Zákaz telefonů ve školách: Nizozemí není první. Průkopníci si opatření pochvalují

V Nizozemí oficiálně zakázali telefony ve školách. Ta, která má zákaz zavedený už čtyři roky, si změnu pochvaluje. Učitelé tvrdí, že změna u studentů podpořila sociální interakce. Studenti říkají, že se cítí méně rozptýleni. 

Před čtyřmi lety se střední škola Calvijn College, jejíž žáci jsou ve věku od 12 do 18 let, rozhodla zakázat žákům používat během vyučování mobilní telefony. Učitelé vnímali, že žáci se věnují telefonům nadmíru, upadají jejich sociální schopnosti i soustředěnost. Po 4 letech si žáci i zaměstnanci změnu pochvalují. Nyní nizozemská vláda schválila plošný zákaz telefonů na základních a středních školách. 

Nizozemí není jediné – telefony ve školách jsou zakázány i v Itálii. Porušení tohoto zákazu v Itálii trestají různě – od zabavení až po vyloučení od závěrečných zkoušek. K zákazu se Itálie uchýlila po sérii incidentů, kdy na internet unikaly videa z prostředí škol – na jednom byla zobrazena šikana invalidního žáka, na dalším zachyceno sexuální obtěžování učitelky ze strany žáků.

Řecko je další země, ve které zákaz telefonů ve školách platí. Studenti si mohou přinést své telefony do školy, ale musí je mít v taškách. "Vědecké údaje o tom, jak používání mobilních telefonů během školního dne ovlivňuje samotný proces učení, jsou ohromující. Od rozptýlení po jiné důležité záležitosti je jasné, že mobilní telefony nemají ve škole během školního dne místo,“ řekl pro server Euronews premiér Kyriakos Mitsotakis. Žáci, kteří nebudou zákaz dodržovat, budou na jeden den vyloučeni ze školy, v případě opakovaného porušení na více dní. Zde padl zákaz ve snaze potlačit kyberšikanu.

Debata na toto téma rezonuje i v Maďarsku, kde po odmítnutí zavedení zákazu musel rezignovat ředitel jedné ze škol. Také v Dánsku tamní premiérka prosazuje omezení telefonů během vyučování. Se zákazem telefonů se experimentuje i ve Francii – zavedlo ho 200 středních škol. 

Zákaz se zavádí i v některých městech USA. V Los Angeles bude zákaz platit od roku 2025, studenti nesmějí telefony ve škole používat s výjimkou mimořádných událostí. Některé státy již zákaz zavedly – ku příkladu Ohio, Indiana, Oklahoma a Florida. Přesné znění zákazu i trestů za porušení se v každém státě liší.

Související

Petr Fiala

Revoluce ve školství: V Česku vzniknou středoškolská lycea

Česká vláda oznámila vznik nového středoškolského oboru nazvaného všeobecné lyceum, který bude spuštěn od příštího roku. Tento krok je součástí snahy modernizovat český vzdělávací systém a přizpůsobit ho potřebám společnosti ve 21. století. Novinku v úterý představil premiér Petr Fiala společně s ministrem školství Mikulášem Bekem.
Mikuláš Bek

Ministerstvo se chystá zrušit malé školy. Každá by měla mít ideálně 8000 žáků, prohlásil Bek

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) plánuje do konce října předložit vládě návrh na slučování malých škol jako součást novely školského zákona. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi uvedl, že návrh počítá s odloženou účinností minimálně o tři roky. Předseda školských odborů František Dobšík však upozornil, že ředitelé škol s tímto návrhem většinou nesouhlasí.

Více souvisejících

Školství mobily Nizozemí Řecko Itálie Maďarsko

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Hrіm-2, také známý jako OTRK Sapsan

Ukrajina nasadí proti Rusku "zázračnou zbraň". Může s ní zkusit zabít Putina

Ukrajina se v rámci své obranné strategie připravuje na nasazení nové zbraně, balistické střely Hrim-2, která by mohla výrazně rozšířit její schopnost zasahovat ruské cíle daleko za hranicemi. "Zázračná zbraň", jak ji označil server index.hu, umožní Ukrajině zaměřit se na Kreml a dokonce i na ruského prezidenta Vladimira Putina. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

OSN

Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

B-52 Stratofortresses

Situace eskaluje. USA poslaly na Blízký východ strategické bombardéry B-52

Americká armáda vyslala na Blízký východ strategické bombardéry B-52 jako součást širšího rozmístění sil v regionu, což podle Washingtonu slouží jako varování Íránu. O nasazení bombardérů informovala americká armáda v sobotu, zatímco den předtím oznámil Pentagon, že do oblasti vyšle také stíhací a tankovací letouny a torpédoborce s protiraketovou obranou.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol

Americký exprezident Donald Trump znovu promluvil o podvodech během konání letošních voleb šéfa Bílého domu. V roce 2021 takováto obvinění stála za útokem na Kapitol a smrtí několika lidí. Američtí politologové pro EuroZprávy.cz vysvětlili, proč lidé volí Trumpa i po jeho zjevných pochybeních.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy