Titan? Stroj odsouzený k průšvihu. Vyšetřovatelé zkoumají hlasové záznamy a data z lodi, než ponorka implodovala

Na začátku minulého víkendu se výzkumná a expediční loď MV Polar Prince společně s turistickou ponorkou Titan vydala k místu potopení slavného Titaniku v Atlantickém oceánu. Bohužel, krátce po ponoru plavidlo ztratilo spojení s mateřskou lodí. Následovala několikadenní pátrací operace, která bohužel skončila tragicky, přičemž byly nalezeny pouze trosky ponorky Titan.

Zatímco dálkově ovládaný robot mapuje pole trosek ze smrtelné imploze Titanu, vyšetřovatelé budou zkoumat hlasové záznamy z mateřské lodi MV Polar Prince, která nesla plavidlo a jeho pět pasažérů na cestě k místu vraku Titaniku, uvedli vyšetřovatelé pro CNN.

Kanadští vyšetřovatelé nastoupili na loď Polar Prince v sobotu, "aby shromáždili informace z lodního datového záznamníku plavidla a jeho dalších systémů, které obsahují užitečné informace,“ řekla v sobotu Kathy Foxová, předsedkyně kanadského úřadu pro bezpečnost dopravy.

Posádka a členové rodiny byli také vyslýcháni na palubě Polar Prince, která se vrátila do St. John's, hlavního města Newfoundlandu a Labradoru v sobotu.

Posláním agentury není přisoudit vinu, ale spíše „zjistit, co se stalo a proč, a zjistit, co je třeba změnit, aby se snížila šance nebo riziko takových událostí v budoucnu,“ řekl Foxová.

Lodní datový záznamník ukládá zvuk z lodního můstku. "Obsah těchto hlasových nahrávek by mohl být užitečný při našem vyšetřování," dodává Foxová.

Tento krok představuje závěrečnou fázi rozšiřujícího se mezinárodního vyšetřování tragické imploze, která si vyžádala životy všech pěti osob na palubě ponorky během nedělního ponoru k vraku Titaniku. Vojenští odborníci objevili trosky v oceánu, přibližně 1600 stop od přídi Titaniku, což odpovídá implozi tlakové komory malého plavidla, uvedl jeden z admirálů americké pobřežní stráže John Mauger.

Český konstruktér ponorek a potápěč Pavel Gross popsal, že plavidlo bylo extrémně nebezpečné a celý ponor byl velmi riskantní.

Český odborník na ponorky, podmořský technik a potápěč Pavel Gross v rozhovoru pro CNN Prima News nešetřil kritikou. Titan nazval šrotem. „Byla to obyčejná zbastlenina. Absolutně nebezpečný přístroj,“ uvedl s tím, že konstrukce strojů do velkých hloubek má jasně daná specifika, kterými je třeba se řídit. Většina hloubkových ponorek má například vysokou vstupní šachtu, s níž je možné se nouzově vynořit. „Lidé v ponorce Titan byli normální blázni. Od začátku byli odsouzeni k průšvihu,“ sdělil.

Gross rovněž vyjádřil kritiku ohledně nemožnosti otevření ponorky zevnitř, což bylo běžným postupem v době vzniku prvních ponorek, avšak po více než 100 letech je to již zcela zastaralá praxe.

„Do takového stroje bych nikdy nevlezl! Přijde mi nepochopitelné, že se k tomu nějaký myslící člověk propůjčí i v roce 2023,“ doplnil Pavel Gross.

Související

Více souvisejících

ponorka OceanGate Titan OceanGate Expeditions Titanic

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Kladno, ilustrační fotografie.

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně

Hokejisty Litvínova bude od nové sezóny 2025/26 trénovat sparťanská legenda Michal Broš, jemuž budou nejbližšími pomocníky další sparťanská ikona František Ptáček a Jakub Petr. Jediným, kdo zůstává na své pozici, je trenér brankářů Zdeněk Orct. Novinky hlásí i realizační tým na Kladně, kde sice v roli hlavního kouče nadále zůstává David Čermák, ovšem nově mu budou pomáhat Ivan Majeský s Václavem Sýkorou.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Ilustrační fotografie.

Co vařit na jaře? Inspirace pro jídelníček ze starých kuchařek

Jaro v kuchyni, to jsou čerstvé bylinky a první plody, k nimž patří třeba ředkvičky nebo listová zelenina. Že je vhodné tyto zdroje vitamínů a zdraví prospěšných látek po dlouhé zimě zařadit do jídelníčku, to věděli již naši předci, ať už ve středověku nebo před 200 či 100 lety. Inspiraci na jarní jídelníček proto můžeme čerpat ze starých kuchařek, třeba těch středověkých nebo slavné Magdaleny Dobromily Rettigové. Tyto recepty jsou zdravé, výživné a navíc snadné i levné.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 16 hodinami

včera

včera

Donald Trump

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě

Mexiko se rozhodlo okamžitě doručit vodu texaským farmářům, aby kompenzovalo nedodržení staré 81leté smlouvy o sdílení vody s USA, která vyvolala diplomatické napětí a vyhrožování Donaldem Trumpem zavedením cel. Prezidentka Mexika, Claudia Sheinbaum, uvedla v pátek, že země hledá alternativy, jak vyhovět této smlouvě. Návrh již byl odeslán americkým představitelům.

včera

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority

Spojené státy odvolaly vedoucí americké vojenské základny v Grónsku poté, co údajně rozeslala interní e-mail, v němž se distancovala od výroků viceprezidenta JD Vance vůči Dánsku. Podle velení vesmírných operací americké armády byla plukovnice Susannah Meyersová odvolána z velení základny Pituffik kvůli "ztrátě důvěry v její schopnost vést".

včera

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří

Americký prezident Donald Trump a jeho poradci tvrdí, že jejich strategie byla od začátku jasná – vyvolat strach prostřednictvím vysokých cel a donutit svět k vyjednávání. S výjimkou Číny pak podle tohoto scénáře USA ustoupí od nejtvrdších tarifních opatření a dohodnou nové obchodní smlouvy se zeměmi po celém světě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy