Do Česka se tropy vrátí až zítra, ale v jiných částech Evropy se s nimi potýkají už v těchto chvílích. Napříč jižní Evropou jsou v platnosti varování před vysokými teplotami a také požáry. Podle BBC se o víkendu na řadě míst očekávají teploty přesahující hranici 40 stupňů.
Mezi zeměmi, kde se očekávají tropická vedra, jsou Itálie, Řecko, Francie, Španělsko či Portugalsko. Příčinou je horký vzduch, který se do Evropy šíří ze severu Afriky. Podle služby BBC Weather jde o nečekaně intenzivní vlnu veder na konci června. Teploty dosahují hodnot, jaké jsou obvyklé pro červenec či začátek srpna.
Například v Seville se předpokládají maxima až 42 °C. Španělské úřady vyhlásily pohotovost pro záchranné složky, aby byly k dispozici pro zranitelné osoby, například děti, seniory či chronicky nemocné. Italové radí občanům v Římě, Miláně či Benátkách, aby mezi 11. a 18. hodinou zůstali ve vnitřních prostorech budov.
Ve Francii panují vedra již přes týden. Aktuálně je platné druhé nejvyšší varování před vysokými teplotami pro regiony na jihu země. Marseille se rozhodlo umožnit vstup do městských bazénů zdarma. V Řecku, zejména v pobřežní oblasti u Atén, zuří požáry, které již zasáhly lidská obydlí.
Do Česka se tropy vrátí zítra, potvrzuje dnešní výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). "Během neděle 29. a pondělí 30. 6. budou teploty v odpoledních hodinách na jižní Moravě překračovat 31 °C," uvedli meteorologové na facebooku. Výstraha se týká Břeclavi, Hodonína, Hustopečí, Kyjova, Mikulova, Moravského Krumlova, Pohořelic, Znojma a Židlochovic v Jihomoravském kraji.
Ústav upozornil, že tropy nepoleví ani po pondělku. Naopak. "I ve výhledu počasí na následující dny jsou rovněž očekávané teploty překračující 31 °C, v úterý 1. 7. hlavně v západní polovině Čech a na jižní Moravě. Ve středu 2. 7. a ve čtvrtek 3. 7. budou maximální teploty místy i přes 34 °C," sdělili odborníci. "Lokalizace vysokých, respektive velmi vysokých teplot se bude v následujících dnech upřesňovat," dodali.
Související
Počasí se příští týden výrazně ochladí. Během dne bude i mrznout
Počasí o víkendu může ovlivnit studená fronta
Počasí , Léto , Požáry , Francie , Itálie , Španělsko , Řecko , ČHMÚ
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Trumpa znovu ukázali na fotkách s Epsteinem. Hoax, obořil se Bílý dům na Demokraty
před 53 minutami
Další člen Babišovy vlády doplatil na zákon střetu zájmů
před 1 hodinou
Dlouhá historie vánočního koření. Sloužilo i jako lék
před 2 hodinami
Česko na prahu epidemie chřipky. Do vývoje se může promítnout nový subtyp infekce
před 3 hodinami
Tragédie v pražské ZOO. Populární orangutan Kawi nešťastně zahynul
před 3 hodinami
Policie hledá dvanáctiletého Marka. Už ve čtvrtek nedorazil do školy
před 5 hodinami
Počasí se příští týden výrazně ochladí. Během dne bude i mrznout
včera
Nezvládli krize, inklinují k neonacismu a chtějí Česko odklonit od Západu. Vžene nás nová vláda do náručí Kremlu?
včera
EU zmrazila ruská aktiva natrvalo, aby obešla veto Maďarska a Slovenska ohledně pomoci Ukrajině
včera
Machadové pomohla utéct americká armáda. Z Venezuely se dostala v přestrojení
včera
VIDEO: Rvačky, alkohol, vulgarity, ponižování žen. Ostudné zasedání parlamentu, jaké Slovensko nepamatuje
včera
Írán zatkl držitelku Nobelovy ceny za mír Narges Mohammadiovou
včera
OBRAZEM: Došlo i na úsměvy. Nejbližší a přátelé se rozloučili s Patrikem Hezuckým
včera
Ukrajinské síly znovu dobyly osady v Charkovské oblasti
včera
"Zákaz spalovacích motorů v roce 2035 je smeten ze stolu." EU příští týden kontroverzní nařízení zmírní
včera
Česko se rozloučilo s moderátorem Hezuckým. Bouček dojemně promluvil
včera
Ukrajina by podle mírového plánu měla vstoupit do EU v roce 2027
Aktualizováno včera
Lidé se rozloučili s Theodorem Pištěkem. Na obřad dohlížela Hradní stráž
včera
Německo: Rusko stojí za kybernetickým útokem proti kontrole letového provozu, snažilo se i ovlivnit volby
včera
Po Ruttem přichází další důrazné varování: Válka klepe na dveře Evropy
Evropa se musí připravit na válku na svém prahu. Tímto varováním vystoupili ve čtvrtek britští vojenští představitelé, kteří detailně popsali bezprecedentní úroveň hrozeb namířených proti ozbrojeným silám Spojeného království. Ministr obrany Al Carns při zahájení nové Britské vojenské zpravodajské služby (MIS) prohlásil, že „stín války klepe na dveře Evropy“, a zdůraznil, že spojenci NATO musí být připraveni reagovat.
Zdroj: Libor Novák