Prezidentské volby v Rusku mají jasného vítěze. Putinovou pozicí i přesto mohou otřást v základech

Rusové si od pátku do neděle budou volit prezidenta. Největším favoritem je dosavadní lídr země Vladimir Putin, jehož mandát bude za několik desítek dní trvat již dvacet let. A podle změny ústavy z roku 2020 může kandidovat i v roce 2030 a vládnout tak až 36 let. Státní duma ovládaná jeho stranou Jednotné Rusko totiž ruskou ústavu „donutila zapomenout“, že Putin už dva termíny za sebou odsloužil. Nyní bude mít k dispozici ještě dva termíny prodloužené ze čtyř na šest let. 

Vladimir Putin je ruským prezidentem od roku 1999 s drobnou přestávkou mezi lety 2004-2008, kdy působil jako předseda vlády za prezidentství Dmitrije Medveděva. Pokud zvítězí, bude mít zastávat tuto pozici už páté volební období. Například americká stanice CNN už prohlásila, že „ví, kdo bude vítězem“.

Jak ale souboj o takto mocnou pozici probíhá, respektive – jak by měl probíhat? Ruské prezidentské volby se poprvé potáhnou přes tří dny, a to od pátku 15. do neděle 17. března. Předčasné a korespondenční hlasování již začalo, a to včetně okupovaných částí Ukrajiny. Pokud z prvního kola voleb nevzejde vítěz, proběhne ještě dodatečně druhé kolo se dvěma kandidáty. Jde tedy o podobný proces, jaký známe v České republice.

První kolo ale bude zřejmě obdobně jako v minulých i předminulých volbách jediné. Roku 2012 Putin získal v prvním kole přes 64 %, o šest let později dokonce více než 76 % hlasů.

Tyto prezidentské volby jsou zcela výjimečné. Půjde o vůbec první celostátní volby od ruské invaze proti Ukrajině. Jak píše think-tank Council on Foreign Relations (CFR), pro Putina je v sázce mnohé. Právě během těchto voleb mohou Rusové ukázat, co míní o jeho válce – neboli „speciální vojenské operaci“, jak kremelský režim pod pohrůžkami vysokých trestů vyžaduje, aby se největšímu konfliktu v Evropě od druhé světové války říkalo.

Doporučené články

Analytici z CFR zdůrazňují, že dosáhnout pro Putina uspokojivého výsledku není v této autoritářské zemi snadné, ač se jeho pozice může zdát velice pevná. „Výzvou je přesvědčit veřejnost, aby přišla k volbám, které jsou v podstatě nesporné, a vyjádřila tak podporu Putinovi a jeho politice,“ píše CFR.

Putin musí vzbudit podporu elit napříč 89 ruskými regiony, oblastmi, republikami a federálními městy. Zřejmě pověřil tamní představitele, aby splnili určité cíle – tedy v rozmezí 70-80 % hlasů pro současného prezidenta a stejný poměr volební účasti samotné. „Vedoucí představitelé si uvědomují, že pokud jich nedosáhnout, může to znamenat náhlý konec jejich politické kariéry,“ vysvětluje CFR.

Pokud Putin dosáhne dostatečně silného výsledku, potvrdí se mu národní jednota a tím pádem i podpora jeho válečného úsilí. To posílí Putinovu legitimitu jako takovou a zároveň dojde k posílení jeho pozice jako bojovníka proti Západu. „Kreml se bude rovněž snažit zdůraznit silnou účast v pěti okupovaných ukrajinských provinciích jako další důkaz hluboké spokojenosti obyvatelstva se sjednocením s Ruskem.“

Ke stále rostoucí moci Vladimira Putina přispívá i Státní duma, kterou ze dvou třetin už od roku 2021 ovládá jeho strana Jednotné Rusko. Díky tomu došlo k razantním změnám ústavy, která umožňuje Putinovi kandidovat i poté, co odsloužil dvě období. Revize ústavy z roku 2020 mu zajistila možnost kandidovat ještě dvakrát, protože „období odsloužené před touto revizí se nepočítají“. Kromě letošního roku tak může kandidovat i v roce 2030; již dřívější ústavní změna z roku 2012 navíc prodloužila funkční období prezidenta ze čtyř na šest let.

Související

Tomáš Řepa (použito se svolením respondenta) Rozhovor

Země vyčerpaná válkami a surovinový přívěšek Číny, předpovídá historik budoucnost Putinova Ruska

Jaká je budoucnost Ruska se znovuzvoleným Putinem? A proč jsou Rusové zvyklí na tvrdou ruku autoritáře spíše než na demokracii? Nejen na to v rozhovoru pro EuroZprávy.cz odpovídal vojenský historik Tomáš Řepa z Univerzity obrany v Brně. „Mnozí Rusové o skutečné demokracii nic neví, protože ji nikdy nezažili. Spíše bude dále stoupat poptávka po změnách, vůbec ale bohužel nemusí vést k přerodu Ruska v demokratický stát,“ říká. 

Více souvisejících

volby v Rusku Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelská armáda

Izrael opatrně rozšířil operace v Rafahu, Nechce naštvat Bidena

Izraelský bezpečnostní kabinet schválil "mírné rozšíření" operací armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Zároveň nařídil svým vyjednavačům pokračovat ve snahách o uzavření dohody o výměně rukojmí s militantním hnutím Hamás. S odvoláním na server Axios o tom v pátek informovala agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

MS v hokeji

Švýcaři si v úvodu bez potíží poradili s Nory, Němci dali Slovákům lekci z produktivity

Dvěma odpoledními zápasy vypuklo v pátek v pořadí již 87. mistrovství světa v ledním hokeji, které se letos koná v Praze a Ostravě. Prvními mužstvy, která se střetla v rámci pražské skupiny A, byla mužstva Švýcarska a Norska. V tomto duelu nakonec k žádnému překvapení nedošlo, přestože po první třetině byl stav nerozhodný 1:1. Druhá třetina ale byla v režii favoritů ze Švýcarska, když v ní díky brankám Löffela, Sentelera a Scherweye šli postupně do vedení 4:1. Niederreiter pak přidal poslední pátou švýcarskou branku, Norové už jen korigovali na konečných 5:2. To v Ostravě se hrál do konce druhé třetiny vyrovnaný duel, když se Slovákům v zápase s Němci podařilo dorovnat z 0:2 na 2:2. Závěrečná třetina ale ukázala, že stříbrní medailisté z posledního šampionátu byli více produktivní a nakonec to i přes snahu Slováků dotáhli k výhře 4:6. 

před 7 hodinami

před 13 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

Ukrajina by mohla dostat první stíhačky F-16 už v červnu a červenci

Ukrajina očekává, že první stíhačky F-16 jí budou dodány v červnu a červenci. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vysoce postavený zdroj z ukrajinské armády. Zdroj však nekonkretizoval, které země letadla poskytnou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy