Očekávaný vítěz voleb: Kdo je Vladimir Vladimirovič Putin a jak se dostal k moci?

Jednasedmdesátiletý ruský prezident Vladimir Putin se pohybuje v nejvyšších kruzích ruské politiky už desítky let. Jeho jméno se postupně stalo synonymem k Ruské federaci. Člověk, který rozhodl o napadení suverénní a neutrální země má za sebou ale ještě delší a bohatší kariéru, než je ta na pozici prezidenta. Tuto pozici se o tomto víkendu rozhodl znovu obhájit. 

Málokdo například ví, že Vladimir měl mít staršího bratra Viktora – ten ale zahynul při obléhání Leningradu nacistickými silami. O to překvapivější je nejen fakt, s jakou vervou se Vladimir vrhl do týrání sousední země, ale také vyslání ruských jednotek na Blízký východ v roce 2015. Nebo invaze do Gruzie z roku 2008.

Putinova kariéra totiž nezačala v politice, ač se ke komunistické straně připojil. Jeho vzdělání v právech a schopnosti mu ale umožnily zcela jinou kariéru – ve Výboru státní bezpečnosti, obecně lépe známém pod zkratkou KGB. Zde nastoupil v roce 1975, když mu bylo 23 let. Archivy KGB se o něm vyjadřují velmi pochvalně; od roku 1975 měl být členem Komsomolu neboli Svazu mladých komunistů KGB a „neustále zlepšoval svou ideologickou a politickou úroveň a neustále zdokonaloval své odborné dovednosti“.

V KGB působil ve druhém hlavním ředitelství – to mělo na starosti kontrarozvědku. Přesto ale nešlo o nijak zásadní roli. Eventuálně se Putin dostal i do prvního ředitelství, které vedlo operace na Západě. Zabýval se sledováním cizinců pro případný nábor do KGB. Jeho další kroky tak směřovaly do východoněmeckých Drážďan. Zde měl především shromažďovat zprávy a udržovat styky s rozvědkou Stasi.

V Německu zůstal až do pádu Berlínské zdi. Po návratu do Ruska byl zařazen do aktivní zálohy a postupem času začal pracovat pro petrohradského starostu. Jak uvádí server Moscow Times, právě zde začal jeho vzestup k moci. V Petrohradu působil pod svým dobrým známým, starostou Anatolijem Sobčakem. Tehdy se také postavil do čela strany Náš Domov – Rusko, mezi lety 1995-1997 dokonce stál v čele petrohradské pobočky.

Po Sobčakově prohře z roku 1996 se Putin přesunul do Moskvy a byl jmenován zástupcem vedoucího odboru správy prezidentského majetku. Fakticky byl zodpovědný za zahraniční majetek Ruské federace a organizoval převod bývalého majetku SSSR na Rusko. Roku 1997 ho tehdejší prezident Boris Jelcin jmenoval zástupcem náčelníka prezidentského štábu. Jen o rok později ho Jelcin jmenoval ředitelem rozvědky – Federální bezpečnostní služby (FSB).

Po krátké době premiérování mu Jelcin přenechal místo prezidenta Ruské federace. Stal se jím 31. prosince 1999 a byl to dočasný post, v následujících volbách roku 2000 ho ale Rusové na pozici prezidenta potvrdili. A jako prezident si vůbec nevedl špatně; dařilo se mu narovnat ekonomickou situaci v Rusku, nechal spravit důchodový systém a poradil si i s rozpočtovými deficity.

Mezi tím vším ale stihl vytvořit svůj kroužek oblíbených oligarchů. Rusové spokojení s ekonomickým i politickým vývojem země mu postupně věnovali autoritářskou legitimitu. Začaly se vyskytovat záhadné smrti odpůrců režimu či řada uvěznění; mezi oběti můžeme počítat například novinářku Annu Politkavskou, bývalého rozvědčíka Alexandra Litviněnka či opozičního politika Borise Němcova. Úplně nejnovější mrtvolou z řad opozičních politiků je Alexej Navalnyj, který zemřel v únoru letošního roku v „nápravné kolonii“.

Nyní má Putin za sebou už bezmála čtvrtstoletí coby šéf Kremlu a hodlá si tuto pozici obhájit. V cestě mu stojí pouze slabí protikandidáti, ani jeden z nich navíc není opoziční, a ani jeden z nich se nezdá jako relevantní náhrada současného prezidenta, kterou by si za ideálního stavu zřejmě sám vybral.

EuroZprávy.cz o průběhu voleb prezidenta Ruské federace budou informovat po celý víkend. Nezávislí pozorovatelé a odborníci hodnotí volby jako nesvobodné a bez politické konkurence. Putin může podle průzkumů ve volbách získat až 82 procent hlasů. V takovém případě by to byl jeho nejlepší výsledek v prezidentských volbách a bude možné jej tlumočit jako projev důvěry vůči vládní moci.

Související

Záporožská jaderná elektrárna

MAAE vyzve Rusko a Ukrajinu ke kontrole stavu Záporožské JE

Rafael Grossi, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), oznámil plány v roce 2024 na pozvání Ukrajiny a Ruska k posouzení technického stavu Záporožské jaderné elektrárny. Grossi také zmínil plány na opětovnou návštěvu Ruska a Ukrajiny.

Více souvisejících

Rusko volby v Rusku Vladimír Putin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy