Řecko

Ilustrační foto

Jak porazit lesní požáry? Hasičům může kromě dronů pomoci i umělá inteligence

Lesní požáry se stávají stále větším problémem po celém světě. Své zkušenosti s nimi má Česko, Evropa i další kontinenty. V posledních měsících zaměstnaly hasiče napříč celým světem, přičemž nejtragičtější je situace v Kanadě, kde shořelo více půdy než kdykoli předtím a došlo k nejvyššímu počtu evakuací. Dá se jim ale úspěšně zabránit?
Ilustrační fotografie.

Největší zaznamenaný požár zuří v Řecku dál. Hasiči dostali posily

Řecké úřady se ve čtvrtek rozhodly vyslat další posily na severovýchod země, kde hasiči zápasí s největším lesním požárem od doby, co si Evropská unie začala před více než dvěma desítkami let dělat o podobných událostech záznamy. Plameny se šíří už třináct dní, aktuálně hrozí evakuace obyvatel z dalších oblastí. 
Požáry v Řecku

Požáry v Řecku už mají desítky obětí. Hasičům se je nedaří zastavit, začala evakuace části Atén

Počet obětí dalších řeckých požárů zřejmě překračuje dvacítku. Záchranáři našli v ohořelém lese nedaleko řecko-turecké hranice osmnáct mrtvých těl, podle všeho nelegálních migrantů. Různé regiony hlásí evakuaci obyvatel, ve střední části země musela být evakuována nemocnice. Řecké úřady také nařídily evakuaci desítek tisíc obyvatel na předměstí Atén.
Řecko, ilustrační foto

Stinná stránka Řecka: Zdravotnictví je v tragickém stavu, když onemocníte, nemusíte přežít, píše Politico

Řecké ostrovy lákají turisty svou idylickou krajinou, avšak jejich zdravotní systém čelí vážné krizi. Nedostatek záchranářů a zdravotnického personálu má za následek tragická úmrtí, jako byl nedávný případ mladé ženy v pokročilém stádiu těhotenství a jejího nenarozeného dítěte. Zpráva portálu Politico varuje turisty před tím, aby během návštěvy Řecka onemocněli.
Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Diplomacie se zastala velvyslance Karfíka. Z Rhodosu pomohl dostat tisíce Čechů

V české diplomacii stále rezonuje napjatá situace, která nastala v druhé polovině července kvůli ničivým lesním požárům v Řecku. Černínský palác se v pátek zastal velvyslance Jakuba Karfíka a ocenil jeho příkladnou práci během kritického období. Diplomat podle ministerstva pomohl dostat domů tisíce českých turistů. 
Hasiči v Řecku, ilustrační fotografie.

Na Rhodosu bojovali s požárem i zahraniční hasiči. Nyní se vrací domů

Řecké ministerstvo pro klimatickou krizi a ochranu obyvatel odvolalo stav nouze pro ostrov Rhodos, kde v červenci zuřily rozsáhlé lesní požáry. S jejich likvidací pomáhali místním hasičům i kolegové ze zahraničí. Slováci se vrátili domů už v pátek, Poláci zřejmě vyrazí na cestu v pondělí. 
Rhodos

Požáry v Řecku nejsou hrozbou jen pro obyvatele. Mohou zničit tisícileté památky

Řecký ostrov Rhodos v Egejském moři má dlouhou historii, na kterou se dochovaly unikátní památky. Archeologické nálezy dokládají jeho osídlení už od doby kamenné, ostrov je znám i ze starých antických bájí. Místní pamětihodnosti odkazují na několik staletí, kultur i náboženství. V současné době je bohužel ohrožuje rozsáhlý požár. 

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 25 minutami

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

před 33 minutami

před 45 minutami

před 54 minutami

před 58 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Íránský dron Šáhid-136

Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony

V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity drony a řízené střely. Ukrajinské protivzdušné jednotky dokázaly sestřelit všechny drony a většinu střel, i přesto však byla přístavní infrastruktura poškozena. V důsledku tohoto útoku došlo v Oděse také k zranění jedné ženy, která byla hospitalizována, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Informovala o tom Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

Zelenskyj slíbil v USA, že Bachmut dobyje zpět. Chtějí tam pohřbít ruskou armádu

Volodymyr Zelenskyj během své návštěvy USA slíbil, že Bachmut bude opět pod kontrolou Ukrajiny. Šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov informoval, že Rusové vyslali do Bachmutu patnáctitisícovou armádu, ačkoliv její formování není ještě kompletní. Budanov také poznamenal, že se Rusové plánují zakopat v této oblasti. Tyto informace vzešly z jeho vyjádření pro americká média během nedávné návštěvy USA.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus

Milí moji, je tu další nedělní vydání Událostí Petra Nutila, čili výběru toho nejabsurdnějšího, čím nás uplynulý týden obdařil. Tak pojďme na to. 

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy