Byl to chabrus. Volební podvod poznaly Čechy už za Rakouska-Uherska

Zemské volby v Čechách z roku 1872 se vepsaly do dějin jako tzv. chabrusové. Měly je charakterizovat četné podvody, které však v té době byly poměrně běžnou praxí. Volby proběhly podle kuriového systému a měly vybrat poslance Českého zemského sněmu.

Český zemský sněm byl za Rakouska-Uherska zákonodárným sborem zemské samosprávy. Do sněmu se volilo podle pravidel stanovených v roce 1861 tzv. kuriovým systémem. Jednotlivé kurie rozdělily voličstvo do skupin podle jejich majetku. Inkriminované "chabrusové" volby se konaly 18., 20. a 22. dubna 1872. Význam slova chabrus je spojován s pojmy kupčení a kšeft.

Volilo se celkem 236 poslanců. Volila kurie velkostatkářská, kurie obchodních a živnostenských komor, kurie měst a kurie venkovských obcí. Z voleb vzešla vítězně Strana ústavověrného velkostatku, která hájila centralistické řízení státu a reprezentovala provídeňsky orientovanou šlechtu a velké pozemkové vlastníky. Jejímu vítězství napomohly také machinace odpůrců českých státoprávních požadavků. 

Volby byly divokou událostí tehdejší doby

Volební klání bylo sice občanskou událostí, ale v praxi je zpravidla provázel chaos a sporné výklady volebních zákonů, stejně jako podvody a nátlak ze strany úřadů, politických stran, ale i voličů. Výjimkou nebyly ani fyzické potyčky, když měl někdo zájem na tom, aby se daný jedinec voleb neúčastnil. 

V kurii venkovských obcí a v kurii měst byly síly mezi českým federalistickým a německým centralistickým táborem relativně vyrovnané. Důležitý tak byl výsledek velkostatkářské kurie, která volila 70 zástupců. V rámci ní existovaly dva velké politické proudy: Strana konzervativního velkostatku (navázaná na Staročechy) a Strana ústavověrného velkostatku (centristické tendence). Vláda ve Vídni si samozřejmě přála vítěství druhé zmiňované strany. 

Výhru zajistilo přerozdělování statků i pozvánky na lov

Její vítězství tak měl mimo jiné zajistit i volební nátlak. Ten zpravidla vypadal tak, že, že místodržitel či přímo člen panovnického rodu, nejčastěji císařův bratr Karel Ludvík, vybraným šlechtickým předákům, jejichž strana měla v zájmu blaha prohrát volby, sdělil císařovo přání, jak volit, případně nejít k volbám vůbec. Kromě tohoto nástroje se také využívalo pozvánek na lovy v královských revírech v den voleb. 

Velkostatkářské strany se tak měly kde učit. Rychle pochopily, že zárukou volebního vítězství je pojistit se hlasy, které jsou v této kurii navázány na konkrétní velkostatky a jejich majitele, kdy majitel jednoho či více velkostatků disponoval jedním volebním hlasem. Aby se vliv té které strany znásobil, před volbami začalo docházet k množství fiktivních převodů velkostatků, kdy vlastníci své statky převáděli na své méně majetné příbuzné či známé.

Pokud však jedna strana prohrála, neznamenalo to pro ni jen politickou prohru, ale zejména finanční. Právě volby z roku 1872 prosluly zruinováním některých velkostatkářů. Na mizinu tak přišel například Jan S. Skrejšovský nebo Jan Palacký. 

Pro účely převodů velkostatků vznikla v Praze kancelář Credit Forcier für das Königreich Böhmen, podpořená vídeňským kapitálem. Podobně tomu bylo u české strany, kde obchody probíhaly prostřednictvím Živnostenské banky. Kromě tohoto mechanismu často docházelo i k manipulaci se seznamy voličů (neexistoval žádný registr voličstva). 

Vyhrožovaly i úřady, strany uplácely voliče

Místodržitelství v Praze, které na volby dohlíželo, nereagovalo dostatečně na stížnosti na machinace, které podávali konzervativní čeští velkostatkáři. Ti se kvůli tomu těsně před volbami ve velkostatkářské kurii 22. dubna rozhodli voleb neúčastnit a zvolena byla Strana ústavověrného velkostatku. Za rozhodnutím neúčastnit se voleb stála zejména osoba Františka Palackého. Česká reprezentace tak byla v důsledku vyšachována z rozhodujícího vlivu na sněmu. 

Podvody bylo možné zaznamenat i v ostatních kuriích. Politické úřady běžně napomáhaly zvolení určeného vládního kandidáta z řad státních úředníků. Svým úředníkům úřady doporučovaly, koho mají volit. Zastrašovaly ale i ostatní voliče na venkově, bylo tomu tak například  v roce 1867, kdy vyhrožovaly znovuobnovením roboty a odvodu desátků. I politické strany se aktivně zapojily do "volební kampaně". Jeden z hlavních kandidátů v těchto volbách Jan Stanislav Skrejšovský (skoupil také několik velkostatků ve prospěch staročechů) objížděl voliče s množstvím pruských tolarů a kupoval si jejich přízeň. 

Situace mezi velkostatkáři se následně zhruba od 80. let výrazně zklidnila, vláda přestala do jejich volebních klání otevřeně zasahovat. To mělo v Čechách za důsledek, že v letech 1883 - 1901 na českém sněmu vládla konzervativní česká šlechta.

Související

Více souvisejících

Volby historie podvod Rakousko-Uhersko

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

Rusko údajně sestřelilo desítky dronů z Ukrajiny

Ruská protivzdušná obrana v noci na sobotu sestřelila 68 ukrajinských bezpilotních letadel nad jihoruským Krasnodarským krajem a okupovaným Krymským poloostrovem. Informovala o tom agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy