Putin a Si Ťin-pching si neúčastí na summitu G20 nepomůžou, Washington situace rád využije

Indie hostí summit G20. Nepřítomnost lídrů Číny a Ruské federace poskytuje Američanům prostor zdůraznit rozvojovým zemím pevnost závazku vůči nim. Spojené státy plánují Světové bance poskytnout vyšší finanční prostředky, aby mohla financovat své iniciativy v různých oblastech od vzdělávání až po rozvoj infrastruktury. Indie mezitím může posílit svou globální mocenskou pozici. 

Letošní summit G20 se koná v Indii ve stínu řady globálních krizí, mezi kterými především figuruje ekonomická, potravinová a bezpečnostní. Každá z členských zemí (seznam naleznete níže) na summit cestuje s vlastními národními zájmy, jež hodlá hájit. 

Asi nejzásadnějším faktorem je absence dvou lídrů předních členských zemí, na kterou upozornil server Politico. Na summit nepřicestuje čínský vůdce Si Ťin-pching ani ruský prezident Vladimir Putin. Jak upozornila americká stanice CNN, pro amerického lídra Joea Bidena to znamená příležitost, které hodlá využít zejména debatováním o změnách klimatu a ekonomice. 

Právě zástupci amerického prezidenta doufají v účinnost G20. „Doufáme, že tento summit G20 ukáže, že hlavní světové ekonomiky mohou spolupracovat i v náročných dobách. Při cestě do Dillí se tedy zaměříme na to, abychom poskytli pomoc rozvojovým zemím, dosáhli pokroku v klíčových prioritách Američanů, od klimatu po technologie, a ukázali náš závazek vůči G20 jako fóru, které může skutečně přinést výsledky,“ vyjmenoval poradce pro národní bezpečnost USA Jake Sullivan. 

Mezitím indický premiér Naréndra Módí bude moci využít své hostitelské role. Podle CNN se v rámci G20 zaměřuje na rozvojové země a snaží se posílit svou pozici globálního státníka. Projevuje rovněž zájem o užší vztahy s Washingtonem. Indická ekonomika se však spoléhá na ruské ekonomické produkty a v rámci jisté opatrnosti ani neodsoudila agresi Moskvy proti Ukrajině. Právě Indie se zasazuje o to, aby se ruská agrese nestala hlavním bodem programu summitu, píše německý server DW. 

Důležitým účastníkem summitu je Světová banka, která se spolu s dalšími mnohostrannými rozvojovými bankami snaží o navýšení finančních prostředků mířících do rozvojových zemí. Světové bankovní instituce financují různé programy od vzdělávání přes veřejné zdraví až po rozvoj infrastruktury. 

Peking se u Světové banky poslední dobou snaží uplatnit svůj vliv prostřednictvím vlastních úvěrových programů pro rozvojové země, které mnohdy vedou k jejich zadlužování. „Reformy Světové banky nejsou namířeny proti Číně, Peking je akcionářem banky. Jsou ale v kontrastu s rozsahem donucovacích a neudržitelných půjček Čínské lidové republiky prostřednictvím iniciativy Pásmo a cesta,“ dodal Sullivan. 

Spojené státy navíc chtějí navýšit finanční prostředky pro banku, což mohou zvážit i další země. Bance to tak umožní navýšit úvěrovou kapacitu až na 100 miliard dolarů. „Největší akcionáři Světové banky sedí všichni u stolu G20. Požádali jsme Kongres o přidělení finančních prostředků, které bychom potřebovali k poskytnutí těchto 25 miliard dolarů, ale získání dalších zemí na palubu a nadšení pro tento projekt je obrovskou součástí rozšíření této částky na 100 miliard dolarů,“ vylíčil. 

Si Ťin-pchingova nepřítomnost na summitu může pomoci Bidenovi zdůraznit závazek USA vůči rozvojovým zemím. „Vzhledem k nepřítomnosti čínského prezidenta bude účast prezidenta Bidena vynikat a vyšle regionu a světu zprávu, že závazek USA je pevný a Čína má pravděpodobně jiné starosti,“ upřesnil vedoucí pracovník čínského programu Stimsonova centra Yun Sun. 

Kdo jsou členové G20?

Jde o dvacítku největších ekonomik světa. Schází se nejméně jednou ročně v rámci summitů, kterých se účastní ministři financí či zahraničí nebo jiní vysocí političtí představitelé; za Evropskou unii zde figurují Evropská komise a Evropská centrální banka. Jsou zvány i další země, mezinárodní organizace a podobné. 

Jmenovitě jsou členy G20: Spojené království, Francie, Německo, Itálie, Evropská unie, Turecko, Rusko (Evropa); Jižní Korea, Japonsko, Indie, Saúdská Arábie, Čína, Indonésie (Asie); Brazílie, Argentina (Jižní Amerika), Jihoafrická republika (Afrika); Kanada, Mexiko, Spojené státy (Severní Amerika); a Austrálie. 

Související

Více souvisejících

Summit G20 G20 Indie USA (Spojené státy americké) Rusko Čína Si Ťin-pching Vladimír Putin Joe Biden

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

před 1 hodinou

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 2 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 5 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 19 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Policie večer evakuovala nádraží v Plzni. Někdo vyhrožoval bombou

Policie musela v pátek večer preventivně evakuovat hlavní vlakové i přilehlé autobusové nádraží v Plzni. Důvodem bylo oznámení o uložení nástražného výbušného systému

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy