Francie má být výstrahou pro naše politiky. Sociolog promluvil ke konfliktům mezi Romy a Ukrajinci

Konflikt mezi romskou a ukrajinskou etnickou menšinou v České republice se o víkendu ještě více vyostřil. Tentokrát údajně došlo k pobodání jednoho z Romů v obličeji. EuroZprávy.cz proto oslovily sociologa Aleše Sekota z Masarykovy univerzity s žádostí o vysvětlení, co tento konflikt způsobuje a jak ho vyřešit. 

Policie zasahovala v sobotu večer v Pardubicích u potyčky až osmnácti lidí. Jeden z účastníků konfliktu byl zraněn a skončil v nemocnici. Tři lidi policisté zadrželi a na sociálních sítích se objevila nepotvrzená informace, že při konfliktu pobodal Ukrajinec Roma. Informovaly o tom EuroZprávy.cz.

Zranění nožem v obličeji utrpěl jeden z Romů, kterého záchranná služba odvezla k ošetření. Ještě v sobotu večer se vrátil se dvěma stehy na tváři domů. Situací se podle serveru zabývá zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková. 

„V Pardubicích funguje Městská romská rada a já jsem již požádala město, abychom se hned v pondělí sešli. Svolám také zástupce všech významných a dotčených romských rodin, abychom se s nimi pobavili o situaci ve městě,“ řekla Fuková serveru Romea.cz.

Pokud se potvrdí, že v Pardubicích šlo o konflikt mezi Romem a Ukrajincem, půjde v krátké době po sobě o druhou podobnou událost. Nedávno vzniklo napětí v Brně po incidentu, při němž poblíž brněnské přehrady při festivalu ohňostrojů zemřel mladý Rom. Podle nepotvrzených informací byl útočníkem Ukrajinec, policisté pouze uvádějí, že šlo o cizince. Podezřelý muž je ve vazbě.

Sociolog: Politická reprezentace musí jednat

V této souvislosti jsme se ptali na situaci mezi Romy a Ukrajinci v České republice profesora sociologie Aleše Sekota z Masarykovy univerzity. V telefonickém hovoru zdůraznil, že první hozená dlažební kostka může spustit prakticky nevratný dominový efekt. Protesty etnických menšin by měli politici sledovat a náležitě jednat. 

„Romové jsou fakticky od dob Marie Terezie etnickou konstantou v našem sociálním prostoru. Jejich primární a téměř neměnnou starostí a životní hodnotou je bezprostřední starost o opatření základních podmínek k životu: Střecha nad hlavou poté, co jim byla v polovině padesátých let rezolutně odňata možnost kočovného života, jídlo, péče o početné potomstvo,“ nastínil Sekot pro EuroZprávy.cz. 

Vše probíhalo za situace, kdy existovali v cizím, kulturně a společensky odlišném prostředí jako etnikum, které nikdy a nikde nemělo svůj národní stát, politickou a kulturní reprezentaci, a mocenskou elitu. „Vždy pod tlakem takovéto situace čelili existenčním problémům spojeným v různých podobách a v měnící se intenzitě soužití s majoritní společností, která na rozdíl od Romů těžila z historicky vrstvených – a tedy pevných – hodnotových vzorů mezilidských vztahů, systému vzdělávání, budování osobních kariér, významu práce či étosu sociální solidarity,“ pokračoval. 

Romové pak hlouběji nepoznamenáni tímto hodnotovým směrem reagují podrážděně „jako skupina vyčleněná prokletím chudoby za absence podnětů smysluplného životního uspořádání,“ přiblížil sociolog.

„Prosperující majorita, opírající se naopak o osvědčený systém podnětů budování individuálního a obecného blahobytu, je tak pro zjednodušené existenční vidění světa Romy nazírána jako (ne)přátelská, sobecká, či dokonce rasistická. Nejsou ochotni či možná schopni stát se prostřednictvím svých představitelů partnery konstruktivního sociálního dialogu; volí příležitostně spíše impulzivní reakce na skutečné či tušené projevy nevraživosti či otevřeného nepřátelství okolního světa,“ podotkl Sekot. 

O to žárlivěji pak sledují a podrážděně reagují na vstřícné kroky majoritní společnosti vůči obrovské vlně uprchlíků, ve kterých spatřují „konkurenty“ na poli sociálních podpor a veřejných sympatií, říká sociolog. „Proto je, možná zjednodušeně řečeno, každý podnět ke konfliktu s Ukrajinci možným důvodem nepřiměřených reakcí či demonstrativních sociálních protestů. Protestů, kompenzujících spíše bezradnost Romů, jak náležitě, tedy s rozvahou, politicky korektně na případné zdroje konfliktů a jejich důsledky reagovat.“

V souvislosti s reakcí romské etnické menšiny připomněl také situaci v západní Evropě. „To platí v bezprecedentně zvýšeném důrazu za situace, kdy se v západní Evropě hrozivě šíří destruktivní a nic zásadního a podstatného neřešící vlna etnického brutálního násilí, která se kontraproduktivně může obrátit proti všem aktérům či pasivním účastníkům tohoto konfliktu. Spíše pasivní přístup ke kulturní diverzitě a imigrační politice, kupříkladu Francie, by měl být mementem pro naši politickou reprezentaci,“ zdůraznil.

Ohled by neměl být brán na složení této politické reprezentace, míní Sekot. „Konstruktivně a s ohledem na dlouhodobé existující či jen tušené zdroje konfliktů jednat, byť jen náznaky ‚pouličních protestů‘ náležitě vyhodnocovat a jednat,“ uzavřel profesor sociologie. 

Související

Aleš Sekot, sociolog z Masarykovy univerzity v Brně. Rozhovor

Rusko si připravuje problémy pro budoucí existenci, válka mu přináší kritiku, zhnusení a ztrátu kreditu, říká sociolog Sekot pro EZ

Ruská vojenská agrese na Ukrajinu byla dlouho připravovaná, mezinárodním společenstvím tušená a jasně monitorovaná. Jak přibližuje sociolog Aleš Sekot z Masarykovy univerzity v Brně během rozhovoru pro EuroZprávy.cz, zahájení invaze zřejmě nezapůsobilo ani šokově, jako spíše ohromením z brutality historicky známého imperiálního agresora. „Rok války, bez ohledu na její budoucí výsledky, tak přinesl i pro nás utěšující zjištění, že ruský imperiální apetit není rozhodně sycen odpovídající schopností ‚dobýt svět‘,“ hodnotí v rozhovoru profesor. 

Více souvisejících

Aleš Sekot Romové Ukrajina Policie ČR politika Francie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy