Jednasedmdesátiletý ruský prezident Vladimir Putin se pohybuje v nejvyšších kruzích ruské politiky už desítky let. Jeho jméno se postupně stalo synonymem k Ruské federaci. Člověk, který rozhodl o napadení suverénní a neutrální země má za sebou ale ještě delší a bohatší kariéru, než je ta na pozici prezidenta. Tuto pozici se o tomto víkendu rozhodl znovu obhájit.
Málokdo například ví, že Vladimir měl mít staršího bratra Viktora – ten ale zahynul při obléhání Leningradu nacistickými silami. O to překvapivější je nejen fakt, s jakou vervou se Vladimir vrhl do týrání sousední země, ale také vyslání ruských jednotek na Blízký východ v roce 2015. Nebo invaze do Gruzie z roku 2008.
Putinova kariéra totiž nezačala v politice, ač se ke komunistické straně připojil. Jeho vzdělání v právech a schopnosti mu ale umožnily zcela jinou kariéru – ve Výboru státní bezpečnosti, obecně lépe známém pod zkratkou KGB. Zde nastoupil v roce 1975, když mu bylo 23 let. Archivy KGB se o něm vyjadřují velmi pochvalně; od roku 1975 měl být členem Komsomolu neboli Svazu mladých komunistů KGB a „neustále zlepšoval svou ideologickou a politickou úroveň a neustále zdokonaloval své odborné dovednosti“.
V KGB působil ve druhém hlavním ředitelství – to mělo na starosti kontrarozvědku. Přesto ale nešlo o nijak zásadní roli. Eventuálně se Putin dostal i do prvního ředitelství, které vedlo operace na Západě. Zabýval se sledováním cizinců pro případný nábor do KGB. Jeho další kroky tak směřovaly do východoněmeckých Drážďan. Zde měl především shromažďovat zprávy a udržovat styky s rozvědkou Stasi.
V Německu zůstal až do pádu Berlínské zdi. Po návratu do Ruska byl zařazen do aktivní zálohy a postupem času začal pracovat pro petrohradského starostu. Jak uvádí server Moscow Times, právě zde začal jeho vzestup k moci. V Petrohradu působil pod svým dobrým známým, starostou Anatolijem Sobčakem. Tehdy se také postavil do čela strany Náš Domov – Rusko, mezi lety 1995-1997 dokonce stál v čele petrohradské pobočky.
Po Sobčakově prohře z roku 1996 se Putin přesunul do Moskvy a byl jmenován zástupcem vedoucího odboru správy prezidentského majetku. Fakticky byl zodpovědný za zahraniční majetek Ruské federace a organizoval převod bývalého majetku SSSR na Rusko. Roku 1997 ho tehdejší prezident Boris Jelcin jmenoval zástupcem náčelníka prezidentského štábu. Jen o rok později ho Jelcin jmenoval ředitelem rozvědky – Federální bezpečnostní služby (FSB).
Po krátké době premiérování mu Jelcin přenechal místo prezidenta Ruské federace. Stal se jím 31. prosince 1999 a byl to dočasný post, v následujících volbách roku 2000 ho ale Rusové na pozici prezidenta potvrdili. A jako prezident si vůbec nevedl špatně; dařilo se mu narovnat ekonomickou situaci v Rusku, nechal spravit důchodový systém a poradil si i s rozpočtovými deficity.
Mezi tím vším ale stihl vytvořit svůj kroužek oblíbených oligarchů. Rusové spokojení s ekonomickým i politickým vývojem země mu postupně věnovali autoritářskou legitimitu. Začaly se vyskytovat záhadné smrti odpůrců režimu či řada uvěznění; mezi oběti můžeme počítat například novinářku Annu Politkavskou, bývalého rozvědčíka Alexandra Litviněnka či opozičního politika Borise Němcova. Úplně nejnovější mrtvolou z řad opozičních politiků je Alexej Navalnyj, který zemřel v únoru letošního roku v „nápravné kolonii“.
Nyní má Putin za sebou už bezmála čtvrtstoletí coby šéf Kremlu a hodlá si tuto pozici obhájit. V cestě mu stojí pouze slabí protikandidáti, ani jeden z nich navíc není opoziční, a ani jeden z nich se nezdá jako relevantní náhrada současného prezidenta, kterou by si za ideálního stavu zřejmě sám vybral.
EuroZprávy.cz o průběhu voleb prezidenta Ruské federace budou informovat po celý víkend. Nezávislí pozorovatelé a odborníci hodnotí volby jako nesvobodné a bez politické konkurence. Putin může podle průzkumů ve volbách získat až 82 procent hlasů. V takovém případě by to byl jeho nejlepší výsledek v prezidentských volbách a bude možné jej tlumočit jako projev důvěry vůči vládní moci.
Související

Zelenskyj varuje i Fica. V Moskvě nemusí být bezpečno, naznačil

"Zcela nedostatečné." Meloniová se opřela do Putinova příměří
Rusko , volby v Rusku , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
před 26 minutami

OBRAZEM: Volodymyr Zelenskyj a Olena Zelenská se na Pražském hradě sešli s Petrem Pavlem a Evou Pavlovou
před 1 hodinou

Zelenskyj s manželkou dorazili na Pražský hrad. Setkali se s prezidentem Pavlem
před 2 hodinami

Zelenskyj prozradil důvod příletu do Prahy. Zveřejnil svůj program
před 3 hodinami

Mimořádná zpráva Ukrajinský prezident Zelenskyj přistál v Praze
Aktualizováno před 4 hodinami

Pražský hrad se uzavírá. Do Prahy míří Zelenskyj
před 4 hodinami

Snad nebudeme na Ukrajině muset použít jaderné zbraně, prohlásil Putin
před 6 hodinami

Německo se hádá s Rubiem. Spor o AfD graduje
před 8 hodinami

NATO: Svět testuje první orbitální zbraně. Evropa potřebuje v přístupu k vesmírným technologiím zásadní obrat
před 9 hodinami

Sváteční počasí bude příští týden jiné. Jaro ukáže odlišnou tvář
před 15 hodinami

OBRAZEM: Plzeň oslavuje 80. výročí osvobození města
včera

Fiala začne s výjezdy do krajů. Pomáhat mu bude známá herečka
včera

Pár hodin po konci Hořavy mají Pardubice nové trenéry. Přichází Pešán s Mlejnkem
včera

Bouřkové počasí v Česku. Meteorologové zaznamenali downburst
včera

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
Aktualizováno včera

Policie zasahovala v centru Prahy. Muž s nožem uzavřel Karlův most
včera

80 let od rozhodnutí, která nás poslala do dekád temna. Na vině nejsou jen Sověti
včera

Hasiči vyjížděli do Krkonoš. Hořelo v hotelu ve Špindlerově Mlýně
včera

Česko udělalo další strategický krok pro dostavbu Dukovan
včera

Zelenskyj varuje i Fica. V Moskvě nemusí být bezpečno, naznačil
Aktualizováno včera
Policie ozbrojeného muže v Praze nenašla. Na služebně skončila oznamovatelka
Policie v sobotu dopoledne zasahovala na pražském Zličíně, kde prověřovala oznámení o ozbrojeném muži. Nakonec se ukázalo, že nikdo takový se na místě nenacházel. Problémy se strážci zákona má teď oznamovatelka.
Zdroj: Jan Hrabě