Nenastartují na dálku, nevidí, kolik jim zbývá benzínu. Jak na obyvatele dopadl odchod automobilek z Ruska?

Německá automobilka Mercedes-Benz zcela odpojila ruské prodejce od svého softwaru. K podobnému kroku se uchýlila také automobilka BMW Group, uvedl server Izvestija.

Koncern Mercedes-Benz zcela odpojil ruské prodejce od svého softwaru. Prodejci tak přišli o přístup zejména k online systémům pro údržbu a odstraňování problémů. Chybějící podpora a oficiální software tak mohou prodloužit dobu oprav a údržby a také způsobit problémy s aktualizacemi pro nové vozy.

"Dealeři jsou skutečně odpojeni od online softwarových systémů výrobce," potvrdila tisková služba MB RUS ruského distributora Mercedes-Benz. "V některých případech povede nedostatek přístupu k online systémům k prodloužení doby opravy," dodala.

Opravy a údržba vozidel budou sice v Rusku prováděny nadále, ale pouze na základě "nashromážděných zkušeností a znalostí". "V souvislosti s odchodem Mercedes-Benz AG z ruského trhu nemá MB RUS as žádné další možnosti pro kontrolu a provádění dalších servisních činností instalovaných na vozy Mercedes-Benz výrobcem," zdůraznil distributor. 

Mercedes-Benz opustil Rusko na konci října 2022. Jeho aktiva, včetně závodu v moskevské oblasti, koupila skupina společností Avtodom, jeden z největších automobilových holdingů, který poskytuje služby prémiovým a luxusním vozům.

Vyšlo vak najevo, že podobný problém se netýká pouze zmíněné značky. Ruská asociace prodejců automobilů oznámila, že oficiální prodejci mají problémy se softwarem většiny zahraničních značek.

Delší doba opravy se tak dotkne nejen Mercedesů, ale například i vozů BMW. "Je zřejmé, že nyní se prodejci ze všech sil snaží dodržet záruční povinnosti vůči majitelům automobilů. Software a vybavení třetích stran pomáhají obejít omezení. Ale ve skutečnosti termín "oficiální prodejce" ztrácí svůj význam," uvedl zdroj deníku.

Omezení se dotýkají i majitelů vozidel jiných značek. Problém například s aplikacemi se týká vozů značek Škoda, Kia, Infiniti, Nissan a Renault. Majitelé automobilů ztratili možnost na dálku nastartovat motor, zobrazit zbývající benzín v palivové nádrži, a některé důležité funkce zcela přestaly fungovat, například aktualizace programů, které řídí činnost motoru a protiblokovacího a brzdového systému. Řidiči navíc nejsou upozorňováni na odvolatelné nebo servisní programy.

Související

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Více souvisejících

Rusko auto

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy