Česko si dnes připomíná konec války

Téma válečného konfliktu na Ukrajině se dnes jako červená nit prolínalo projevy politiků během pietního aktu k 78. výročí konce druhé světové války. Na pražském Vítkově si historické události připomněli přední představitelé státu, církví i veteránských spolků a desítky lidí. Prezident Petr Pavel zdůraznil, že by se úcta k padlým neměla stávat obětí šiřitelů ruské propagandy. Předseda vlády Petr Fiala (ODS) v proslovu řekl, že je potřeba, aby Rusko s agresí na Ukrajině neuspělo. Vojenský konflikt, který na Ukrajině Rusko vyvolalo, podle obou státníků rozsahem a mírou destrukce připomíná právě bojiště druhé světové války.

Vzpomínková akce na Vítkově začala vojenskou přehlídkou. Velitel čestné jednotky podal hlášení prezidentovi. Zazněla hymna. Za zvuků chorálu Ktož sú boží bojovníci pak vojáci přinesli historické armádní prapory. Jako první položila věnec k hrobu neznámého vojína hlava státu, po ní se přišli poklonit předsedkyně a předseda parlamentních komor a premiér. Nechyběli ministryně obrany, náčelník generálního štábu, pražský primátor a kardinál. Přišli také veteráni, zástupci veteránských spolků či sokolové. Přítomní uctili minutou ticha památku vojáků, kteří položili život při obraně vlasti. Následoval přelet vojenských stíhacích letounů a vrtulníků nad Vítkovem. Historické události si přišly na místo připomenout také desítky lidí.

"Generace tehdejších sovětských vojáků nenese odpovědnost za to, čím je dnešní Rusko. Úcta k padlým by se neměla stávat obětí dnešních nadšených šiřitelů ruské propagandy, jako jsou Noční vlci, nebo jejich čeští podporovatelé. Jejich aktivity nemají s pietou nic společného a jsou spíše zneuctěním památky těch, kteří položili své životy," řekl Pavel. Podle něj je nejhorší v historii nepoučit se a opakovat stejné chyby. " Jsem velice hrdý na to, že ČR od prvních dní války na Ukrajině ji velice intenzivně podporuje a chce si zachovat svoji čest," uvedl Pavel.

"Země, jejíž jméno nesly hlavní síly, které se podílely na osvobozování Československa, tedy první, druhý a čtvrtý ukrajinský sbor, je dnes sama objektem agrese jedné z tehdejších vítězných mocností, Ruska," poznamenala také hlava státu.

Podobného názoru je i premiér, který rovněž vyzdvihl českou pomoc Ukrajině. "Je důležité (události a konec války) si to připomínat i v souvislosti s tím, jak se zhoršila bezpečnostní situace ve světě. V souvislosti s tím, že nedaleko od nás probíhá válka, která svými hrůzami připomíná tragédii druhé světové války. To všechno nás upozorňuje na to, že bezpečnost, nezávislost, svoboda nejsou samozřejmé věci," řekl předseda vlády. Podle něj má Česko výhodu, že je členem EU a NATO. Česko podle premiéra díky zkušenostem s totalitami a okupacemi od počátku Ukrajině poskytovalo pomoc humanitární i vojenskou. A s tou je podle něj třeba pokračovat. Rusko podle něj musí vidět, že agrese není cesta.

Lidé si dnes mohou prohlédnout budovy Parlamentu i vlády

Sídla Sněmovny a Senátu i reprezentační prostory vlády v Lichtenštejnském paláci v Praze si dnes mohou prohlédnout lidé při příležitosti státního svátku. Například v Senátu ráno návštěvníky osobně přivítal předseda horní komory Parlamentu Miloš Vystrčil (ODS). Prohlídky, při kterých se zájemci dostanou i do míst jindy veřejnosti nepřístupných, jsou zdarma. Začínají shodně v 09:00 a končí v 16:00.

V Poslanecké sněmovně budou prohlídky komentované. Návštěvníky seznámí průvodkyně Pražské informační služby během asi hodinové prohlídky s historií budov, jejich současným využitím i architektonickými zajímavostmi. Trasa prohlídek začíná u vchodu v podloubí na Malostranském náměstí číslo 7/19. Lidé uvidí sněmovní jednací a reprezentační sály, zasedací místnosti a kanceláře parlamentních výborů i další prostory.

Oproti minulým rokům je navíc v kuloárech dolní komory Parlamentu k vidění výstava věnovaná prezidentským volbám mezi lety 1918 až 2018. Na velkoformátových panelech jsou představeni českoslovenští a čeští prezidenti. Doprovází je materiály z archivů Sněmovny a Senátu a umělecké provedení textu prezidentského slibu z letošní inaugurace prezidenta Petra Pavla.

V sídle horní komory Parlamentu ve Valdštejnském paláci při zahájení prohlídek v 09:00 přivítal návštěvníky u recepce C2 předseda Senátu Vystrčil. K vidění pak budou historické prostory paláce včetně jednacího sálu a otevřený bude i blízký Kolovratský palác, který je veřejnosti běžně nepřístupný. Návštěvníci si v něm mohou prohlédnout třeba Zelený salonek, kde byla v září 1938 československá vláda obeznámena s Mnichovskou dohodou. Prohlídky jsou individuální, k dispozici jsou tištěné průvodce.

Při prohlídce sídla Senátu návštěvníci uvidí i aktuální výstavy. V Mytologické chodbě se koná výstava fotografií Fakultní nemocnice Olomouc s názvem Pulzující srdce medicíny a vědy, v Chodbě místopředsedů je výstava Attractive Abstract a v předsálí jednacího sálu výstava Za závojem času. Poslední vstup do budov Senátu bude možný v 15:30. Valdštejnská zahrada u Senátu bude otevřena podle běžné otevírací doby od 09:00 do 19:00.

Nahlédnout dnes mohou lidé také do Lichtenštejnského paláce, který se stejně jako sídla parlamentních komor nachází na Malé Straně. První písemná zmínka o stavbě na místě paláce je z roku 1555. Objekt pak několikrát změnil podobu i majitele. V současnosti ho používá česká vláda k reprezentačním účelům a k ubytování významných hostů. Prohlídky Lichtenštejnského paláce budou komentované, poslední bude vypravena v 16:00. Trasa povede od schodiště a vstupní chodby přes Modrý salonek a kapli až do palácové zahrady.

Související

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

Více souvisejících

II. světová válka Petr Pavel

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy