Titan? Stroj odsouzený k průšvihu. Vyšetřovatelé zkoumají hlasové záznamy a data z lodi, než ponorka implodovala

Na začátku minulého víkendu se výzkumná a expediční loď MV Polar Prince společně s turistickou ponorkou Titan vydala k místu potopení slavného Titaniku v Atlantickém oceánu. Bohužel, krátce po ponoru plavidlo ztratilo spojení s mateřskou lodí. Následovala několikadenní pátrací operace, která bohužel skončila tragicky, přičemž byly nalezeny pouze trosky ponorky Titan.

Zatímco dálkově ovládaný robot mapuje pole trosek ze smrtelné imploze Titanu, vyšetřovatelé budou zkoumat hlasové záznamy z mateřské lodi MV Polar Prince, která nesla plavidlo a jeho pět pasažérů na cestě k místu vraku Titaniku, uvedli vyšetřovatelé pro CNN.

Kanadští vyšetřovatelé nastoupili na loď Polar Prince v sobotu, "aby shromáždili informace z lodního datového záznamníku plavidla a jeho dalších systémů, které obsahují užitečné informace,“ řekla v sobotu Kathy Foxová, předsedkyně kanadského úřadu pro bezpečnost dopravy.

Posádka a členové rodiny byli také vyslýcháni na palubě Polar Prince, která se vrátila do St. John's, hlavního města Newfoundlandu a Labradoru v sobotu.

Posláním agentury není přisoudit vinu, ale spíše „zjistit, co se stalo a proč, a zjistit, co je třeba změnit, aby se snížila šance nebo riziko takových událostí v budoucnu,“ řekl Foxová.

Lodní datový záznamník ukládá zvuk z lodního můstku. "Obsah těchto hlasových nahrávek by mohl být užitečný při našem vyšetřování," dodává Foxová.

Tento krok představuje závěrečnou fázi rozšiřujícího se mezinárodního vyšetřování tragické imploze, která si vyžádala životy všech pěti osob na palubě ponorky během nedělního ponoru k vraku Titaniku. Vojenští odborníci objevili trosky v oceánu, přibližně 1600 stop od přídi Titaniku, což odpovídá implozi tlakové komory malého plavidla, uvedl jeden z admirálů americké pobřežní stráže John Mauger.

Český konstruktér ponorek a potápěč Pavel Gross popsal, že plavidlo bylo extrémně nebezpečné a celý ponor byl velmi riskantní.

Český odborník na ponorky, podmořský technik a potápěč Pavel Gross v rozhovoru pro CNN Prima News nešetřil kritikou. Titan nazval šrotem. „Byla to obyčejná zbastlenina. Absolutně nebezpečný přístroj,“ uvedl s tím, že konstrukce strojů do velkých hloubek má jasně daná specifika, kterými je třeba se řídit. Většina hloubkových ponorek má například vysokou vstupní šachtu, s níž je možné se nouzově vynořit. „Lidé v ponorce Titan byli normální blázni. Od začátku byli odsouzeni k průšvihu,“ sdělil.

Gross rovněž vyjádřil kritiku ohledně nemožnosti otevření ponorky zevnitř, což bylo běžným postupem v době vzniku prvních ponorek, avšak po více než 100 letech je to již zcela zastaralá praxe.

„Do takového stroje bych nikdy nevlezl! Přijde mi nepochopitelné, že se k tomu nějaký myslící člověk propůjčí i v roce 2023,“ doplnil Pavel Gross.

Související

Více souvisejících

ponorka OceanGate Titan OceanGate Expeditions Titanic

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 19 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

včera

Elon Musk

Musk stěhuje své firmy v rámci USA. Vadí mu nový zákon v Kalifornii

Podnikatel a miliardář Elon Musk oznámil, že přesune sídla svých firem X a SpaceX v rámci USA z Kalifornie do Texasu. Za jeden z důvodů označil nový zákon, který v prvně jmenovaném státě zakazuje školským úřadům informovat kohokoliv včetně rodičů o rodové identitě či sexuální orientaci žáků. Upozornila na to BBC. 

včera

Evropu kritizuje, kde může. Němci jsou podle Trumpova viceprezidenta idioti, líbí se mu Orbán

Republikánský kandidát na viceprezidenta James D. Vance si při kritice evropských zemí nebere servítky. Líbí se mu snad jen orbánovské Maďarsko, německou energetickou politiku popsal jako „idiotskou“ a polskou vládu viní z autoritářství. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy