Titan? Stroj odsouzený k průšvihu. Vyšetřovatelé zkoumají hlasové záznamy a data z lodi, než ponorka implodovala

Na začátku minulého víkendu se výzkumná a expediční loď MV Polar Prince společně s turistickou ponorkou Titan vydala k místu potopení slavného Titaniku v Atlantickém oceánu. Bohužel, krátce po ponoru plavidlo ztratilo spojení s mateřskou lodí. Následovala několikadenní pátrací operace, která bohužel skončila tragicky, přičemž byly nalezeny pouze trosky ponorky Titan.

Zatímco dálkově ovládaný robot mapuje pole trosek ze smrtelné imploze Titanu, vyšetřovatelé budou zkoumat hlasové záznamy z mateřské lodi MV Polar Prince, která nesla plavidlo a jeho pět pasažérů na cestě k místu vraku Titaniku, uvedli vyšetřovatelé pro CNN.

Kanadští vyšetřovatelé nastoupili na loď Polar Prince v sobotu, "aby shromáždili informace z lodního datového záznamníku plavidla a jeho dalších systémů, které obsahují užitečné informace,“ řekla v sobotu Kathy Foxová, předsedkyně kanadského úřadu pro bezpečnost dopravy.

Posádka a členové rodiny byli také vyslýcháni na palubě Polar Prince, která se vrátila do St. John's, hlavního města Newfoundlandu a Labradoru v sobotu.

Posláním agentury není přisoudit vinu, ale spíše „zjistit, co se stalo a proč, a zjistit, co je třeba změnit, aby se snížila šance nebo riziko takových událostí v budoucnu,“ řekl Foxová.

Lodní datový záznamník ukládá zvuk z lodního můstku. "Obsah těchto hlasových nahrávek by mohl být užitečný při našem vyšetřování," dodává Foxová.

Tento krok představuje závěrečnou fázi rozšiřujícího se mezinárodního vyšetřování tragické imploze, která si vyžádala životy všech pěti osob na palubě ponorky během nedělního ponoru k vraku Titaniku. Vojenští odborníci objevili trosky v oceánu, přibližně 1600 stop od přídi Titaniku, což odpovídá implozi tlakové komory malého plavidla, uvedl jeden z admirálů americké pobřežní stráže John Mauger.

Český konstruktér ponorek a potápěč Pavel Gross popsal, že plavidlo bylo extrémně nebezpečné a celý ponor byl velmi riskantní.

Český odborník na ponorky, podmořský technik a potápěč Pavel Gross v rozhovoru pro CNN Prima News nešetřil kritikou. Titan nazval šrotem. „Byla to obyčejná zbastlenina. Absolutně nebezpečný přístroj,“ uvedl s tím, že konstrukce strojů do velkých hloubek má jasně daná specifika, kterými je třeba se řídit. Většina hloubkových ponorek má například vysokou vstupní šachtu, s níž je možné se nouzově vynořit. „Lidé v ponorce Titan byli normální blázni. Od začátku byli odsouzeni k průšvihu,“ sdělil.

Gross rovněž vyjádřil kritiku ohledně nemožnosti otevření ponorky zevnitř, což bylo běžným postupem v době vzniku prvních ponorek, avšak po více než 100 letech je to již zcela zastaralá praxe.

„Do takového stroje bych nikdy nevlezl! Přijde mi nepochopitelné, že se k tomu nějaký myslící člověk propůjčí i v roce 2023,“ doplnil Pavel Gross.

Související

Více souvisejících

ponorka OceanGate Titan OceanGate Expeditions Titanic

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy