Čechům se na Slovensko nechce. Zájem o dovolenou klesl

Zájem o dovolenou na Slovensku po zpřísnění opatření pro vstup do země podle vyhledávačů a prodejců pobytů výrazně klesl. Lidé místo toho vyrážejí do Maďarska, Rakouska či Chorvatska. Češi ale i letos ve velkém poptávají dovolenou v tuzemsku.

Podle některých zástupců oslovených firem letošní prodeje překonají loňské, kdy bylo cestování do zahraničí kvůli pandemii koronaviru významně omezeno. Vyplývá to z ankety ČTK mezi portály zaměřené na vyhledávání ubytování a prodejci pobytů.

Slovensko od 9. července vyžaduje, aby lidé, kteří nejsou plně očkovaní nebo nepatří k vybraným profesím, po překročení hranic nastoupili do izolace. Ukončit ji mohou negativním výsledkem PCR testu podstoupeným nejdříve pátý den po příjezdu, nebo čtrnáctým dnem karantény.

V souvislosti s novým nařízením spadl zájem o Slovensko na portálu Slevomat na desetinu prodejů roku 2019. "Zákazníci, kteří tam chtěli vyjet po vlastní ose tak aktuálně volí spíše Maďarsko. Poptávka po tamních pobytech vzrostla za poslední týden o 40 procent," uvedl ředitel Slevomatu Ladislav Veselý.

Cestovní agentura Invia podle své mluvčí Andrey Řezníčkové v červenci po ohlášení nových podmínek vstupu na Slovensko eviduje propad prodejů zájezdů o 50 procent. Podle Řezníčkové bude mít ale v nejbližších dnech mnoho lidí očkování dokončené a nařízená izolace se jich tak nebude týkat. Lidé, kteří plánovali vyrazit na Slovensko po změně opatření podle Řezníčkové nejčastěji míří do Chorvatska.

Projekt Amazing Places podle svého zakladatele Petra Kotíka letos obecně sleduje nižší zájem o ubytování na Slovensku. Přičítá to stále se měnícím opatřením. "Snažíme se proto místa více propagovat, což podle našich dat přispívá ke zmírnění trendu, ale vládní zásahy toto bohužel oslabují. To potom odklání zájem lidí cestovat jinam, například do Rakouska, kde mají jasně danou strategii rozvolňování a jejich rozhodnutí se nemění," uvedl.

Mnoho Čechů chce stejně jako loni strávit dovolenou v tuzemsku. V případě rodin to podle průzkumu vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz byla před začátkem sezony zhruba polovina, nyní už jich je 66 procent. Podle zakladatele vyhledávače Františka Peterky velkou roli sehrály překotné změny v podmínkách testování a uznávání očkování v oblíbených zahraničních destinacích. Lidé se podle něj nechtějí stresovat nejistými pravidly, raději proto volí domácí pobyty. Z hlediska přenocování v hotelích a penzionech Peterka předpokládá, že letošní sezona bude silnější než loňská.

Na Slevomatu podle Veselého pobyty v tuzemsku nyní tvoří 90 procent prodejů všech dovolených, což je o čtvrtinu více než v roce 2019. Nejvíce poptávaný je podle něj Karlovarský kraj, Praha se dostala na devítinásobek předloňska. Lidé do ní vyrážejí podle Veselého nejčastěji na víkend, ve zbytku republiky převažují týdenní nebo delší pobyty.

Amazing Places naopak u velkých měst sleduje menší zájem než loni. V případě Prahy je obsazenost hotelů podle Kotíka na minimu. V ČR podle něj navzdory pandemii vzniklo mnoho nových míst, kam je možné vyrazit. Posílil podle něj hlavně glamping, který spojuje kempování s komfortem apartmánů. Loni měl Amazing Places v nabídce 14 takových míst, letos jich je přes 40, řekl dále Kotík.

V oblíbenosti je ČR u agentury Invia podle Řezníčkové momentálně na pátém místě po Řecku, Bulharsku, Egyptě a Chorvatsku. "Dovolenou v Čechách v létě tráví osm procent našich klientů. Neevidujeme však větší zájem než loni, naopak vidíme mírný pokles, což je důsledek toho, že se letos o dost více cestuje do zahraničí," dodala Řezníčková.

Související

Více souvisejících

Slovensko dovolená cestování

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Co bude s Pásmem Gazy dál? Hamás dohodu odsouhlasil, teď záleží na Izraeli

Palestinská militantní skupina Hamás oznámila, že její delegace, účastnící se jednání o příměří v Pásmu Gazy v Káhiře, odcestovala do Kataru. Hamás zdůraznil, že další vývoj záleží na Izraeli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy