Severokorejci mluví o svém největším selhání a chystají nápravu

Severní Korea dále pokračuje v šíření napětí na Dálném východě, které se přelévá i přes Pacifik. Korejská strana práce nyní oznámila přípravy na vypuštění druhého satelitu. Pokus z konce května skončil neúspěchem, za což si zodpovědní úředníci vysloužili kritiku vládnoucí strany. 

Pchjongjang oznámil nový pokrok v přípravě na vypuštění druhého satelitu. Neúspěšný pokus z minulého měsíce označila vládnoucí Korejská strana práce během svého víkendového jednání za „největší selhání“. Nyní vláda nařídila vědcům a jiným pracovníkům, aby neúspěch analyzovali a připravili se na další vypuštění. 

Na stranickém zasedání mělo dojít k rozhořčené kritice úředníků, kteří své přípravy na start družice vedli nezodpovědně, informoval server Deutsche Welle

Neúspěšný start družice ze 31. května odsoudily Washington, Soul a Tokio. Podle Pchjongjangu měl tento pokus za cíl vynést na oběžnou dráhu vojenskou průzkumnou družici. 

Kritici však uvádějí, že nosná raketa měla stejné či velmi podobné technologie jako balistické rakety ze severokorejského programu, tudíž Pchjongjang porušil sankce. 

Části trosek rakety se podařilo vyzvednout Jižní Koreji. Teď jihokorejské úřady doufají, že trosky pomohou odborníkům získat informace o balistickém raketovém programu Pchjongjangu. 

Severokorejci by zřejmě také rádi navázali na úspěch svého jižního souseda. Soul totiž už loni v červenci za pomoci domácí rakety Nuri vynesl na oběžnou dráhu pět družic. „Cesta z Jižní Koreje do vesmíru se nyní otevřela,“ řekl tehdy po startu prezident Yoon Suk Yeol. 

Před uskutečněním jihokorejské mise dokázalo vlastní družici o váze větší než jedna tuna do vesmíru vynést pouze 6 zemí – Rusko, Spojené státy, Evropská unie, Čína, Japonsko a Indie. 

Atrapu se Jihokorejci pokusili vypustit už roku 2021, ale neúspěšně, jak informovala americká stanice CNN.  

I tento boj je známkou neutěšeného napětí v okolí Korejského poloostrova. Severní Korea si postupně hledá nové spojence. Tím posledním je Moskva, jejíž agresi na Ukrajině severokorejský vůdce Kim Čong-un podpořil. Navzdory těžké humanitární a potravinové krizi v zemi Pchjongjang investuje miliardy do zbrojního a vesmírného programu. 

Související

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Rakety

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy