KOMENTÁŘ | Každou chvíli ve válce padne tolik lidí, co zemřelo v Titanu. Média nalákala vidina poutavého příběhu

Proč dostávala pohřešovaná ponorka tolik pozornosti? Měla všechny aspekty dokonalého dramatu, ač to zní morbidně. Zmizení pěti lidí nás ale nijak neovlivnilo. Největší zahraniční mediální domy zkrátka sáhly po příběhu, který čtenáře ohromí.

Dne 18. června se hlubokomořská ponorka Titan společnosti OceanGate vydala na dno Atlantského oceánu, zkoumat vrak legendárního parníku Titanic. Na palubě měla pět lidí, včetně devatenáctiletého mladíka z Pákistánu. Zhruba hodinu a půl po ponoru ztratila kontakt s mateřskou lodí Polar Prince.

Začala záchranná akce, jaká neměla obdoby. Teď ale nemysleme na rozsah – zapojily se do něj složky americké i kanadské armády a několik dalších plavidel a letadel. Světová média o ztracené ponorce informovala téměř jako o senzaci – měla k tomu své důvody, pro kanadské a americké publikum byly mimořádné zprávy relevantní.

Bývalý prezident Spojených států Barack Obama zdůraznil, že pátrací akce získala extrémní pozornost médií po celém světě – například oproti ztroskotání lodi nedaleko Řecka, při kterém zemřelo až sto lidí, snažících se dostat do Evropy. EuroZprávy.cz o tom psaly zde a zde.

Na jednu stranu se zdá, že došlo na snahu o vyvarování se obrovským tragédiím odehrávajícím se po celém světě. Informace o nich během pátrání byly většinou zevrubné a média je nepodávala tak intenzivně.

Na palubě lodi ztroskotané u řeckých břehů se nacházely vyšší stovky lidí a osud řady z nich je neznámý. Podobný případ je Ukrajina, kde každou chvíli zemře další voják – ať už ruský nebo ukrajinský. Dějí se obrovské lidské tragédie, rodiny přicházejí o domovy, děti v bojích o otce či matky. Snad každou minutou přibude nově zmařený nebo pokažený život. Přibude sirotků, vdov a vdovců, bezdomovců či válečných uprchlíků.

Například americká stanice CNN či britské Sky News a BBC věnovaly hledání Titanu exkluzivní prostor na hlavní stránce s živými aktualizacemi. Po jejich boku v tu chvíli stála i ruská agentura TASS. Sledovali každý pohyb rtů představitelů armád USA a Kanady nebo společnosti OceanGate, zodpovědné za provoz ponorky. S každou tiskovou konferencí, kterou tito lidé zorganizovali a oznámili zde, že nejsou žádné nové informace, přibývalo na Ukrajině po desítkách či stovkách mrtvých, raněných či pohřešovaných. Pohřešovaných stejným způsobem jako byla pohřešovaná posádka Titanu.

Není divu, že Ukrajince štvala v podstatě ignorace tamního dění na úkor imploze ponorky. Buďme k sobě upřímní, ukrajinské válečné úsilí by nemělo úspěch bez pozornosti celého světa. Mohly Ukrajince svírat i obavy, že už se pozornost po tomto útlumu v přísunu informací o válce nevrátí zpět, a veřejnost se vrátí ke každodennímu neválečnému dění? Je to další nezodpověditelná otázka už vzhledem k „úspěšnému“ návratu k válečné žurnalistice po nalezení trosek Titanu.

Přijali svou smrt, Ukrajinci ne

Paradoxem také je, že posádka ponorky dobrovolně podepsala papíry s přijetím možnosti vlastního úmrtí. Oproti tomu – loni v únoru nechodil žádný ruský oficír po ukrajinských domech s tím, jestli obyvatelé přijímají zodpovědnost za možnou smrt ve válce. Zní to až absurdně a říkáme si, že se tohle přece nedělá.

Nechci zpochybňovat tragédii pěti lidí, tedy čtyř rodin, v ponorce téměř čtyři kilometry pod hladinou. Jde o smutnou událost, která rozhodně ovlivní budoucnost hlubokomořského potápění. Přesto se jeví nadbytečné věnovat extrémní pozornost zmizení pěti lidí, kteří s možnou smrtí počítali a sami podepsali potřebné papíry. Navíc je dobré dodat: všichni byli dospělí.

Když téměř přes rokem a půl ruské tanky a s nimi obrněné a nákladní vozy (existují i všeříkající videa pro ty, co nevěří, například zde nebo zde) překračovaly hranice suverénní a svobodné Ukrajiny, nebyl podepsán jediný papír o povolení k invazi. Od té doby zemřely až statisíce lidských bytostí, zájem o ně ale klesá.

Zásah restaurace v Kramatorsku, jedenáct mrtvých – z toho dvě čtrnáctiletá dvojčata. Zvědaví lidé se ptají: „Proč sedí při válce v restauraci?“ Neváhají ani navázat na informace ruského tisku o tom, že ruská raketa zabila dva generály a padesát důstojníků. Ukrajinci se snaží žít své normální životy i přesto, že jim je narušují letecké poplachy zapříčiněné agresorem z východu. Sedí v restauraci a jedí pizzu, protože i po téměř osmnácti měsících války bohužel dokážou stále slepě věřit, že Rusko nezasáhne restauraci plnou civilistů, žen, dětí.

A ještě jednou – je to důkaz o tom, že civilisté k tomu souhlas nedali. Ukrajinská armáda bez výraznějších ran do zad od vlastních spoluobčanů čelí agresi Moskvy a existují jen raritní a ojedinělé případy, kdy jim nepřátelští kolaboranti bodnou kudlu do zad. Dokazuje to jednotnou společnost bojující za jediný cíl – svobodnou zem, kterou si zaslouží.

Právě to jsou lidské příběhy, zasluhující zvýšenou pozornost. A proto o nich média informují, intenzita nicméně upadá. Měla být tragédie Titanu jakýmsi odpočinkem od války? Těžko říci. Získala ale daleko vyšší pozornost než události, které každého z nás skutečně ovlivňují – ať se mu to líbí nebo ne. Smrt pěti lidí byla bohužel tragédií mající všechny aspekty chytlavého a napínavého příběhu: náhlé zmizení, obrovská a místy dojemná pátrací akce, tajemné bouchání z hlubin, nalezení neznámých trosek – a v poslední řadě oznámení smrti.

Na druhou stranu ale musím uznat, že takovéto selhání u společnosti OceanGate – nutno podotknout, že dosud není přesně jasné, čí a proč – bylo celkem překvapivé už s ohledem na zkušeného kapitána ponorky ze zkušené společnosti. Děsivá je také představa smrti v takové hloubce. Koneckonců ale můžeme zůstat v klidu, posádka zřejmě ani nestihla pocítit jakýkoli kousek bolesti. Pro představu – kdyby na kohokoliv zčista jasna spadla Eiffelova věž, necítil by to.

Ptám se: K čemu bylo tolik zbytečného stresu během několika málo dní? Můj velice blízký člověk se denně střetává s množstvím cizinců se zničenými životy, pomáhá jim. Vůči těmto osudům ale do jisté míry otupil – bylo by to neúnosné – zatímco mu nejistota způsobená pohřešováním Titanu vehnala slzy do očí a vývoj sledoval snad minutu po minutě. Vývoj pátrání po pěti ztracených cizincích, které nás nemělo nijak ovlivnit.

Související

Vladimir Putin Komentář

Putin se vyžívá v ponižování státníků. Kteří světoví lídři jsou další na řadě?

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva ve středu přiletěl do Moskvy, aby osobně přesvědčil ruského vůdce Vladimira Putina k účasti na mírovém jednání s Volodymyrem Zelenským. Místo diplomatického průlomu však přišla pouhá ignorace. Žádné setkání, jen krátký telefonát z letiště. Kreml tím ponížil nejen Lulovu iniciativu, ale i samotnou soudržnost uskupení BRICS.

Více souvisejících

komentář válka na Ukrajině ponorka OceanGate Titan

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Francouzská policie

Druhý blackout za dva dny. Francie řeší podivnou sabotáž

Francouzské úřady zahájily vyšetřování druhého výpadku elektřiny během pouhých dvou dnů poté, co bylo zjištěno, že požár transformátoru v Nice mohl být výsledkem úmyslného žhářství. Událost ovlivnila dodávky proudu pro nejméně 45 000 obyvatel a přišla den po podobném výpadku v Cannes, který narušil závěr tamního filmového festivalu.

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Tisíc za tisíc. Ukrajina a Rusko dokončily dosud největší výměnu vězňů

Ukrajina a Rusko během tří dnů uskutečnily dosud největší výměnu válečných zajatců od začátku války. Prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli oznámil, že byl dokončen poslední krok výměny „1000 za 1000“ – na svobodu se vrátili i poslední z 303 ukrajinských zajatců, které mělo Rusko v rámci dohody propustit.

včera

Švédský tým na MS v hokeji

Švédsko poráží Dánsko 6:2 a slaví bronz z mistrovství světa

V napínavém souboji o třetí místo mistrovství světa v ledním hokeji si Švédsko nakonec před zaplněnou Avicii Arenou pojistilo bronzové medaile, když porazilo houževnatý dánský výběr 6:2. Tři korunky dominovaly především ve druhé a třetí třetině, zatímco Dánové ani přes velkou bojovnost nedokázali odvrátit porážku.

včera

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Evropa si pěstuje čínského hada na prsou. A začíná jí to docházet

Evropská unie čelí stále naléhavější bezpečnostní výzvě, kterou dlouho přehlížela: rozsáhlému podílu čínských firem na správě a vlastnictví více než 30 přístavů po celé Evropě. Zatímco v minulosti byly tyto investice vítány jako vítaný příliv kapitálu a příležitost pro modernizaci infrastruktury, dnes se stále častěji ukazuje, že přítomnost čínských firem v klíčových logistických uzlech představuje strategické riziko pro celou evropskou bezpečnost.

včera

Jana Maláčová

Šéfka SOCDEM a bývalý ministryně Maláčová má rakovinu

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí a současná členka SOCDEM Jana Maláčová se rozhodla podělit o velmi osobní informaci. Na sociální síti X (dříve Twitter) otevřeně přiznala, že v posledních měsících čelí onkologickému onemocnění. Ve svém příspěvku uvedla, že nosí paruku – ne však jako módní doplněk, ale kvůli následkům náročné léčby.

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

"Chci domů za dcerou, ale pokud se vzdáme, vrátí se." Jak se žije na ukrajinské frontě?

Z východní Ukrajiny, kde se v posledních měsících boje soustředí především na město Pokrovsk a jeho okolí, přichází zvláštní ticho. Není to klid před bouří, ale spíše napjaté ticho plné otázek, které si vojáci i obyvatelé pokládají častěji než dříve: může být nadcházející návrh na mírová jednání s Ruskem počátkem konce války, která trvá již třetím rokem?

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Experti se obávají nejhoršího: Rusko testuje zbraň, která může zvrátit situaci na Ukrajině

Ruská armáda podle nejnovějších zpráv zřejmě dokončuje finální testy své nejmodernější hypersonické zbraně RS-26 „Orešnik“. Tento vývoj vyvolává obavy, že Kreml se připravuje na nový masivní úder proti Ukrajině, jenž by mohl zásadně změnit průběh konfliktu. Upozorňuje na to americký vojenský analytik Brandon J. Weichert v článku pro deník The Washington Times, který vychází z informací ukrajinského serveru Militarnyi a portálu Defence-Blog.com.

včera

včera

včera

24. května 2025 21:41

Dovoz a vývoz zboží

"Trochu respektu..." EU zareagovala na Trumpovu hrozbu 50% cel

Evropská unie vyzvala Spojené státy k vzájemnému respektu v obchodních vztazích poté, co americký prezident Donald Trump pohrozil zavedením 50% cla na veškeré zboží dovážené z EU. Brusel zároveň varoval, že je připraven hájit své zájmy, pokud dojde k eskalaci obchodního napětí.

24. května 2025 21:04

24. května 2025 20:30

Elon Musk

Největší destrukce značky v dějinách? Expert popsal, jak Musk zničil Teslu

Americký marketingový expert Scott Galloway označil zapojení Elona Muska do vládních škrtů ve službách administrativy Donalda Trumpa za „jeden z největších případů zničení značky v dějinách“. Na páteční epizodě populárního podcastu Pivot, který Galloway spolumoderuje, uvedl, že Musk odcizil jádro své zákaznické základny tím, že se politicky přiblížil lidem, kteří o elektromobily nemají zájem.

24. května 2025 19:21

plynovod Nord Stream 2

Odpojení Ruska od SWIFTu, zákaz plynovodů Nord Stream. EU plánuje velmi tvrdé sankce

Evropská unie připravuje další kolo sankcí namířených proti Rusku, jehož cílem je vyvinout větší tlak na Moskvu kvůli pokračující válce proti Ukrajině. Podle informací agentury Bloomberg zvažuje Brusel mimo jiné odpojení více než 20 ruských bank od mezinárodního platebního systému SWIFT, snížení cenového stropu na ruskou ropu a zákaz plynovodů Nord Stream.

24. května 2025 18:05

Trump zablokoval sankce proti Rusku. Evropa ztrácí trpělivost a propadá se do zoufalství

Zatímco napětí mezi Ruskem a Ukrajinou přetrvává a evropské státy zoufale hledají způsoby, jak přimět Moskvu k příměří, Spojené státy vedené Donaldem Trumpem odmítají zavést slíbené tvrdé sankce proti Kremlu. Tato situace vyvolává mezi evropskými lídry narůstající frustraci, kterou neutišil ani dvouhodinový telefonát Trumpa s Vladimirem Putinem, jenž k žádnému posunu směrem k míru nevedl.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy