Očekávaný vítěz voleb: Kdo je Vladimir Vladimirovič Putin a jak se dostal k moci?

Jednasedmdesátiletý ruský prezident Vladimir Putin se pohybuje v nejvyšších kruzích ruské politiky už desítky let. Jeho jméno se postupně stalo synonymem k Ruské federaci. Člověk, který rozhodl o napadení suverénní a neutrální země má za sebou ale ještě delší a bohatší kariéru, než je ta na pozici prezidenta. Tuto pozici se o tomto víkendu rozhodl znovu obhájit. 

Málokdo například ví, že Vladimir měl mít staršího bratra Viktora – ten ale zahynul při obléhání Leningradu nacistickými silami. O to překvapivější je nejen fakt, s jakou vervou se Vladimir vrhl do týrání sousední země, ale také vyslání ruských jednotek na Blízký východ v roce 2015. Nebo invaze do Gruzie z roku 2008.

Putinova kariéra totiž nezačala v politice, ač se ke komunistické straně připojil. Jeho vzdělání v právech a schopnosti mu ale umožnily zcela jinou kariéru – ve Výboru státní bezpečnosti, obecně lépe známém pod zkratkou KGB. Zde nastoupil v roce 1975, když mu bylo 23 let. Archivy KGB se o něm vyjadřují velmi pochvalně; od roku 1975 měl být členem Komsomolu neboli Svazu mladých komunistů KGB a „neustále zlepšoval svou ideologickou a politickou úroveň a neustále zdokonaloval své odborné dovednosti“.

V KGB působil ve druhém hlavním ředitelství – to mělo na starosti kontrarozvědku. Přesto ale nešlo o nijak zásadní roli. Eventuálně se Putin dostal i do prvního ředitelství, které vedlo operace na Západě. Zabýval se sledováním cizinců pro případný nábor do KGB. Jeho další kroky tak směřovaly do východoněmeckých Drážďan. Zde měl především shromažďovat zprávy a udržovat styky s rozvědkou Stasi.

V Německu zůstal až do pádu Berlínské zdi. Po návratu do Ruska byl zařazen do aktivní zálohy a postupem času začal pracovat pro petrohradského starostu. Jak uvádí server Moscow Times, právě zde začal jeho vzestup k moci. V Petrohradu působil pod svým dobrým známým, starostou Anatolijem Sobčakem. Tehdy se také postavil do čela strany Náš Domov – Rusko, mezi lety 1995-1997 dokonce stál v čele petrohradské pobočky.

Po Sobčakově prohře z roku 1996 se Putin přesunul do Moskvy a byl jmenován zástupcem vedoucího odboru správy prezidentského majetku. Fakticky byl zodpovědný za zahraniční majetek Ruské federace a organizoval převod bývalého majetku SSSR na Rusko. Roku 1997 ho tehdejší prezident Boris Jelcin jmenoval zástupcem náčelníka prezidentského štábu. Jen o rok později ho Jelcin jmenoval ředitelem rozvědky – Federální bezpečnostní služby (FSB).

Po krátké době premiérování mu Jelcin přenechal místo prezidenta Ruské federace. Stal se jím 31. prosince 1999 a byl to dočasný post, v následujících volbách roku 2000 ho ale Rusové na pozici prezidenta potvrdili. A jako prezident si vůbec nevedl špatně; dařilo se mu narovnat ekonomickou situaci v Rusku, nechal spravit důchodový systém a poradil si i s rozpočtovými deficity.

Mezi tím vším ale stihl vytvořit svůj kroužek oblíbených oligarchů. Rusové spokojení s ekonomickým i politickým vývojem země mu postupně věnovali autoritářskou legitimitu. Začaly se vyskytovat záhadné smrti odpůrců režimu či řada uvěznění; mezi oběti můžeme počítat například novinářku Annu Politkavskou, bývalého rozvědčíka Alexandra Litviněnka či opozičního politika Borise Němcova. Úplně nejnovější mrtvolou z řad opozičních politiků je Alexej Navalnyj, který zemřel v únoru letošního roku v „nápravné kolonii“.

Nyní má Putin za sebou už bezmála čtvrtstoletí coby šéf Kremlu a hodlá si tuto pozici obhájit. V cestě mu stojí pouze slabí protikandidáti, ani jeden z nich navíc není opoziční, a ani jeden z nich se nezdá jako relevantní náhrada současného prezidenta, kterou by si za ideálního stavu zřejmě sám vybral.

EuroZprávy.cz o průběhu voleb prezidenta Ruské federace budou informovat po celý víkend. Nezávislí pozorovatelé a odborníci hodnotí volby jako nesvobodné a bez politické konkurence. Putin může podle průzkumů ve volbách získat až 82 procent hlasů. V takovém případě by to byl jeho nejlepší výsledek v prezidentských volbách a bude možné jej tlumočit jako projev důvěry vůči vládní moci.

Související

Více souvisejících

Rusko volby v Rusku Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy