Bohatí rodiče? Náměstek prozradil, jak skutečně funguje podpora v Česku

Praha - Podle náměstka ministra školství, mládeže a tělovýchovy v sekci sportu Karla Kováře je potřeba sportovcům zajistit takovou podporu, aby se talentovaní jedinci nemuseli pouze spoléhat na dotování od rodičů. Zároveň připustil, že pro některé sporty nejsou v Česku ideální podmínky.

"Některé úspěchy jsme nečekali. Překvapili biatlonisté. Největším překvapením byla určitě zlatá medaile Ester Ledecké. To ohromilo celý svět a je to asi největší příběh letošní olympiády," uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas náměstek Karel Kovář. Proto považuje olympijskou výpravu za mimořádně úspěšnou. 

Zasluhuje se o výsledky sportovců vůbec český stát? Podle náměstka v sekci sportu ano. "Česko vynakládá prostředky na podporu sportu prostřednictvím rezortních sportovních center a sportovních svazů. Směřuje je jak na podporu talentované mládeže, tak reprezentantů," uvedl. Dodal ale, že v České republice nejsou na určitá odvětví sportoviště a podmínky. "Neumíme na úrovni dotačních pravidel připravit takové podmínky, které by tito talenti měli v zahraničí," vysvětlil.

Problémem může být to, že finanční prostředky pro určitá odvětví se navyšují až tehdy, když přijde nějaký viditelný úspěch. V této souvislosti zmínil dvě olympioničky - Martinu Sáblíkovou a Ester Ledeckou, které se o úspěch zasloužily samy spolu se svou rodinou. O tréninkové trati pro rychlobruslaře se mluvilo už od prvního úspěchu Sáblíkové na Zimních olympijských hrách ve Vancouveru, ale z výstavby stadionu sešlo. Ester Ledeckou za svým snem zase sponzoroval její otec Janek Ledecký. "Jejich cesta na vrchol byla asi velmi krkolomná. Velmi si cením jejich cílevědomosti a vůle celého jejich týmu. Vím, že když se teď dostaly na tuto úroveň, je podpora už dostatečná," míní Kovář.

"Ten úspěch nás musí vést hlavně k tomu, abychom se zamysleli nad systémem státní podpory sportu a nad tím, kteří sportovci ze kterých odvětví v poslední době byli úspěšní, jaká do nich směřovala podpora. Musíme udělat priority ve sportech, které chceme podporovat, které propagují Českou republiku," je přesvědčený náměstek, který uvedl, že podpora sportovců se skládá ze tří základních pilířů: členství v resortních sportovních centrech, členství v podpůrném programu Českého olympijského výboru a členství ve svazu. Tyto kritéria například obě závodnice splňují. 

Podle Kováře je stát ochotný udělit někomu i individuální podporu. K tomu dodává, že například Český svaz lyžařů má několik odvětví. Prioritou by tedy mělo být, že se vybere konkrétní, úspěšné odvětví, které bude stát dlouhodobě podporovat a vytvářet pro trenéry dobré podmínky.

 

Související

Vláda ČR

Vláda jmenovala nového ředitele GIBS a řešila starty ruských sportovců v Česku

Novým ředitelem Generální inspekce bezpečnostních sborů se od 7. září stane dosavadní náměstek Vít Hendrych. Jeho jmenování navrhla Petru Fialovi vláda na jednání ve středu 6. září 2023 a premiér jej ještě týž den ředitelem jmenoval. Vláda se zabývala také problematikou startů ruských a běloruských sportovců v České republice a projednala i návrh novely zákona o soudnictví ve věcech mládeže.

Více souvisejících

sport ministerstvo školství Olympijské hry 2018 Pchjongčchang Ester Ledecká Martina Sáblíková

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

Rusko údajně sestřelilo desítky dronů z Ukrajiny

Ruská protivzdušná obrana v noci na sobotu sestřelila 68 ukrajinských bezpilotních letadel nad jihoruským Krasnodarským krajem a okupovaným Krymským poloostrovem. Informovala o tom agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy