Zeman to ještě všem osladí, míní spisovatel Pehe

Praha - Podle politického komentátora Jiřího Peheho lze ze Zemanových slov vyčíst to, že se v případě svého nezvolení postará o sladké rozloučení. Prezident Miloš Zeman se dle jeho slov bude chtít pomstít.

Pehe v komentáři pro Novinky.cz připomíná, že prezident Miloš Zeman deklaroval, že nebude-li zvolen, tak nebude po Andreji Babišovi vyžadovat 101 zaručených hlasů k sestavení vlády a do konce února jej jmenuje premiérem. Jiří Pehe k tomu poznamenal, že Zeman se nevyjádřil k tomu, jestli bude postupovat stejně, pakliže zvolen bude.

"Číst to lze tak, že svému případnému nástupci ve funkci prezidenta i té části národa, která přispěje k jeho případnému nezvolení, to chce takříkajíc ještě na poslední chvíli osladit," míní politický analytik a spisovatel, podle něhož je zřejmé, že Zeman určitě ví o Drahošově odmítavém postoji znovu jmenovat Babiše premiérem, proto by se možný prezident Drahoš musel potýkat s předsedou hnutí ANO až do případného opětovného nevyslovení důvěry vládě. K tomu ale musí přispět KSČM a SPD, tedy subjekty, které v prezidentské volbě podporují Miloše Zemana.

"Babiš by měl zpozornět," varuje Pehe s odkazem na Zemanův nevyřčený příslib Babišovi o nepotřebných 101 hlasech i v případě, pokud zvolen bude. V takovém případě je podle spisovatele pravděpodobné, že si prezident začne vyřizovat s předsedou hnutí ANO účty, protože ho nebude už k ničemu potřebovat. "Výroky, které si Babiš dovolil na adresu Zemana a jeho spolupracovníků po prvním kole, Zeman nikdy nezapomíná. Navíc na dvorku v nejvyšším patře moci může být kohout jen jeden," uvedl bývalý ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky Václava Havla.

Za Zemanovým odlišným postupem jmenování vlády se podle Peheho skrývá chytrá i cynická kalkulace, protože v prezidentské volbě může oslovit i své odpůrce. "Jelikož totiž mnozí z nich shodou okolností "nemusejí" Babiše ještě více než Zemana, říká jim vlastně, že když ho budou volit, a on se tak stane znovu prezidentem, nemá Babiš nic jisté. Pokud ho naopak pošlou definitivně na Vysočinu, budou mít za premiéra Babiše. Mohou si tedy vybrat," vysvětluje Jiří Pehe.

Související

Lidé na pražském Václavském náměstí demonstrují proti Fialově vládě. (3.9.2022)

Politologové: Proti vládě demonstrovali extremisté i lidé jen nespokojení

Protivládní demonstrace v Praze se v sobotu podle politologů nezúčastnili jen proruští extremisté, na něž poukázal premiér Petr Fiala (ODS), ale také lidé, kteří chtěli vyjádřit nespokojenost s postupem vlády při řešení energetické krize. Politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně dnes řekl ČTK, že na tuto nespokojenost mohou doplatit vládní strany při komunálních volbách, které budou především ve velkých městech testem důvěry ve Fialův kabinet.

Více souvisejících

Jiří Pehe Miloš Zeman prezidentské volby 2018 Andrej Babiš Hnutí ANO

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy