WMO: Lidstvo prohrálo. Ledovce roztají, už je nelze zachránit

Lidstvo prohrálo boj proti tání ledovců, protože koncentrace CO2 v ovzduší jsou příliš vysoké na to, aby je ještě šlo zachránit, tvrdí šéf Světové meteorologické organizáce (WMO) Petteri Taalas. Posledních osm let bylo podle něj nejteplejších, jaké kdy byly zaznamenány, a koncentrace skleníkových plynů dosahují maximálních hodnot.

Světové ledovce v loňském roce tály dramatickou rychlostí a jejich záchrana je v podstatě ztracená věc, oznámila podle serveru Business Standard Organizace spojených národů s tím, že ukazatele změny klimatu opět dosáhly rekordních hodnot.

Podle WMO bylo posledních osm let nejteplejších, jaké kdy byly zaznamenány, zatímco koncentrace skleníkových plynů, jako je oxid uhličitý, dosáhly nových rekordů. Antarktický mořský led klesl na nejnižší zaznamenanou míru, zatímco hladina moří je podle zprávy WMO rekordně vysoká.

"Rok 2022 byl pro planetu rokem extrémů, jde ale o pokračování trendu z předchozích let," uvedl pro CNN Omar Baddour, vedoucí oddělení pro sledování klimatu a politiku WMO.

Zpráva publikovaná den před Dne země podotáký, že tyto obecné ukazatele klimatu jsou důležitým odrazem stavu planety, lidstvo ale bezprostřední účinky nejvíce pocítí především extrémními povětrnostními jevy.

Svět už dopady klimatických změn pociťuje

Extrémní počasí způsobené změnou klimatu v loňském roce "zasáhlo desítky milionů lidí, způsobilo nedostatek potravin, podpořilo masovou migraci a stálo miliardy dolarů," podotkl Taalas.

Dopady klimatických změn už nyní pozoruje řada zemí světa. V roce 2022 zažila Čína největší a nejdéle trvající sucho v historii. Vlna veder ale zasáhla i východní Afriku, kde od ledna letošního roku čelilo akutnímu nedostatku potravin více než 20 milionů lidí. I Spojené státy bojují s extrmním suchem a odhaduje se, že vlna veder v Evropě vedla k více než 15 000 úmrtím.

Klimatickými změnami jsou přitom nejvíce zasaženy ty nejzranitelnější země, které se na nich prakticky nepodílejí. "Státy, které ke změně klimatu přispěly nejméně, zažívají neúměrné utrpení," podotkl Baddour.

Důvod k optimismu stále existuje

V pařížské klimatické dohodě z roku 2015 se země zavázaly, že omezí nárůst průměrné globální teploty na méně než 2 nebo 1,5 stupně Celsia v porovnání s předindustriálním obdobím. V roce 2022 byla ale teplota o 1,15 stupně Celsia  vyšší, než kolik činil průměr v letech 1850 až 1900.

Navzdory novým zjištěním ale je podle Taalase důvod k optimismu. Prostředky pro boj proti klimatickým změnám se podle něj staly finančně dostupnější a zelená energie se ukázala jako levnější než fosilní paliva. Dodal, že svět vyvíjí účinnější metody ke zmírnění následků klimatické krize.

Díky tomu už Země nesměřuje k tomu, aby se oteplila o 3 až 5 stupňů Celsia, čehož se obávali vědci v roce 2014. I přesto je ale oteplování nad únosnou míru. Šéf WMO očekává nárůst o 2,5 až 3 stupně Celsia.

Související

Více souvisejících

Ledovec WMO (Světová meteorologická organizace)

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy