Těhotná Polka zemřela kvůli umírajícímu plodu, lékaři prý nezasáhli kvůli protipotratovým zákonům

Třiatřicetiletá Polka Dorota zemřela na otravu krve poté, co v nemocnici čekala na odumření plodu. Byla v pátém měsíci těhotenství. Informoval o tom server Euronews. Nyní polské zdravotnické úřady jmenovaly tým, který má vydat podrobnější pokyny pro zdravotnická zařízení pro vykonávání interrupcí. Polsko má jedny z nejpřísnějších protipotratových zákonů na světě. Nejde o první úmrtí těhotné ženy, v roce 2021 prakticky stejným způsobem zemřela třicetiletá Izabela.

Úřady upozorňují na to, že k úmrtí došlo v důsledku lékařské chyby. Potrat je podle nich legální ve chvíli, kdy je ohrožen zdraví nebo život těhotné ženy. „Každá žena, jejíž zdraví nebo život jsou kdykoli během těhotenství ohroženy, má právo na jeho ukončení,“ podotkl polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski.

Její smrt nyní vyšetřuje prokuratura a ombudsman. Lékařští odborníci mají podezření, že k jejímu předčasnému úmrtí přispěly restriktivní zákony o interrupcích. Ženě 20. května předčasně odtekla plodová voda a spolu s manželem vyhledali lékařskou pomoc. Po příjezdu do nemocnice jim lékaři sdělili, že plod žije, ale je dehydrovaný.

Místo potratu jí lékaři doporučili, aby držela nohy nahoře coby prostředek k navrácení plodové vody do dělohy. Za tři dny se začala zhoršovat hladina infekce v ženině těle, ta si stěžovala na silné bolesti hlavy. Lékaři jí tak předepsali léky proti bolesti. Čtvrtý den potvrdili, že plod zemřel a u ženy se rozvinula otrava krve. O několik hodin později, ještě, než lékaři začali jednat, Dorota zemřela.

Podle výsledků pitvy podlehla septickému šoku, což je poslední stádium sepse. Reakce těla na infekci končí poškozením orgánů a jejich selháním. Po Dorotině smrti se ozvalo několik lékařů, kteří upozorňovali, že záchrana plodu byla prakticky nemožná a několikadenní ošetřování tak znamenalo zanedbání lékařské péče.

Smrt jiné polské ženy rozvířila debatu o potratech už v roce 2021, povšimla si jí i americká stanice CNN. Třicetiletá Izabela zemřela ve 22. týdnu těhotenství na septický šok. Lékaři čekali, až jejímu nenarozenému dítěti přestane bít srdce. Izabela odešla do nemocnice poté, co jí praskla voda, snímky už ale dříve prokázaly četné vady plodu. „Dítě váží 485 gramů. Zatím musím díky potratovému zákonu ležet. A oni s tím nemohou nic dělat. Budou čekat, až umře nebo něco začne, a pokud ne, můžu očekávat sepsi,“ napsala nedlouho před svou smrtí žena své matce.

Jakmile vyšetření ukázalo, že je plod mrtvý, lékaři ji v nemocnici v Pszczyně na jihu Polska odvezli na sál, kde chtěli provést císařský řez. Izabele se cestou zastavilo srdce a navzdory snaze o resuscitaci zemřela.

Polské úřady se tehdy hájily tím, že šlo o lékařskou chybu, nikoliv chybu v zákonu. „Je třeba zdůraznit, že všechna lékařská rozhodnutí byla učiněna s ohledem na právní předpisy a normy chování platné v Polsku,“ psala nemocnice v prohlášení. Později zařízení pozastavilo činnost dvěma lékařům, kteří v době smrti Izabely měli službu.

„Nemohla jsem tomu uvěřit, myslela jsem, že to není pravda. Jak se jí něco takového mohlo stát v nemocnici? Vždyť si tam šla pro pomoc,“ ptala se ženina matka. Její právnička zažalovala nemocnici kvůli zanedbání péče a zároveň smrt označila za důsledek rozsudku.

Polské ženy podle rozhodnutí ústavního soudu z roku 2020 nemohou přerušit těhotenství, ani když má plod závažné a nezvratné vady. Nyní ženy mohou podstoupit interrupci pouze v případě, že je ohrožen jejich život nebo zdraví, nebo pokud těhotenství vzniklo v důsledku znásilnění. Jde o jeden z nejpřísnějších potratových zákonů v Evropě. Tyto změny vyvolaly velké protesty.

Zákaz potratů v Polsku znamená trestní postih včetně odnětí svobody pro zdravotnický personál, který zákrok provede.

Související

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

Více souvisejících

Polsko těhotenství

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy