Školství

Ilustrační foto

Poslanci TOP 09 vyzvali ministerstvo, aby řešilo "kritickou situaci" na školách

Poslanci TOP 09 vyzvali MŠMT a Asociaci krajů k řešení kritické situace nedostatku kapacit na středních školách. Tímto usnesením reagují poslanci TOP 09 na situaci rodičů a žáků 9. tříd, kdy je nedostatečné kapacity středních škol v Praze staví do neřešitelné pozice s nemožností studovat na střední škole. Navrhují krizovou situaci řešit postupem, kterým Česko zvládlo příval studentů z Ukrajiny, tedy dočasným uvolněním kapacit škol. Strana to uvedla v tiskové zprávě.
Magdalena Danielová Rozhovor

Nebuďte s tím sami, po vyslovení problému přijde úleva. Neuroložka pro EZ hovořila o dopadech šikany na děti

Jak poznáme šikanu a jaké může mít důsledky na zdraví dítěte? Nejen taková témata s námi v rozhovoru pro EuroZprávy.cz probrala neuroložka se zaměřením na dětský spánek, podporu rodin, práci s emocemi a traumaty Magdalena Danielová. „Osobně si myslím, že šikana je devastující v každém věku, včetně dospělých. Kdykoliv situaci nemůžeme změnit, ztrácíme jistotu. Malé děti mají menší schopnost říkat ne a může být pro ně náročné obrátit se na učitele jako autoritu,“ upozorňuje.  
Ilustrační foto

Úroveň tělesné zdatnosti dětí se od 90. let výrazně zhoršila

Dnešní děti se oproti školákům z 90. let výrazně zhoršily ve vytrvalostním běhu, naopak podobné výsledky v porovnání se svými vrstevníky z předchozí generace dosahují žáci ve skoku dalekém a v leh-sedech. Vyplývá to z testování, které s dalšími institucemi připravila Česká školní inspekce (ČŠI).
Školství

Středoškoláci plánují další stávku za klima

Středoškoláci ze studentského hnutí Fridays for Future plánují na pátek 21. dubna další stávku za klima. Po vládě požadují jasné stanovisko proti prodloužení těžby v dole Bílina a zveřejnění dokumentů o stavu podzemní vody v okolí polského dolu Turów. Novinářům to dnes na tiskové konferenci řekli zástupci hnutí. Chystaná stávka začne na Malostranském náměstí v Praze v 15:03, tedy ve tři hodiny a tři minuty odpoledne, což podle studentů symbolizuje rok 2033, kdy měla mít Česká republika podle programového prohlášení vlády vytvořené podmínky k odklonu od uhlí.
Školní jídelna, ilustrační fotografie.

České školní jídelny většinou solí více, než je zdravé

Devět z deseti školních jídelen v Česku používá při vaření více soli, než je zdravé. Ukázaly to loňské kontroly hygieniků, o kterých dnes informovali na twitteru. Ze 165 sledovaných školních jídelen jen v 11 procentech solení vyhovovalo doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO).
Ilustrační foto

Školy mohou žádat o výjimku z hygienických požadavků na prostorové a provozní podmínky

Školy mohou žádat o výjimku z hygienických požadavků na prostorové a provozní podmínky vzdělávacích zařízení. Díky výjimce by školy mohly zvýšit kapacitu míst pro žáky a studenty. Na twitteru to oznámila Hygienická služba ČR. Podle hygieniků jde o reakci na nástup populačně silných ročníků dětí ke studiu. Ministerstvo zdravotnictví nyní podle poslankyně Renáty Zajíčkové (ODS) pracuje na návrzích úprav hygienických norem pro školy.
Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

Reakce vlády na požadavky akademiků je podle nich neuspokojivá

Reakce vlády na požadavky nespokojených akademiků na vysokých školách je podle univerzitních učitelů neuspokojivá. ČTK to dnes sdělila iniciativa Hodina pravdy, která organizovala protesty akademiků v minulém týdnu. Zástupci akademiků se vymezili mimo jiné proti nedávným prohlášením ministra školství Vladimíra Balaše (STAN), který podle nich podmínil jednání o mimořádné dotaci tím, že rektoři škol připraví návrhy na zefektivnění provozu humanitních oborů. Akademici dál požadují víc peněz pro VŠ a jasný pokyn univerzitám, aby při rozdělování příspěvku na vzdělávání nediskriminovaly humanitně zaměřené fakulty.
Sisyfův balvan valili střídající se dobrovolníci v čele protestního pochodu Prahou směrem na Hrad.

"Vysoká škola, nízká mzda? Nejsme socky! Protestující studenti a učitelé se vydali na Hrad

Vysokoškolští pedagogové i studenti dnes v celém Česku protestovali proti nízkým platům vyučujících humanitních a společenskovědních oborů. Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) médiím řekl, že rozčarování pedagogů chápe, ale zatím čeká na informace o systémových krocích škol, které má dostat do 21. dubna. Zástupci škol, zapojených do dnešní protestní akce Hodina pravdy, označili podfinancování veřejných vysokých škol a nízké platy vyučujících za ostudu, hanebnost a katastrofu. V Praze se akademici z několika fakult Univerzity Karlovy vydali na pochod před úřad vlády, kde přečetli otevřený dopis pro premiéra Petra Fialu (ODS), a poté pokračovali k Pražskému hradu.

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Aktualizováno před 37 minutami

Aktualizováno před 47 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Andrzej Duda

Duda podepsal vznik komise, která vyšetří vliv Ruska v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má zabývat ruským vlivem v zemi mezi lety 2007 až 2022. Polsko patří k největším podporovatelům Ukrajiny, kterou Rusko napadlo na konci loňského února.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.

Aktualizováno před 6 hodinami

Nehody na D1 i D2. Obě dálnice ve směru na Brno stály

Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské metropole stály kvůli nehodám dálnice D1 i D2. Na obou místech zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy