Řecko odmítlo leteckou pomoc s lodí s migranty, která ztroskotala. Obama kritizuje média

Agentura Evropské unie pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) tvrdí, že minulý týden od Řecka nedostala žádnou odpověď ve chvíli, kdy athénským úřadům nabídla vyslání letadla k monitorování přeplněné rybářské lodi. Ta nakonec ztroskotala a do vody s sebou zřejmě vzala stovky migrantů. 

Letadlo agentury Frontex rybářské plavidlo spatřilo v řecké pátrací a záchranné zóně v mezinárodních vodách dne 13. června. Informovalo italské a řecké orgány. Následně do Řecka vyslala dvě letadla a dron, ale ani jeden ze strojů se operace nezúčastnil. 

Ta se nakonec potopila. Panují obavy, že počet mrtvých se pohybuje v řádu stovek, píše Politico. „Po prvotním zjištění plavidla a oznámení řeckým a italským úřadům nabídla agentura další pomoc, včetně vyslání letadla z Itálie, ale řecká pobřežní stráž nikdy neodpověděla,“ zdůrazňuje Frontex. 

Řecká pobřežní stráž nyní čelí častým otázkám ohledně reakce na ztroskotání, které se odehrálo asi 80 kilometrů od Peloponésu. „Bylo shromážděno 82 těl a zachráněno 104 lidí, ale agentury OSN pro uprchlíky a migraci varují, že na nebezpečnou plavbu z východní Libye se na lodi vydalo 400 až 750 migrantů,“ píše Politico. 

Podle některých svědectví přeživších se pobřežní stráž ke člunu přivázala a snažila se ho vytáhnout, což způsobilo, že se loď začala kymácet. „Není k dispozici žádný videozáznam operace,“ upozornila pobřežní stráž.

Bývalý americký prezident Barack Obama je nespokojený s mediální reakcí na katastrofu u řeckých břehů. Makis Mylonas z Athénské univerzity na twitteru zveřejnil video z konference s bývalým šéfem Bílého domu Barackem Obamou. „Nemůžeme ignorovat, když se podíváme na tento týden, že se děje potenciální tragédie s ponorkou, která dostává velké mediální pokrytí všude po světě. Je to pochopitelné, protože si přejeme, aby ti lidi byli zachráněni. Fakt, že to dostává více pozornosti, než 700 lidí, kteří se potopili, je… neudržitelná situace,“ prohlásil Obama, načež publikum začalo mohutně tleskat.  

O potenciální tragédii v souvislosti s ponorkou Titan mluvil ještě předtím, než záchranáři nalezli její trosky necelých 500 metrů od Titanicu a prohlásili posádku za mrtvou. Referovala o tom americká stanice CNN. Imploze ve velké hloubce zabila pět lidí. 

Související

Více souvisejících

Řecko migrace uprchlíci Frontex Barack Obama

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Petr Pavel

Prezident Pavel byl propuštěn z nemocnice. Policie nehodu nevyšetřuje

Prezident Petr Pavel byl dnes dopoledne propuštěn z pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) do domácího léčení po nehodě na motorce, oznámila Kancelář prezidenta republiky (KPR) na sociální síti X. Prezidentův program na příští týden, včetně plánované zahraniční cesty, zůstává beze změny.

před 1 hodinou

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Rusko západní svět nenapadne, když nedokáže ani porazit Ukrajinu

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války. To, co se děje nyní, je podobné jako při burcování před první a druhou světovou válkou, co lze vidět v médiích a ve vyjádřeních politiků, řekl v pátek ráno předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pravidelném rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Na snímku zprava český brankář Ondřej Dostál, hráč USA Trevor Zegras a český hráč Lukáš Hájek ve čtvrtfinálovém utkání Česká republika - USA na 87. mistrovství světa v ledním hokeji v Praze ve čtvrtek 23. května 2024.

Čeští hokejisté jsou v semifinále! Dramatickou bitvu s Američany rozhodl Zacha

Čeští hokejisté slaví postup do semifinále po těsné výhře 1:0 nad Spojenými státy. O jediný gól zápasu se postaral Pavel Zacha, zatímco brankář Lukáš Dostál předvedl vynikající výkon s 36 úspěšnými zákroky. V semifinále se český tým utká se Švédskem, které v prodloužení porazilo Finsko 2:1 zásluhou Joela Erikssona.

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel se zranil na motorce. Je v nemocnici

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale bude nutné krátké pozorování v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Tuto informaci dnes večer zveřejnila prezidentská kancelář na sociální síti X. 

včera

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Maďarské tajné služby mají informace o atentátu na Fica

Maďarské tajné služby jsou v neustálém kontaktu se slovenskými tajnými službami, jakož i se službami jiných zemí, například v rámci sítě evropských zemí či členských zemí NATO. Maďarsko tak má informace o tom, co se stalo při atentátu na předsedu slovenské vlády Roberta Fica.

včera

Jiřina Ekrt Jirušková

Jak se chovají Češi na dovolené? Rádi si připlatí za luxusnější služby, říká manažerka cestovky

V posledních letech je vidět rostoucí zájem o nákup dovolených mezi seniory. Meziročně se zdvojnásobil počet lidí ve věku nad 70 let, kteří si objednali letní zájezd. Obecně pak platí, že v České republice roste zájem o dovolené a zájem nesnížily ani vyšší životní náklady. Loňské predikce ekonomů, kteří vyhrožovaly propadem zájmu o dovolené se nenaplnil, zájezdy se kupují vesele dál. Češi si naopak rádi připlatí za luxusnější dovolenkové zážitky, ať už jde o dopravu letadlem či all inclusive služby, říká v rozhovoru PR managerka Invia.cz Jiřina Ekrt Jirušková.

včera

včera

včera

včera

Izrael, ilustrační foto

Uznání Palestiny bude mít "vážné důsledky", varuje Izrael

Rozhodnutí vlád Irska, Norska a Španělska uznat palestinský stát bude mít "vážné důsledky" pro jejich vztahy s Izraelem. Po předvolání jejich velvyslanců to ve čtvrtek oznámilo izraelské ministerstvo zahraničních věcí, informuje agentura AP.

včera

EU naplno pocítí ruskou odvetu za plán použít příjmy z našich aktiv pro Ukrajinu, hrozí Rusko

Evropská unie naplno pocítí ruskou odvetu za její plán použít příjmy ze zmrazených ruských aktiv na pomoc Ukrajině. Prohlásila to dnes mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy