KOMENTÁŘ | Každou chvíli ve válce padne tolik lidí, co zemřelo v Titanu. Média nalákala vidina poutavého příběhu

Proč dostávala pohřešovaná ponorka tolik pozornosti? Měla všechny aspekty dokonalého dramatu, ač to zní morbidně. Zmizení pěti lidí nás ale nijak neovlivnilo. Největší zahraniční mediální domy zkrátka sáhly po příběhu, který čtenáře ohromí.

Dne 18. června se hlubokomořská ponorka Titan společnosti OceanGate vydala na dno Atlantského oceánu, zkoumat vrak legendárního parníku Titanic. Na palubě měla pět lidí, včetně devatenáctiletého mladíka z Pákistánu. Zhruba hodinu a půl po ponoru ztratila kontakt s mateřskou lodí Polar Prince.

Začala záchranná akce, jaká neměla obdoby. Teď ale nemysleme na rozsah – zapojily se do něj složky americké i kanadské armády a několik dalších plavidel a letadel. Světová média o ztracené ponorce informovala téměř jako o senzaci – měla k tomu své důvody, pro kanadské a americké publikum byly mimořádné zprávy relevantní.

Bývalý prezident Spojených států Barack Obama zdůraznil, že pátrací akce získala extrémní pozornost médií po celém světě – například oproti ztroskotání lodi nedaleko Řecka, při kterém zemřelo až sto lidí, snažících se dostat do Evropy. EuroZprávy.cz o tom psaly zde a zde.

Na jednu stranu se zdá, že došlo na snahu o vyvarování se obrovským tragédiím odehrávajícím se po celém světě. Informace o nich během pátrání byly většinou zevrubné a média je nepodávala tak intenzivně.

Na palubě lodi ztroskotané u řeckých břehů se nacházely vyšší stovky lidí a osud řady z nich je neznámý. Podobný případ je Ukrajina, kde každou chvíli zemře další voják – ať už ruský nebo ukrajinský. Dějí se obrovské lidské tragédie, rodiny přicházejí o domovy, děti v bojích o otce či matky. Snad každou minutou přibude nově zmařený nebo pokažený život. Přibude sirotků, vdov a vdovců, bezdomovců či válečných uprchlíků.

Například americká stanice CNN či britské Sky News a BBC věnovaly hledání Titanu exkluzivní prostor na hlavní stránce s živými aktualizacemi. Po jejich boku v tu chvíli stála i ruská agentura TASS. Sledovali každý pohyb rtů představitelů armád USA a Kanady nebo společnosti OceanGate, zodpovědné za provoz ponorky. S každou tiskovou konferencí, kterou tito lidé zorganizovali a oznámili zde, že nejsou žádné nové informace, přibývalo na Ukrajině po desítkách či stovkách mrtvých, raněných či pohřešovaných. Pohřešovaných stejným způsobem jako byla pohřešovaná posádka Titanu.

Není divu, že Ukrajince štvala v podstatě ignorace tamního dění na úkor imploze ponorky. Buďme k sobě upřímní, ukrajinské válečné úsilí by nemělo úspěch bez pozornosti celého světa. Mohly Ukrajince svírat i obavy, že už se pozornost po tomto útlumu v přísunu informací o válce nevrátí zpět, a veřejnost se vrátí ke každodennímu neválečnému dění? Je to další nezodpověditelná otázka už vzhledem k „úspěšnému“ návratu k válečné žurnalistice po nalezení trosek Titanu.

Přijali svou smrt, Ukrajinci ne

Paradoxem také je, že posádka ponorky dobrovolně podepsala papíry s přijetím možnosti vlastního úmrtí. Oproti tomu – loni v únoru nechodil žádný ruský oficír po ukrajinských domech s tím, jestli obyvatelé přijímají zodpovědnost za možnou smrt ve válce. Zní to až absurdně a říkáme si, že se tohle přece nedělá.

Nechci zpochybňovat tragédii pěti lidí, tedy čtyř rodin, v ponorce téměř čtyři kilometry pod hladinou. Jde o smutnou událost, která rozhodně ovlivní budoucnost hlubokomořského potápění. Přesto se jeví nadbytečné věnovat extrémní pozornost zmizení pěti lidí, kteří s možnou smrtí počítali a sami podepsali potřebné papíry. Navíc je dobré dodat: všichni byli dospělí.

Když téměř přes rokem a půl ruské tanky a s nimi obrněné a nákladní vozy (existují i všeříkající videa pro ty, co nevěří, například zde nebo zde) překračovaly hranice suverénní a svobodné Ukrajiny, nebyl podepsán jediný papír o povolení k invazi. Od té doby zemřely až statisíce lidských bytostí, zájem o ně ale klesá.

Zásah restaurace v Kramatorsku, jedenáct mrtvých – z toho dvě čtrnáctiletá dvojčata. Zvědaví lidé se ptají: „Proč sedí při válce v restauraci?“ Neváhají ani navázat na informace ruského tisku o tom, že ruská raketa zabila dva generály a padesát důstojníků. Ukrajinci se snaží žít své normální životy i přesto, že jim je narušují letecké poplachy zapříčiněné agresorem z východu. Sedí v restauraci a jedí pizzu, protože i po téměř osmnácti měsících války bohužel dokážou stále slepě věřit, že Rusko nezasáhne restauraci plnou civilistů, žen, dětí.

A ještě jednou – je to důkaz o tom, že civilisté k tomu souhlas nedali. Ukrajinská armáda bez výraznějších ran do zad od vlastních spoluobčanů čelí agresi Moskvy a existují jen raritní a ojedinělé případy, kdy jim nepřátelští kolaboranti bodnou kudlu do zad. Dokazuje to jednotnou společnost bojující za jediný cíl – svobodnou zem, kterou si zaslouží.

Právě to jsou lidské příběhy, zasluhující zvýšenou pozornost. A proto o nich média informují, intenzita nicméně upadá. Měla být tragédie Titanu jakýmsi odpočinkem od války? Těžko říci. Získala ale daleko vyšší pozornost než události, které každého z nás skutečně ovlivňují – ať se mu to líbí nebo ne. Smrt pěti lidí byla bohužel tragédií mající všechny aspekty chytlavého a napínavého příběhu: náhlé zmizení, obrovská a místy dojemná pátrací akce, tajemné bouchání z hlubin, nalezení neznámých trosek – a v poslední řadě oznámení smrti.

Na druhou stranu ale musím uznat, že takovéto selhání u společnosti OceanGate – nutno podotknout, že dosud není přesně jasné, čí a proč – bylo celkem překvapivé už s ohledem na zkušeného kapitána ponorky ze zkušené společnosti. Děsivá je také představa smrti v takové hloubce. Koneckonců ale můžeme zůstat v klidu, posádka zřejmě ani nestihla pocítit jakýkoli kousek bolesti. Pro představu – kdyby na kohokoliv zčista jasna spadla Eiffelova věž, necítil by to.

Ptám se: K čemu bylo tolik zbytečného stresu během několika málo dní? Můj velice blízký člověk se denně střetává s množstvím cizinců se zničenými životy, pomáhá jim. Vůči těmto osudům ale do jisté míry otupil – bylo by to neúnosné – zatímco mu nejistota způsobená pohřešováním Titanu vehnala slzy do očí a vývoj sledoval snad minutu po minutě. Vývoj pátrání po pěti ztracených cizincích, které nás nemělo nijak ovlivnit.

Související

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky) Komentář

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Více souvisejících

komentář válka na Ukrajině ponorka OceanGate Titan

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Česká televize

Nečekaná rána pro program MS v České televizi. Expert Antoš měl autonehodu na skútru

Zbytek vysílání České televize z letošního domácího mistrovství světa v hokeji bude odlišný od úvodních hracích dní. Už totiž tuzemští fanoušci neuslyší hlas známého experta a spolukomentátora Milana Antoše, který měl po nedělním hracím dni v noci při cestě domů autonehodu. Při jízdě na skútru ho srazilo auto. Podle informací serveru sport.cz má 10 zlomenin, přičemž jde o zlomená žebra a vážně poraněnou nohu. Nyní ho čeká operace. Podle informací deníku Sport se pak zranila na in-line bruslích i další tvář hokejového vysílání ČT sport, komentátor Michal Dimitrov.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Mychajlo Podoljak, poradce z kanceláře ukrajinského prezidenta

Rusové se připravují na nekonečnou válku, tvrdí Zelenského poradce

Změny v ruském vedení po opětovné inauguraci Vladimira Putina svědčí zejména o totální militarizaci ruské ekonomiky a restrukturalizaci armádních zásobovacích systémů, konstatoval poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. Změny podle něj mají zajistit, aby Moskva měla zdroje na "nekonečnou válku".

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Rusové odhalili hlavní problém ukrajinské armády

Rusové i mnozí analytici si uvědomují, že hlavním nedostatkem, který teď Ukrajinu sužuje, jsou lidské zdroje. Moskevské síly dobyly nejméně devět vesnic a osad poblíž Charkova v náporu, který má podle analytiků roztáhnout ukrajinské jednotky a odvrátit je od bojů jinde.

před 2 hodinami

Slide

RECENZE: Anifilm prořízl podvratný (anti)western Slide od animátorské legendy Billa Plymptona

Minulý týden v Liberci proběhl největší festival animovaného filmu u nás. Vedle výherního filmu Kuře pro Lindu uvedl v hlavní soutěži celovečerních filmů novinku nezávislého amerického tvůrce Billa Plymptona, jenž na jednom z minulých ročníků festivalu zasedal v porotě a uvedl svou retrospektivu. Jeho westernově laděný Slide nepřestává okouzlovat svérázným stylem animace i žánrovou subverzí.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Zlevňování se nekoná. Ceny spotřebitelských výrobků v Česku opět rostou

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajinská armáda přiznala, že ruským silám se daří v postupu

Ukrajinská armáda v pondělí uznala, že ruské síly postupují ve své ofenzivě Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy