Zákaz telefonů ve školách: Nizozemí není první. Průkopníci si opatření pochvalují

V Nizozemí oficiálně zakázali telefony ve školách. Ta, která má zákaz zavedený už čtyři roky, si změnu pochvaluje. Učitelé tvrdí, že změna u studentů podpořila sociální interakce. Studenti říkají, že se cítí méně rozptýleni. 

Před čtyřmi lety se střední škola Calvijn College, jejíž žáci jsou ve věku od 12 do 18 let, rozhodla zakázat žákům používat během vyučování mobilní telefony. Učitelé vnímali, že žáci se věnují telefonům nadmíru, upadají jejich sociální schopnosti i soustředěnost. Po 4 letech si žáci i zaměstnanci změnu pochvalují. Nyní nizozemská vláda schválila plošný zákaz telefonů na základních a středních školách. 

Nizozemí není jediné – telefony ve školách jsou zakázány i v Itálii. Porušení tohoto zákazu v Itálii trestají různě – od zabavení až po vyloučení od závěrečných zkoušek. K zákazu se Itálie uchýlila po sérii incidentů, kdy na internet unikaly videa z prostředí škol – na jednom byla zobrazena šikana invalidního žáka, na dalším zachyceno sexuální obtěžování učitelky ze strany žáků.

Řecko je další země, ve které zákaz telefonů ve školách platí. Studenti si mohou přinést své telefony do školy, ale musí je mít v taškách. "Vědecké údaje o tom, jak používání mobilních telefonů během školního dne ovlivňuje samotný proces učení, jsou ohromující. Od rozptýlení po jiné důležité záležitosti je jasné, že mobilní telefony nemají ve škole během školního dne místo,“ řekl pro server Euronews premiér Kyriakos Mitsotakis. Žáci, kteří nebudou zákaz dodržovat, budou na jeden den vyloučeni ze školy, v případě opakovaného porušení na více dní. Zde padl zákaz ve snaze potlačit kyberšikanu.

Debata na toto téma rezonuje i v Maďarsku, kde po odmítnutí zavedení zákazu musel rezignovat ředitel jedné ze škol. Také v Dánsku tamní premiérka prosazuje omezení telefonů během vyučování. Se zákazem telefonů se experimentuje i ve Francii – zavedlo ho 200 středních škol. 

Zákaz se zavádí i v některých městech USA. V Los Angeles bude zákaz platit od roku 2025, studenti nesmějí telefony ve škole používat s výjimkou mimořádných událostí. Některé státy již zákaz zavedly – ku příkladu Ohio, Indiana, Oklahoma a Florida. Přesné znění zákazu i trestů za porušení se v každém státě liší.

Související

Více souvisejících

Školství mobily Nizozemí Řecko Itálie Maďarsko

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně

Prezident Vladimir Putin je údajně ochoten jednat o mírovém urovnání války na Ukrajině, avšak jen za předpokladu, že Západ přistoupí na několik klíčových podmínek – včetně písemného závazku, že Severoatlantická aliance se nebude dále rozšiřovat na východ. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na tři ruské zdroje obeznámené s probíhajícími jednáními.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Teenageři

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?

Letní prázdniny jsou pro školáky jedním z nejočekávanějších období školního roku, kdy si mohou odpočinout a načerpat nové síly před dalším školním rokem. Délka letních prázdnin se po celém světě výrazně liší, zatímco někde si studenti dopřávají několik málo týdnů, jinde mají až 3 měsíce volna.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump zakázal ambasádám přijímat žádosti o studentská víza

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nařídila americkým ambasádám, aby až do odvolání přestaly přijímat žádosti o studentská víza. Opatření přichází v době, kdy se připravuje rozšíření bezpečnostních prověrek uchazečů, včetně sledování jejich aktivit na sociálních sítích.

před 5 hodinami

Vědci, ilustrační foto

Vědci se rozhodli postavit Trumpovi. Bojovat budou unikátním způsobem

Vědci se rozhodli pro netradiční formu protestu proti škrtům v oblasti klimatického a meteorologického výzkumu během druhého funkčního období prezidenta Donalda Trumpa. Místo demonstrací s transparenty se obrací na veřejnost prostřednictvím vědeckého maratonu – sto hodin nepřetržitého živého vysílání prezentací, kde každých 15 minut vystoupí jiný odborník, aby představil svou práci a vysvětlil její význam pro americkou společnost.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

MS v hokeji

Rusko dostává body za nic. Spolu s Běloruskem by ho IIHF měla poslat do nižších divizí

Rusko se záhadným způsobem ocitlo na čele žebříčku Mezinárodní hokejové federace (IIHF), ačkoli se posledních tří mistrovství světa vůbec neúčastnilo. Za každý z těchto tří šampionátů mu však byly přiznány body odpovídající třetímu místu, a to bez jakéhokoli sportovního výkonu či účasti. Tato situace je zcela neudržitelná. Pokud se v budoucnu Rusko a Bělorusko vrátí do mezinárodního hokeje, měla by je IIHF zařadit do nižších divizí. Tam by si měly svou pozici vybojovat znovu, stejně jako to musí činit všechny ostatní reprezentace.

včera

Jana Černochová

Ministryně Černochová měla v centru Prahy dopravní nehodu

V úterý odpoledne došlo v centru Prahy k dopravní nehodě, které se účastnila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Incident se odehrál na křižovatce ulic Revoluční a Dlouhá, kde se srazila dvě vozidla. Podle dostupných informací nebyl při nehodě nikdo zraněn.

včera

Ilustrační foto

Nepochopitelný postup české justice: Nepřímé důkazy stačí k odsouzení, ale ne k vyšetřování krádeže

Slovenská režisérka Zuzana Piussi před nedávnem otevřela kauzu, jíž lze jen stěží uvěřit. České soudy v některých případech uznávají pachovou stopu jako dostatečný nepřímý důkaz k odsouzení. Paradoxem je, že v jiných kauzách nepřímé důkazy vyšetřovatelé prakticky ignorují, jak ukazuje zkušenost mediální společnosti INCORP v případu odcizení několika miliard korun. Tento rozdílný přístup vyvolává vážné pochybnosti o rovnosti před zákonem a o tom, zda česká justice měří všem stejně.

včera

euro, ilustrační fotografie

Eurozóna se rozroste. Od ledna bude platit eurem další evropský stát

Evropská unie se chystá dát zelenou přijetí Bulharska do eurozóny. Pokud půjde vše podle plánu, země se stane 21. členem měnové unie od 1. ledna 2026. Evropská komise a Evropská centrální banka (ECB) oznámí své finální hodnocení ve zprávě, která bude zveřejněna příští středu. Uvedlo to několik úředníků pro server Politico.

včera

včera

Vladimir Putin

Medveděv odhalil Putinovy cíle. Nárazníkovou zónu chce vytvořit na celé Ukrajině

Ruský vládce Vladimir Putin minulý týden oznámil, že ozbrojené síly Ruské federace vytvářejí podél hranic s Ukrajinou takzvanou „bezpečnostní nárazníkovou zónu“. Co si však pod tímto pojmem představit v ruském pojetí, zůstává krajně nejasné – a ještě méně zřetelné je, co dnes vlastně Moskva považuje za ukrajinské hranice. 

včera

Chaos kolem dodávek pomoci do Gazy: OSN neví, zda se pomoc skutečně dostává k civilistům

Situace kolem humanitární pomoci v Pásmu Gazy zůstává krajně nejasná. Zatímco organizace Gaza Humanitarian Foundation (GHF), podporovaná Izraelem, tvrdí, že do oblasti dorazily kamiony s potravinami a rozdělování pomoci již začalo, agentury OSN to nedokáží potvrdit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy