiál, který budou zkoumat vyšetřovatelé z několika zemí," řekl podle BBC Jason Neubauer z americké pobřežní stráže.

Děsivý experiment, který odhalil možné devastující dopady imploze na posádku ponorky Titan

Pro svůj experiment využili autoři experimentu vepře, jehož hmotnost odpovídala hmotnosti člověka a umístili ho do starého potápěčského skafandru. Tuto "figurínu" poté spustili do hloubky přibližně 90 metrů. V důsledku náhlé změny tlaku došlo k implozi, která způsobila, že se skafandr zhroutil dovnitř a "figurína" byla vytlačena z obleku až do helmy. Tento experiment byl zachycen ve videu s délkou přibližně dvou minut, které pochází z devatenáctého dílu sedmé série populárního televizního pořadu Bořiči mýtů (Myth Busters).

Není to zcela přesná ilustrace neblahého osudu pěti lidí v ponorce Titan. Ponorka se v době imploze nacházela mnohem hlouběji a okolní tlak mohl místo 930 kPa, v nichž se odehrával televizní experiment, dosáhnout až 41 368 kPa. Nikdo z posádky na sobě navíc neměl ochranný oblek, a proto se předpokládá, že zemřeli v průběhu několika milisekund. Před několika dny se na sociálních sítích objevila také simulace zničení samotné ponorky.

Podle britského deníku Daily Mail bylo téměř jisté, že ponorku Titan postihla imploze, jakmile pátrací akce objevila na mořském dně přistávací rám a zadní kryt plavidla. Guillermo Söhnlein, spoluzakladatel společnosti OceanGate, ve svém rozhovoru pro BBC vysvětlil, že při operacích ve velkých hloubkách je tlak na každou ponorku tak obrovský, že při poruše dochází k okamžité implozi. Tato skutečnost naznačuje, že imploze byla nevyhnutelná v případě ponorky Titan.

Související

Více souvisejících

ponorka OceanGate Titan OceanGate Expeditions Titanic

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy