Tragédie ponorky u Titaniku. Slzy záchranáře a VIDEO, které ukazuje, co se patrně stalo lidem uvnitř

Americký záchranář Edward Cassano se nedokázal ovládnout emocionálně, když hovořil o tragickém objevu trosek potopené ponorky, která implodovala během pokusu o ponor k Titaniku. Jeho společnost byla povolána s cílem najít ponorku Titan a zachránit její posádku. Bohužel během akce se situace změnila z záchrany posádky na získání trosek. Záchranáři se domnívají, že trup z uhlíkových vláken nedokázal odolat enormnímu tlaku vody.

"Během záchranné akce jsme kladli velký důraz na bezpečnost všech zasahujících. Byli jsme připraveni dorazit na místo a zachránit posádku," uvedl podle Daily Mirror šéf záchranářského týmu Edward Cassano ze společnosti Pelagic Research Services.

Záchranářský tým úspěšně vyzvedl vrak ponorky z hloubky přibližně čtyř kilometrů pomocí podmořského dronu Odysseus 6K. Po úspěšném vytažení byly trosky přeneseny na pobřeží, kde dorazily ve středu.

Americká pobřežní stráž informovala pozůstalé o nálezu vraku, ve kterém byly nalezeny ostatky členů posádky. Během tiskové konference se záchranář Edward Cassano neubránil slzám, když sděloval tuto smutnou zprávu novinářům. Původně se všichni drželi v naději, že se jedná o záchrannou operaci a na dně nalezou neporušenou ponorku s živou posádkou. Avšak během průběhu akce dorazila tragická zpráva a operace se změnila na vyzvednutí vraku.

Zbytky podmořského plavidla budou sloužit ke zjišťování okolností havárie. "Jde o důkazní materiál, který budou zkoumat vyšetřovatelé z několika zemí," řekl podle BBC Jason Neubauer z americké pobřežní stráže.

Děsivý experiment, který odhalil možné devastující dopady imploze na posádku ponorky Titan

Pro svůj experiment využili autoři experimentu vepře, jehož hmotnost odpovídala hmotnosti člověka a umístili ho do starého potápěčského skafandru. Tuto "figurínu" poté spustili do hloubky přibližně 90 metrů. V důsledku náhlé změny tlaku došlo k implozi, která způsobila, že se skafandr zhroutil dovnitř a "figurína" byla vytlačena z obleku až do helmy. Tento experiment byl zachycen ve videu s délkou přibližně dvou minut, které pochází z devatenáctého dílu sedmé série populárního televizního pořadu Bořiči mýtů (Myth Busters).

Není to zcela přesná ilustrace neblahého osudu pěti lidí v ponorce Titan. Ponorka se v době imploze nacházela mnohem hlouběji a okolní tlak mohl místo 930 kPa, v nichž se odehrával televizní experiment, dosáhnout až 41 368 kPa. Nikdo z posádky na sobě navíc neměl ochranný oblek, a proto se předpokládá, že zemřeli v průběhu několika milisekund. Před několika dny se na sociálních sítích objevila také simulace zničení samotné ponorky.

Podle britského deníku Daily Mail bylo téměř jisté, že ponorku Titan postihla imploze, jakmile pátrací akce objevila na mořském dně přistávací rám a zadní kryt plavidla. Guillermo Söhnlein, spoluzakladatel společnosti OceanGate, ve svém rozhovoru pro BBC vysvětlil, že při operacích ve velkých hloubkách je tlak na každou ponorku tak obrovský, že při poruše dochází k okamžité implozi. Tato skutečnost naznačuje, že imploze byla nevyhnutelná v případě ponorky Titan.

Související

Více souvisejících

ponorka OceanGate Titan OceanGate Expeditions Titanic

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Lex Ukrajina prošel. Sněmovna prodloužila ochranu pro ukrajinské uprchlíky

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která prodlužuje dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Česku a nepotřebují tuto ochranu, bude nově nabídnuta možnost speciálního dlouhodobého pobytu. Sedmou změnu zákona, známou jako lex Ukrajina, nyní posoudí výbory pro bezpečnost a sociální politiku.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

sport

EURO 2024: Modričovo odčinění neproměněné penalty přišlo vniveč, Španělé s přehledem postoupili

Chorvatský veterán Luka Modrič nechtěl, aby duel s Itálií byl jeho dost zřejmě posledním reprezentačním zápasem v kariéře. A dělal to pro to maximum. V zápase téměř o všechno pro Chorvatsko mohl skórovat ve druhé půli už z penalty, ale další pokutový kop na tomto Euru Chorvaté neproměnili. Nakonec to nevadilo, jelikož za necelou minutu se míč dostal před italskou branku znovu, tam si ho našel právě Modrič a nekompromisně zavěsil. Zbytek zápasu strávil už na lavičce a samou nervozitou tlačil časomíru ke konci duelu. Jenže v poslední osmé minutě nastavení se přeci jen Italům vyrovnat zásluhou Zaccagniho střely a výrazně tak zkomplikoval Chorvatů naděje na postup do osmifinále. To Španělé potvrdili, že hrají na Euru zatím nejlepší fotbal a po výhře 1:0 nad Albánií se můžou těšit z postupu z prvního místa skupiny B s devíti body na kontě. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Rusko zakázalo přístup k desítkám médií z EU

Ruské ministerstvo zahraničních věcí v úterý oznámilo, že zakáže přístup k vysílacím zdrojům desítek médií z Evropské unie. Toto rozhodnutí je odvetou za zákaz Unie vůči třem ruským médiím, uvedla agentura Reuters.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Energetika

Evropská rada chce posílit pomoc Ukrajině. Elektrárny navrhují lepší řešení, než posílání peněz

Lídři Evropské unie vyzvou ke zvýšení vojenské a finanční pomoci Ukrajině. Obávají se zvyšující se intenzity ruských útoků proti elektrárnám, kvůli kterým žijí miliony Ukrajinců po tmě. Šéf největší ukrajinské energetické společnosti Ukrenergo vyzývá, ať evropské země neposílají humanitární pomoc, ale „aby přišly na Ukrajinu, vydělaly peníze a zvýšily výrobní kapacitu“. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

před 10 hodinami

Metro C nepojede v úvodu prázdnin v celé délce trasy. Bude výluka

Pražskou hromadnou dopravu čeká na úvod letních prázdnin v jedné oblasti zatěžkávací zkouška. Na jednom z úseků linky metra C bude totiž po dobu pěti dní přerušen provoz. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy