EU nad americkým zákazem potratů kroutí hlavou. Sama přitom nutí ženy cestovat za interrupcí tisíce kilometrů

Zatímco se svět zaměřuje na Spojené státy a jejich omezování potratových práv, mnoho Evropanek stále musí cestovat do zahraničí, aby mohly ukončit těhotenství. Ačkoliv většina zemí EU potraty povoluje, praktická dostupnost péče zůstává značně omezená — a nerovnosti přetrvávají napříč celým kontinentem.

Koncem 70. let vedla belgická lékařka Rein Bellensová mladou ženu znásilněnou svým útočníkem z belgického Gentu do nizozemské vesnice Groede, aby jí pomohla podstoupit nelegální potrat. V té době byl v Belgii zákrok zakázán, a tak ženy jako ona riskovaly stíhání.

Dnes, téměř po půlstoletí, se situace v Evropě sice změnila, podle webu Politico ale ne dost. Každoročně tisíce žen cestují v rámci EU, aby získaly přístup k potratové péči. V roce 2022 tak učinilo nejméně 4 500 žen – většina do Nizozemska, Španělska nebo Spojeného království.

Z dostupných dat vyplývá, že hlavními „exportéry“ potratových pacientek nejsou nutně jen země s nejtvrdšími zákony jako Polsko nebo Malta. Nejvíce žen cestujících do Nizozemska pocházelo z Německa, následovaly Belgie, Francie a Polsko. Do Španělska často míří Portugalky, do Británie zase Irky.

Co žene ženy přes hranice? V mnoha případech to nejsou zákazy, ale praktické překážky: příliš krátké zákonné lhůty, nutnost vícenásobných návštěv, dlouhé čekací doby, nebo lékaři, kteří odmítají zákrok vykonat kvůli výhradě svědomí. V Itálii a Chorvatsku tvoří takoví lékaři až 90 % personálu.

Dokonce i ve Francii, kde byl nedávno právo na potrat zaneseno do ústavy, existují „potratové pouště“ — oblasti, kde je téměř nemožné najít dostupnou kliniku.

Právo na potrat ještě neznamená jeho dostupnost. Průzkum mezi ženami, které cestovaly do Nizozemska, Španělska či Británie, ukázal, že více než polovina z nich zjistila těhotenství až po 14. týdnu – tedy po zákonné lhůtě v mnoha zemích. Třetina z nich sice termín stihla, ale narazila na jiné překážky – například nedostatek informací nebo odmítnutí zákroku lékařem.

V některých zemích, jako je Maďarsko, se navíc zavádí další byrokratické kroky – například povinnost vyslechnout tlukot srdce plodu – které záměrně prodlužují celý proces.

Stále více aktivistů proto volá po zřízení celoevropského fondu, který by ženám umožnil financovat cestu za potratem do jiné země. Občanská iniciativa My Voice, My Choice už získala více než milion podpisů, což znamená, že se jí Evropská komise bude muset zabývat.

Naděje však brzdí opatrný postoj eurokomisařky Hadji Lahbibové, která uvedla, že Komise je připravena podporovat členské státy v oblasti sexuálního a reprodukčního zdraví, ale že konečné rozhodování zůstává na jednotlivých zemích.

Podobně bezzubá byla i rezoluce Evropského parlamentu z roku 2024, která vyzývala k zakotvení práva na potrat do Charty základních práv EU. Rezoluce však není závazná a změna Charty by vyžadovala jednomyslný souhlas všech 27 členských států.

Potratová práva jsou navíc ohrožena nejen právně, ale i společensky. V Polsku čelí lékaři i aktivisté výhrůžkám a stíhání i za zákonné potraty. V Británii zase čelila veřejné podpoře ze strany americké diplomacie žena odsouzená za porušení ochranné zóny před klinikou.

Napříč Evropou sílí krajně pravicové hlasy, které zpochybňují stávající pravidla. Britský politik Nigel Farage označil za „absurdní“, že je možné podstoupit potrat až do 24. týdne. Obavy z „návratu zpět“ tak nejsou jen hypotetické.

V Belgii, kde potrat povolili v roce 1990 jen po ústavní krizi a právním manévru, trvá politický pat i dnes. Změny — jako prodloužení zákonné lhůty ze 12 na 16 či 18 týdnů a zrušení šestidenní čekací lhůty — se probírají už šest let, bez výsledku.

Rein Bellensová, která kdysi riskovala pro ženy svou kariéru, říká, že návrat ke starému sice nehrozí, ale skutečný pokrok také nepřichází. „To, co chceme, je liberalizace,“ říká. „Ale místo toho sledujeme, jak stranická loajalita opět převládá nad svobodou poslanců — déjà vu.“

Související

Michelle Obamová je současná první dáma Spojených států amerických.

Obamová varovala muže, co může znamenat volba Trumpa pro jejich milované ženy

Mezi výraznými osobnostmi, které v boji o Bílý dům vyjádřily podporu Kamale Harrisové, nechybí ani bývalá první dáma Michelle Obamová. Během první zastávky v rámci svého turné se rozhodla apelovat na americké muže. Obamová jim konkrétně vzkázala, že prezidentské volby mohou rozhodovat o životě a smrti jejich partnerek. 

Více souvisejících

potraty EU (Evropská unie) těhotenství

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Zmizela beze stopy. Policie měla opět otevřít případ pohřešované Ivany

Policie po osmadvaceti letech obnovila vyšetřování případu zmizení Ivany Koškové z Liberecka, které se beze stopy ztratila, když jí bylo pouhých 14 let. Informovala o tom stanice CNN Prima News. Kriminalisté z týmu Tempus měli spustit pátrání na několika místech a za pomoci nejmodernější techniky. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Demonstrace v USA proti ICE

Povstání v Los Angeles? Trump se mýlí. S protesty je to jinak

Protesty v Los Angeles provází vlna dezinformací, deepfake snímků a konspiračních teorií, které zkreslují rozsah a příčiny nepokojů. Násilné střety jsou přitom omezeny na několik malých lokalit, přesto některá média i administrativa prezidenta Donalda Trumpa líčí situaci jako plošné povstání. Ukazuje se však, že většina protestů je reakcí na násilné policejní razie proti migrantům.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Premiér Petr Fiala diskutuje s občany v Praze. (12.6.2025)

Spolu odolává možným dopadům bitcoinové kauzy, ukazuje průzkum

Bitcoinová kauza zatím preferencemi koalice Spolu nijak výrazně neotřásla. Seskupení ODS, TOP 09 a KDU-ČSL ztratila oproti předchozímu šetření jen dvě desetiny procenta, vyplývá z nového průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News. Na prvním místě je nadále hnutí ANO, do Poslanecké sněmovny by se dostalo šest uskupení. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Demonstrace v USA proti ICE

Američané proti Trumpovi. V den přehlídky vyšli lidé do ulic, protesty nekončí

Zatímco americký prezident Donald Trump pořádal ve Washingtonu vojenskou přehlídku k výročí 250 let od založení americké armády, po celé zemi probíhaly demonstrace proti jeho způsobu vykonávání prezidentského úřadu. Trump varoval, že „nepřátelé Ameriky“ (tedy kdokoliv, kdo nesouhlasí s jeho režimem) pocítí tvrdou sílu. V některých státech vedených republikány guvernéři předem signalizovali, že bezpečnostní složky potlačí jakékoli protesty, které budou považovat za násilné.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Počasí

Sezóna začíná. Houby už rostou, potvrdili odborníci

V Česku začaly růst houby, prozradili odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v pátek. Mohou za to vhodné povětrnostní podmínky, kdy nejprve relativně dost pršelo a následně se i oteplilo. O víkendu tak na řadě míst klidně můžete vyrazit s košíkem do lesa.

včera

Uspalo ji až několik dávek. Neobvyklý policejní případ s uprchlou pumou má šťastný konec

Případ uprchlé pumy na Sokolovsku má šťastný konec. Kočkovitá šelma byla ve čtvrtek večer odchycena, aniž by někomu cokoliv udělala. Potvrdila to policie, která se společně s hasiči podílela na pátrací a odchytové akci.  

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy