Babiš v reakci na Kocába řekl, že od vstupu do politiky dal všechny příjmy nadaci. Výše jeho majetku ale stále roste

Nova včera odvysílala poslední televizní předvolební debatu dvou kandidátů, kteří proti sobě stojí ve druhém kole volby hlavy státu pro příštích pět let. Ústní souboj měl oproti posledním dvěma týdnům velmi klidný průběh. Řeč ale poněkud nečekaně přišla i na osobní finanční záležitosti uchazečů o Pražský hrad.

Hned začátkem debaty moderátor Rey Koranteng četl vyjádření exministra pro lidská práva a národnostní menšiny Michaela Kocába. „Až když se s prominutím chtějí vydrápat na post prezidenta republiky, tak se distancují a omluví se. Ano, omluvili se už dřív, protože se pohybovali na lukrativních pozicích demokratického režimu, který vyžadoval nějakou poloomluvu. Ale omlouvám-li se v souvislosti s tím, že chci získat další lukrativní post v řadě po lukrativních postech v bývalém socialismu, je to ještě něco úplně jiného.“

S tímto vyjádřením jedné z hlavních postav sametové revoluce konfrontoval moderátor oba kandidáty. Jako první Andreje Babiše.

„Já jsem šel do politiky bojovat proti korupci a chtěl jsem i projevit nějaký vděk naší zemi, kde jsem mohl podnikat a kde jsem byl přijat. Samozřejmě jsem neměl žádný lukrativní post, od vstupu do politiky jsem všechny příjmy poslal nadaci a taky pokud bych se stal prezidentem, tak všechny příjmy pošlu znovu samoživitelkám. Žádný lukrativní post za minulé doby jsem neměl, byl jsem pracovník zahraničního obchodu a tuto funkci dnes vykonávají lidi z Czech Trade nebo Czech Invest na velvyslanectvích,“ shrnul Babiš. 

Babiš měl více než jen lukrativní post

Andrej Babiš podle magazínu Forbes od roku 2010 patří mezi dolarové miliardáře. V březnu 2010 se mezi ně dostal s majetkem odhadovaným na 18,1 miliardy korun. Sám uvádí, že všechny své příjmy odváděl na nadaci. Mezi lety 2020 a 2021 přitom jeho jmění vzrostlo o dalších 900 milionů korun na 74,9 miliard. 

Než firmy odložil do svěřenských fondů, ovládal jako majitel především miliardový podnik Agrofert, pak například Dezu ve Valašském Meziříčí, Olmu, Lovochemii, Kostelecké uzeniny a mediální dům Mafra.

Podle webových stránek je svěřenská správa „forma správy majetku vyčleněného z vlastnictví zakladatele, a to za zachování plné anonymity“. Zakladatel neboli beneficient tohoto fondu si vybírá svěřenského správce a ten o majetek musí pečovat. Spravedlivý nárok na prospěch z tohoto majetku má výhradně určený beneficient.

Týdeník Euro v loňském roce majetek Andreje Babiše vyčíslil na 93 miliard, Forbes dokonce na 107,8 miliard korun. Podle těchto informací majetek poslance za ANO vzrostl mezi lety 2021 a 2022 o 32,9 miliard. Například premiér má přitom měsíční plat 243 800 a hlava státu 302 700 Kč, jak uvádí server Měšec.cz. 

Babiš tedy uvádí, že všechny příjmy poslal nadaci, zřejmě ale myslel jen platy za výkon politických funkcí. Nárůst jeho majetku totiž jinak mluví přesně o opaku. Pokud jako premiér skutečně odváděl všechen svůj plat, dělá to jen malinký zlomek v jeho skutečných příjmech. 

Generál vždy měl svůj běžný plat

Generál Pavel v reakci na totožné vyjádření Michaela Kocába uvedl, že se s Babišem „shodne“ a jeho posty nebyly nijak lukrativní. „Pět let jsem byl velitelem čety a roty i výsadkářů, což nebyla žádná lukrativní pozice. Ani v demokratickém režimu jsem nikdy neusiloval o žádný lukrativní post, já jsem sloužil. Sloužil jsem tam, kde bylo potřeba, a tam, kde jsem splnil předpoklady. Případně na to místo, kde jsem byl zvolen v tajné volbě,“ upřesnil bývalý předseda vojenského výboru NATO.

Informace o platu vojenských činitelů v NATO jsou těžko dohledatelné. V roce 2015 se základní měsíční služební tarif každého armádního generála v České republice zvýšil na
99 960 korun. Generál Pavel tedy jako náčelník Generálního štábu AČR bral ještě o něco méně, jelikož zvýšení platů vojáků ministerstvo obrany zavedlo až poté, co na této pozici skončil.

Jak zjistili reportéři serveru Seznam Zprávy, Petr Pavel zřejmě v tuto chvíli pobírá jen starobní důchod ve výši 29 tisíc korun a k tomu výsluhový příspěvek. Podle zjištění serveru by mohlo jít „zhruba o 50 tisíc čistého měsíčně“.

Generál nemá příjmy z žádného podnikání ani vedlejší výdělečné činnosti. Úspory a investice podle svých slov má v řádu jednotek milionů korun.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Michael Kocáb Petr Pavel

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy