Na řeckém ostrově Santorini byl vyhlášen stav nouze po několika dnech plných zemětřesení. Tento krok přišel po zaznamenání nejsilnějšího otřesu, který měl sílu 5,2 stupně Richterovy škály a nastal ve středu v 21:09 místního času (19:09 GMT) mezi řeckými ostrovy Amorgos a Santorini. Epicentrum se nacházelo v hloubce 5 kilometrů.
Dekret o vyhlášení stavu nouze bude platit do 3. března s cílem "řešit mimořádné potřeby a zvládnout následky," uvedli oficiální představitelé podle BBC.
Více než 11 000 lidí již opustilo Santorini, z toho přibližně 7 000 cestovalo trajektem a 4 000 letadlem. Další zemětřesení, o síle 4,7 stupně, bylo zaznamenáno jihozápadně od Amorgosu ve čtvrtek ráno v 07:50 místního času, po 57 otřesech mezi půlnocí a 06:30.
Zatím nebyly hlášeny žádné větší škody, ale úřady přijímají preventivní opatření a připravují se na možnost silnějšího zemětřesení. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis by měl na Santorini dorazit v pátek.
Vasilis Karastathis, ředitel Geodynamického institutu, pro ERTNews uvedl, že "seismicita pokračuje stejným tempem jako v předchozích dnech, což je velmi intenzivní."
"Pořád máme poměrně vysoký počet zemětřesení o magnitudě nad 4," řekl. "Přesto ještě nemůžeme říct, že by byl patrný nějaký znak, který by naznačoval, že se sekvence pomalu blíží ke konci. Stále jsme uprostřed procesu."
Santorini každoročně přitahuje miliony turistů, ale vzhledem k nízké sezóně tvoří většinu evakuovaných místní obyvatelé a pracovníci.
Kvůli špatnému počasí nefunguje trajekt mezi Santorini a přístavem Pireus u Atén. Nepříznivé podmínky mají přetrvávat i v následujících dnech.
Mnoho cestujících stále čeká na Santorini, aby se nalodili na nouzové trajektové linky, které byly zřízeny pro rodiny, jež chtějí opustit ostrov.
Školy na Santorini – a na dalších sousedních ostrovech, včetně Anafi, Parosu, Naxosu a Mykonosu – zůstanou uzavřeny až do pátku, kdy úřady rozhodnou o datu jejich opětovného otevření.
Ostrov byl posílen hasiči a zdravotnickým personálem z Naxosu, dalšího ostrova. Všichni pracovníci nemocnic jsou v pohotovosti, aby pomohli těm, kteří zůstali na ostrově, přičemž byly zrušeny všechny dovolené a volné dny.
Do služby byly také nasazeny jednotky záchranářů a posilováno je i zdravotnické zařízení. Očekává se také pomoc od armády.
Podle plánu ministerstva zdravotnictví budou v případě potřeby do Santorini posláni lékaři a sestry z jiných ostrovů. V případě zvýšené potřeby by se na ostrov mohli dostavit i lékaři z Atén.
V Santorini byla zřízena záložní telekomunikační stanice na radnici, která bude aktivována v případě velkého zemětřesení nebo problémů s telekomunikacemi.
Ministr klimatu a civilní ochrany Vassilis Kikilias uvedl, že na Santorini byly vyslány jednotky hasičů vyškolených na přírodní katastrofy. Na ostrov byly také vyslány týmy se speciálními psy a mobilní operační středisko, zatímco helikoptéry jsou v pohotovosti.
Kikilias také oznámil, že pobřežní stráž a armáda budou k dispozici k pomoci zranitelným lidem, kteří budou chtít opustit ostrov.
Ve středu ráno přistoupil řecký premiér Kyriakos Mitsotakis na schůzce s odborníky na civilní ochranu k optimistickému tónu.
„Především stát důvěřuje vědě a vědcům. Dělali jsme to i v jiných krizích,“ řekl premiér. „Všechny plány byly realizovány. Síly byly přesunuty na Santorini a další ostrovy, abychom byli připraveni na jakýkoli vývoj.“
„Budeme pokračovat tímto způsobem s dobrou nadějí, že se situace zlepší a jev bude ustupovat,“ dodal Mitsotakis. Na závěr vyzval obyvatele ostrova, aby „zůstali klidní a spolupracovali s úřady“.
„Chápu strach být na Santorini, které se stále otřásá,“ dodal, s tím, že situace bude každý den hodnocena.
Obchodní komora v Thira požádala o vyhlášení stavu nouze. Vyzvala k zastavení podnikání na ostrově a přijetí mimořádných podpůrných opatření v souladu s těmi, která byla zavedena během pandemie Covid-19.
„Důsledky pro místní ekonomiku jsou nevyčíslitelné, centrální trhy oslabují a podniky přicházejí o zákazníky a tržby,“ uvádí se v dopise.
„Ostrov je opuštěn, protože 11 000 trvalých obyvatel již odešlo, a očekává se, že do konce týdne toto číslo vzroste na 14 000.“
Santorini leží na Hellenickém vulkanickém oblouku – řetězci ostrovů vytvořených sopkami – ale poslední velká erupce probíhla v 50. letech 20. století.
Řecké úřady uvedly, že nedávné otřesy jsou způsobeny pohybem tektonických desek, nikoliv sopečnou aktivitou.
Vědci nemohou přesně předpovědět čas, velikost nebo místo zemětřesení, ale existují oblasti světa, kde se tato událost vyskytuje častěji, což pomáhá vládám připravit se.
Zemětřesení jsou důsledkem pohybu tektonických desek v zemské kůře. Někdy se tyto desky vzájemně zablokují, což vytváří hranici desek nebo zlomy.
Související
Lesní požáry zasáhly i Řecko. Při hašení se srazily dvě helikoptéry
Plány na deportaci migrantů dostávají jasné obrysy. Evropské státy pracují na zřízení prvních center
Aktuálně se děje
před 2 minutami
Policie zastavila pátrání po pohřešovaném z jezera Most. Zmizel při bouřce
před 51 minutami
Pražské letiště obnovilo provoz na hlavní ranveji. Prošla modernizací
před 1 hodinou
Motocyklista Salač senzačně zvítězil na okruhu Silverstone. Vyhrál ve třídě Moto2
před 1 hodinou
Počasí o víkendu: Česko sejmou další vedra, místy se čeká až 37 stupňů
před 2 hodinami
Zelenskyj má další problém. Nikomu se k Trumpovi nechce
před 3 hodinami
Rozsáhlé razie ve Francii: Kvůli požárům byly zatčeny stovky lidí
před 4 hodinami
Tusk: Polské bezpečnostní složky zmařily ruský atentát na amerického občana ve Varšavě
před 5 hodinami
Protiválečný politik Naděždin, kterému Moskva nepovolila kandidovat proti Putinovi, uprchl z Ruska
před 5 hodinami
Trumpovi se nelíbí drony ze zahraničí. Uvalil na ně stoprocentní cla
před 6 hodinami
V chorvatském Omiši vypukl rozsáhlý požár, pomáhají i čeští policisté
před 7 hodinami
Evropská ekonomika dostala pomyslnou ránu do obličeje. A hned dvakrát za sebou
před 8 hodinami
Nové detaily Trumpova odjezdu z Turecka: Na stole byl původně jiný plán, v kontejneru na jídlo nejel sám
před 9 hodinami
Pokusy o sebevraždu na letadlové lodi? Zkreslujete informace, naštval se Hegseth
před 9 hodinami
Tchaj-wan vypnul internet. Blackoutem simuloval čínskou invazi
před 10 hodinami
Stíhačky NATO sestřelily nad Lotyšskem bezpilotní letoun. Finsko omezilo provoz
před 12 hodinami
Počasí o víkendu přinese do Česka další tropy
včera
Musk vydělává jen z Tesly miliardy. Jeho příjem převyšuje plat zaměstnanců 2,5milionkrát
včera
Kolaps zásobování, pokusy o sebevraždu. Námořníci na letadlové lodi zakotvené u Íránu tlak války nezvládají
včera
V muniční továrně nedaleko Říma došlo k masivnímu výbuchu
včera
Proč Trump zastírá fakta o Hormuzském průlivu? Nehodí se mu růst cen před volbami
Vymezení kontroly nad Hormuzským průlivem zůstává v probíhajícím konfliktu mezi Spojenými státy a Íránem stěžejním sporným bodem. Přestože americký prezident Donald Trump opakovaně prohlašuje, že Spojené státy mají nad touto klíčovou námořní cestou plnou kontrolu, podle vojenských a geopolitických odborníků oslovených webem CNN ani jedna ze stran průliv plně neovládá. Situaci na bojišti popisují jako patovou s tím, že průchod strategie ztěžuje neustálé bezpečnostní riziko pro komerční plavidla.
Zdroj: Libor Novák