Prezidentské volby v Rusku mají jasného vítěze. Putinovou pozicí i přesto mohou otřást v základech

Rusové si od pátku do neděle budou volit prezidenta. Největším favoritem je dosavadní lídr země Vladimir Putin, jehož mandát bude za několik desítek dní trvat již dvacet let. A podle změny ústavy z roku 2020 může kandidovat i v roce 2030 a vládnout tak až 36 let. Státní duma ovládaná jeho stranou Jednotné Rusko totiž ruskou ústavu „donutila zapomenout“, že Putin už dva termíny za sebou odsloužil. Nyní bude mít k dispozici ještě dva termíny prodloužené ze čtyř na šest let. 

Vladimir Putin je ruským prezidentem od roku 1999 s drobnou přestávkou mezi lety 2004-2008, kdy působil jako předseda vlády za prezidentství Dmitrije Medveděva. Pokud zvítězí, bude mít zastávat tuto pozici už páté volební období. Například americká stanice CNN už prohlásila, že „ví, kdo bude vítězem“.

Jak ale souboj o takto mocnou pozici probíhá, respektive – jak by měl probíhat? Ruské prezidentské volby se poprvé potáhnou přes tří dny, a to od pátku 15. do neděle 17. března. Předčasné a korespondenční hlasování již začalo, a to včetně okupovaných částí Ukrajiny. Pokud z prvního kola voleb nevzejde vítěz, proběhne ještě dodatečně druhé kolo se dvěma kandidáty. Jde tedy o podobný proces, jaký známe v České republice.

První kolo ale bude zřejmě obdobně jako v minulých i předminulých volbách jediné. Roku 2012 Putin získal v prvním kole přes 64 %, o šest let později dokonce více než 76 % hlasů.

Tyto prezidentské volby jsou zcela výjimečné. Půjde o vůbec první celostátní volby od ruské invaze proti Ukrajině. Jak píše think-tank Council on Foreign Relations (CFR), pro Putina je v sázce mnohé. Právě během těchto voleb mohou Rusové ukázat, co míní o jeho válce – neboli „speciální vojenské operaci“, jak kremelský režim pod pohrůžkami vysokých trestů vyžaduje, aby se největšímu konfliktu v Evropě od druhé světové války říkalo.

Doporučené články

Analytici z CFR zdůrazňují, že dosáhnout pro Putina uspokojivého výsledku není v této autoritářské zemi snadné, ač se jeho pozice může zdát velice pevná. „Výzvou je přesvědčit veřejnost, aby přišla k volbám, které jsou v podstatě nesporné, a vyjádřila tak podporu Putinovi a jeho politice,“ píše CFR.

Putin musí vzbudit podporu elit napříč 89 ruskými regiony, oblastmi, republikami a federálními městy. Zřejmě pověřil tamní představitele, aby splnili určité cíle – tedy v rozmezí 70-80 % hlasů pro současného prezidenta a stejný poměr volební účasti samotné. „Vedoucí představitelé si uvědomují, že pokud jich nedosáhnout, může to znamenat náhlý konec jejich politické kariéry,“ vysvětluje CFR.

Pokud Putin dosáhne dostatečně silného výsledku, potvrdí se mu národní jednota a tím pádem i podpora jeho válečného úsilí. To posílí Putinovu legitimitu jako takovou a zároveň dojde k posílení jeho pozice jako bojovníka proti Západu. „Kreml se bude rovněž snažit zdůraznit silnou účast v pěti okupovaných ukrajinských provinciích jako další důkaz hluboké spokojenosti obyvatelstva se sjednocením s Ruskem.“

Ke stále rostoucí moci Vladimira Putina přispívá i Státní duma, kterou ze dvou třetin už od roku 2021 ovládá jeho strana Jednotné Rusko. Díky tomu došlo k razantním změnám ústavy, která umožňuje Putinovi kandidovat i poté, co odsloužil dvě období. Revize ústavy z roku 2020 mu zajistila možnost kandidovat ještě dvakrát, protože „období odsloužené před touto revizí se nepočítají“. Kromě letošního roku tak může kandidovat i v roce 2030; již dřívější ústavní změna z roku 2012 navíc prodloužila funkční období prezidenta ze čtyř na šest let.

Související

Tomáš Řepa (použito se svolením respondenta) Rozhovor

Země vyčerpaná válkami a surovinový přívěšek Číny, předpovídá historik budoucnost Putinova Ruska

Jaká je budoucnost Ruska se znovuzvoleným Putinem? A proč jsou Rusové zvyklí na tvrdou ruku autoritáře spíše než na demokracii? Nejen na to v rozhovoru pro EuroZprávy.cz odpovídal vojenský historik Tomáš Řepa z Univerzity obrany v Brně. „Mnozí Rusové o skutečné demokracii nic neví, protože ji nikdy nezažili. Spíše bude dále stoupat poptávka po změnách, vůbec ale bohužel nemusí vést k přerodu Ruska v demokratický stát,“ říká. 

Více souvisejících

volby v Rusku Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská armáda

Izraelská armáda zahájila evakuaci Rafahu

Izraelská armáda v pondělí vyzvala obyvatele ve východní části města Rafah ležícího na jihu Pásma Gazy, aby se dočasně přesunuli do "humanitární oblasti". Informuje o tom deník Times of Israel.

před 9 hodinami

Miroslav Imrich

Zemřel Miroslav Imrich, zpěvák skupin Tango a Abraxas

Českou hudební scénu zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 71 let zemřel zpěvák Miroslav Imrich, který se proslavil působením v kapelách Tango a Abraxas. Podle dostupných informací nepřežil srážku s vlakem. 

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy