USA nechápou, o co Indii jde, naznačil analytik po setkání Bidena s Módím

Indický premiér Naréndra Módí se během čtvrteční státní návštěvy Spojených států setkal s americký prezidentem Joem Bidenem, informoval server Deutsche Welle. Americký lídr se vyhýbal kritice Indie, zatímco indický premiér se snažil o postavení své země do silnější pozice vůči USA. 

Stal se teprve třetím lídrem, kterému Biden umožnil oficiální státní návštěvu. Oba muži vedli bilaterální rozhovory, následovala tisková konference a posléze Módí přednesl projev v americkém Kongresu. „Souhlasím s prezidentem Bidenem, že se jedná o určující partnerství tohoto století,“ řekl před Kongresem. 

Ocenil pouto mezi Washingtonem a Dillí. „Dokážu se vcítit do bojů vášní, přesvědčování a politiky. Jsem však potěšen, že jste se dnes sešli, abyste oslavili pouto mezi dvěma největšími demokraciemi světa: Indií a Spojenými státy,“ pokračoval indický lídr. 

List New York Times připomněl Bidenovy výroky na adresu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga coby diktátora. Schůze vrcholných představitelů Indie a USA totiž byla pod drobnohledem Pekingu. „Vyhýbání se faktu ohledně Číny prostě není něco, co bych hodlal příliš měnit. Očekávám, že se se Sim ještě letos setkám. Nemyslím si, že by to mělo nějaké skutečné důsledky,“ prohlásil šéf Bílého domu na tiskové konferenci. 

Tentokrát se vyhnul kritice indického režimu. Módímu bylo ještě předtím, než se stal premiérem, odepřeno americké vízum kvůli jeho roli ve smrtelných náboženských nepokojích v Indii. „Obě země jsou spřízněné demokracie, které se hlásí k univerzálním hodnotám,“ uvedl Biden. Kvůli snaze o sblížení se americký prezident podle NY Times vyhnul slovům o boji mezi autokracií a demokracií coby určujícím boji doby. 

Módí se během svých proslovů vyhýbal jmenování Číny a Ruska. „S konfliktem na Ukrajině se do Evropy vrátila války,“ zněla jediná zmínka, kterou v tomto ohledu připomněl. Varoval před „temnými mraky nátlaku a konfrontace“, které „vrhají svůj stín do Indopacifiku“. Neuvedl ale, kdo nátlak nebo konfrontaci provádí. 

Představil Indii jako matku demokracie. „Jsme domovem všech náboženství na světě a všechna je oslavujeme,“ podotkl Módí. Zdůraznil také, že jeho země vyrostla z desáté největší ekonomiky na světě z roku 2016 na pátou největší ekonomiku dnes. Podle NY Times je odhodlán přimět Spojené státy, aby Indii vnímaly jako téměř rovnocennou. Nejen jako rozvojovou zemi, nýbrž velkou a rostoucí mocnost. 

Analytik Meenakshi Ahamed je k Bidenovu přístupu vůči Módímu skeptický. „Pokud Spojené státy očekávají, že se jim podaří Módího uchlácholit a přimět ho k bezpečnostním závazkům v Indopacifiku, které se promítnou do vojenské podpory proti Číně, pokud se Tchaj-wan stane konfliktní zónou, pak si USA dělají iluze a nepochopily, co je hnací silou indo-amerických vztahů,“ zhodnotil. 

„Snadnost, s jakou Bidenova administrativa odhodila svůj závazek podporovat demokracie namísto autokracie, byla dechberoucí ve své dychtivosti vyhovět premiéru Módímu,“ podotkl Ahamed. 

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Indie Joe Biden Naréndra Módí (indický premiér) Čína Rusko

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 40 minutami

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

před 1 hodinou

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 3 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 6 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

před 19 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy