Ruská armáda zjistila, že naverbovala vězně do války na Ukrajině. Takhle to probíhá

Ruské ministerstvo obrany rekrutuje vězně přímo z cel a to nejméně v 25 různých regionech země, aby sloužili v ruské armádě ve válce na Ukrajině. Zjistilo to vyšetřování ruské služby BBC zveřejněné ve středu, jak upozornil server The Moscow Times.

Podle zjištění vyšetřování se potvrdilo, že nábor nových členů začal v září v samostatné síti věznic, která sloužila bývalým příslušníkům ruských bezpečnostních složek, donucovacích orgánů a armády. Teprve v lednu byl tento nábor rozšířen i na civilní věznice po celé zemi.

Vězni byli údajně propuštěni ruskou armádou poté, co podepsali petici o milost a připravili dokumenty pro převoz do trestanecké kolonie v Rostovském regionu poblíž ukrajinských hranic. Původně se těm, kteří se přihlásili do bojů, sliboval měsíční plat v rozmezí 1800 až 2500 dolarů, avšak příbuzní některých z nich si stěžovali BBC, že ve skutečnosti dostali plat pouhých 500 dolarů měsíčně.

Podnikatel a kontroverzní zakaladatel Wagnerovy polovojenské skupiny Jevgenij Prigožin je považován za osobu, která v září naverbovala vězně přímo z cel do bojů na Ukrajině jako první.

Službu u Wagnerovců měli vězni absolvovat za podmínky, že po šesti měsících bude vymazán jejich trestní rejstřík. Nicméně v lednu Prigožin oznámil, že nábor vězňů k Wagnerovcům byl ukončen.

Z vězení do první linie. Rusko poslalo tisíce trestanců bojovat na Ukrajinu

Již počátkem března 2023 významný americký server PBS přinesl svědectví přímo z války od věznů, jak samotný nábor probíhal. A jaký měli vlastně výběr.

Rusko vyslalo do Putinovy války na Ukrajině statisíce vojáků a utrpělo obrovské ztráty. Někteří z bojovníků byli čerpáni z věznic, a to jak oficiálně, tak prostřednictvím soukromé polovojenské společnosti s názvem Wagnerova skupina. S podporou Pulitzerova centra cestovali Simon Ostrovskij (rusko-americký dokumentarista a novinář. Pro VICE News se proslavil především svým zpravodajstvím o rusko-ukrajinské válce - pozn. redakce) a Jegor Trojanovskij z PBS do ukrajinského zajateckého tábora, kde se setkali s muži, kteří stáli před nelehkou volbou, vězením nebo frontovou linií.

Simon Ostrovskij zpovídal vězně, kterého nazval Arťom, jenž popisuje proces verbování: "Vojáci v ruských uniformách se objeví ve vězení a ptají se věznů: Tady je to, jak to je. Bojujete půl roku. Pokud jste naživu a zdrávi, dostanete plnou milost, 100 000 rublů měsíčně. Ano nebo ne?"

"Říkám ano. Myslím, že můžu bojovat půl roku," odpovídá Arťom.

Simon Ostrovskij popisuje, že téměř ihned po odshouhlasení byl vězeňským autobusem převezen na letiště a transportován do Ruskem okupovaných oblastí Ukrajiny, kde absolvoval asi měsíční výcvik. Pak dostal rozkaz zaútočit na vesnici.

"Velitel ukázal na nějaké souřadnice a zavelel: Jděte tam. Zaujměte pozice a bojujte," popisuje Arťom svou válku. 

"A je to. Tak jdeme. Dostáváme se tam. Střílí se. Všechno je brutální, jako válka, opravdu brutální," dodává.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda Věznice

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy