Itálie a Řecko bijí na poplach kvůli Libyi, spojence to nechává chladnými

Itálie a Řecko varují své partnery v NATO a EU před rostoucí bezpečnostní hrozbou z Libye, ale jejich výzvy zatím nenacházejí odezvu. V době, kdy se pozornost evropských hlavních měst soustředí především na válku na Ukrajině, přibývají varování před tím, že Moskva a Ankara upevňují svůj vliv na severu Afriky – a to s potenciálně ničivými dopady na bezpečnost celého kontinentu.

Řím se obává, že Rusko využívá zbraně a nové námořní základny, aby si v Libyi vybudovalo strategickou pozici. Důkazy ukazují na možný vznik ruské základny v přístavu Tobrúk, zatímco Moskva přes své síly v Africe podporuje tamní milice v čele s maršálem Chalífou Haftarem. Řecko se zároveň znepokojuje kvůli turecké spolupráci s Libyjci na vymezování námořních zón pro těžbu energií – které zasahují do vod poblíž Kréty, a Athény je považují za porušení mezinárodního práva.

Řecko vyslalo do oblasti dvě válečné lodě a tento týden oznámilo tvrdá opatření vůči migrantům připlouvajícím z Libye. Premiér Kyriakos Mitsotakis uvedl, že na tři měsíce pozastaví zpracování žádostí o azyl od migrantů přicházejících z Afriky po moři. Opatření přichází v době, kdy se počet příchozích prudce zvyšuje – od začátku roku jich na Krétě přistálo již 9 000, což je téměř dvojnásobek oproti celému roku 2024.

Itálie i Řecko varují, že jde o „nouzovou situaci“, která přesahuje jejich národní možnosti. Ministr zahraničí Antonio Tajani označil Libyi za krizi, kterou „musí Evropa řešit společně“. Avšak diplomatická iniciativa EU skončila fiaskem: delegace vedená komisařem pro migraci byla v Benghází prohlášena za „nežádoucí“ a vyhoštěna. Libyjské úřady ji obvinily z neupřesněných „porušení“.

Zatímco evropské instituce vyjadřují obavy, konkrétní pomoc či strategie chybí. Diplomaté přiznávají, že Libye je příliš destabilizovaná a není možné zde aplikovat model jako v Tunisku, kde EU v roce 2023 uzavřela kontroverzní dohodu výměnou za kontrolu migrace. V Libyi se totiž soupeřící milice vymkly kontrole.

Ruský vliv však stále sílí. Nedávná vojenská přehlídka v Benghází předvedla ruské zbraně, které Moskva do oblasti dodala. Podle italských zpravodajských zdrojů se Rusko snaží nahradit ztracený přístav Tartús v Sýrii právě libyjským Tobrúkem. Navíc údajně plánuje umístit raketové systémy v jižním městě Sebha, ovládaném Haftarovými silami, s potenciálním dosahem na Evropu. Analytici sice zatím pochybují o tom, že by Rusko skutečně mířilo raketami na Evropu, ale varují, že základny v Libyi umožňují logistické operace, které mohou být využity proti EU.

K tomu se přidávají i obavy z „hybridní války“. Existují známky, že Rusko by mohlo migraci zneužít jako nástroj destabilizace – podobně jako na východní hranici EU, kdy Moskva spolupracovala s Běloruskem při přesunu migrantů do Polska. Ačkoliv Rusko dosud nespravuje pašerácké sítě přímo, podle expertů si buduje pozici vládce, kterému budou zločinecké struktury podřízeny.

Přes tyto varování zůstává odezva západních spojenců slabá. Italští a řečtí představitelé se snaží mobilizovat Francii, která má historický vliv v Africe, i Spojené státy. Ale v Paříži i ve Washingtonu je zájem o Libyi minimální. Zatímco Itálie se obává bezprostředního dopadu situace, Francie čelí reputační krizi kvůli fiaskům v Mali a Nigeru a nechce znovu „křičet vlk“, jak poznamenala libyjská expertka Virginie Collombierová. A Spojené státy se mezitím soustředí na oblast Tichomoří.

Příznačné je, že nejnovější prohlášení NATO ze summitu v Haagu z 25. června vůbec Afriku nezmiňuje. Podle analytika Alessandra Marroneho má NATO „minimalistickou agendu“ a nechce si otevírat další sporná témata.

Pro Itálii a Řecko je to hořká pilulka. Obě země se ocitají v první linii potenciálního konfliktu, ale bez potřebné podpory od spojenců. Jak poznamenal Marrone: „Řím teď musí čelit realitě.“ Tou realitou je, že Evropa si možná nechá ujít další krizi – tentokrát ne na východě, ale na svém jižním křídle.

Související

Felix Baumgartner

Tragédie při paraglidingu. U Jaderského moře vyhasl život extrémního sportovce Baumgartnera

Ve čtvrtek večer obletěla svět smutná zpráva o smrti rakouského extrémního sportovce Felixe Baumgartnera, který proslul čtyřicetikilometrovým skokem ze stratosféry z roku 2012, díky kterému překonal rychlost zvuku. Jeho život vyhasl při dalším extrémním výkonu při paraglidingu, po němž se měl zřítit do bazénu hotelového komplexu Porto Sant'Elpidio nacházejícího se na italském pobřeží Jaderského moře. Bylo mu 56 let.
Ursula von der Layenová na Summitu skupiny G7 v Hirošimě, Japonsku, 19.–21. května 2023

Itálie, Francie a Německo se spojily. Von der Lyenové pošlou rázný dopis

Itálie, Francie a Německo se spojily v úsilí o zvýšení konkurenceschopnosti Evropské unie a plánují v příštích týdnech zaslat předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyen společný dopis s konkrétními požadavky na posílení investic a podpory klíčových odvětví, zejména automobilového průmyslu. Informoval o tom v neděli deník La Repubblica.

Více souvisejících

Itálie Řecko Libye Kyriakos Mitsotakis

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Na Ukrajinu dorazily americké tanky M1A1 Abrams

Austrálie potvrdila dodávku první várky amerických tanků M1A1 Abrams, které byly darovány Ukrajině jako součást širšího balíčku vojenské pomoci. Z celkového počtu 49 tanků jich většina již dorazila na ukrajinské území, přičemž zbývající kusy mají být dodány v následujících měsících. 

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Formace i klamné cíle pro rakety. Jak ruské útoky dronů ničí odhodlání Ukrajiny?

Noc co noc se obloha nad Ukrajinou plní těžko odrazitelnými roji ruských dronů, řízených střel a balistických raket. Moskva zintenzivnila své nálety na konkrétní města, přičemž cíle jako Lutsk se ocitají pod opakovaným tlakem. Zatímco dříve mezi masivními útoky ubíhalo klidně i deset dní, nyní je interval zkrácen na tři až pět dní. Ukrajinská protivzdušná obrana je přetížená, a civilní ztráty dosáhly v červnu nejvyššího počtu za poslední tři roky: 232 obětí.

včera

Prezident Trump

Má Putina za přítele nebo protivníka? Trumpovy snahy ukončit válku selhaly na všech frontách

Po hrozbách, že přeruší vojenskou pomoc Ukrajině, se zdá, že prezident USA Donald Trump změnil svůj postoj. Původně se administrativa domnívala, že její proruská rétorika, signály a diplomacie vyvolají reciprocitu v Moskvě a otevřou cestu k ukončení rusko-ukrajinské války. Nyní se však zdá, že Trump pochopil, že tento přístup není jen slepou uličkou, ale že vedl k opačnému efektu — ruské útoky na ukrajinská města a vesnice jen eskalovaly.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Můžeme být mrtví, ale až do smrti zůstaneme svobodní, říká Zolotukhin. Ukrajinci i během války nastavují prezidentovi červené čáry

Ukrajinský expert na národní bezpečnost a bývalý náměstek ministra informační politiky Dmytro Zolotukhin v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz okomentoval kontroverzní krok prezidenta Volodymyra Zelenského a parlamentu, kteří se rozhodli podřídit nezávislé protikorupční agentury generální prokuratuře. „Z mého osobního pohledu – co je rozbité, nemůže být ještě více rozbité,“ říká. Upozorňuje přitom na sílu občanské společnosti, která podle něj dává najevo své hranice. „Ukrajinci mají svobodu a demokracii v krvi. Nemohou jednat jinak.“

včera

včera

včera

Prezident Trump promluvil na společném zasedání Kongresu

Trump tu nebude navždy, říká expertka. EU čelí tlaku obchodnímu tlaku USA a hledá cestu ven

Evropská unie čelí vážné obchodní výzvě. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje zvýšit cla na evropské zboží, Brusel proto připravuje odvetná opatření. Hrozí další eskalace vztahů s USA, zatímco sílí snahy o nalezení alternativních partnerů. O možných dopadech, strategických směrech a varováních před Čínou promluvila pro EuroZprávy.cz výkonná ředitelka Institutu pro politiku a společnost Šárka Shoup.

včera

Gaza

Gaza na pokraji humanitární katastrofy: Dochází potraviny pro podvyživené děti, jednání o příměří se zastavila

Pásmu Gazy hrozí akutní nedostatek specializované terapeutické výživy, která je klíčová pro záchranu životů vážně podvyživených dětí. Na kritickou situaci upozorňují agentury OSN a humanitární organizace. Podle nich se zásoby hotové terapeutické stravy (RUTF), nezbytné pro léčbu těžké podvýživy, vyčerpají do poloviny srpna, pokud nedojde k okamžitému doplnění dodávek.

včera

včera

Havajské ostrovy

Jak zabránit vyhynutí? Drony shazují na Havajské ostrovy tisíce komárů

Na Havaji kdysi existovalo více než 50 známých druhů medovníčků, ale dnes jich zbývá pouze 17, přičemž většina z nich je ohrožena. Mezi těmi nejkritičtějšími je i ʻĀkohekohe, který se vyskytuje na ostrově Maui. Dalším ohroženým druhem je ‘i‘iwi, jehož červené zbarvení je nezaměnitelné a vyskytuje se v nadmořských výškách nad 1 250 metrů na Havaji, Maui a Kaua‘i. Tento druh je nesmírně citlivý na ptačí malárii, nemoc přenášenou komáry, a na ostrovech jako O‘ahu a Moloka‘I zůstaly už jen malé populace. 

včera

včera

včera

včera

24. července 2025 21:55

Metro

Metro ovlivní výluka. Přestup mezi linkami bude složitější

Metro čeká o nadcházejícím víkendu další prázdninová výluka. Vlaky nebudou jezdit v úseku mezi stanicemi Vltavská a Hlavní nádraží, čímž se cestujícím zkomplikuje přestup z linky C na linku B. Na Florenci budou pokračovat práce na rekonstrukci stropní desky. 

24. července 2025 19:19

Tragický požár v Poděbradech nepřežil jeden člověk

Tragicky skončil čtvrteční požár domu ve středočeských Poděbradech. Jeden člověk zemřel, další osobu převezli záchranáři do jedné z pražských nemocnic. Škoda je v řádu jednotek milionů korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy