Je to prostě průšvih. nemělo se to vůbec stát, rozčiluje se Jacques. Pak se přidala dcera Kocába a Žantovský

Praha - Česká politička Kateřina Bursíková Jacques se na sociálních sítích pozastavila nad tím, jakým způsobem byl zvolen komunista Zdeněk Ondráček do čela komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Vyvolala tím poměrně zajímavou debatu.

Mnozí kritici tvrdili, že za zvolení komunisty byli zodpovědní i pravicoví politici, kteří se v hojném počtu hlasování neúčastnili. Kateřina Bursíková Jacques se proto pozastavila nad otázkou, zda by při plné účasti demokratického bloku klub ANO jednoduše navýšil kvórum, jak tvrdili někteří politici. „Nemyslím si to. Byla jsem pár roků předsedkyní poslaneckého klubu zelených a měla jsem tzv. párovaní na starost,“ připomněla své zkušenosti.

„Bylo s tím strašné práce a nervů, praxe byla letitá, já jsem do toho jen vplula. Párovalo se, když si to někdo hlídal a velmi složitě našel poslance z druhé strany a zároveň to dohodnul s předsedou jeho klubu. Pak ale byla hlasování, kde bylo párovaní “zakázané” např. Paroubkem a tam socani prostě řekli NE. A pak byl můj úkol dostat všechny poslance na hlasování. Neustále jsem sledovala program a změny v něm, telefonovala, posílala smsky a přemlouvala svoje lidi, aby nikam nejezdili, aby vstali z postele atp..“ popisuje, jak to ve Sněmovně při hlasování chodí.

Poukazuje na to, že byla úspěšná až do volby prezidenta. „Nepřišla poslankyně Zubová a začal tak rozvrat našeho klubu, byl zvolen Klaus a dal to znáte... tolik par postřehů z praxe. Co tím říkám? Že takové množství absentujících demokratických poslanců je prostě průšvih a i když třeba Miroslav Kalousek nebo Ivan Bartoš argumentují tím, že ANO mělo armádu dalších lidi, které by nasadilo na zvednutí kvóra, je to jen hypotéza. někteří lidé z ANO přece i veřejně řekli, že se zvolením Ondráčka mají problém a nehlasovali by pro něj. A především, ta symbolika je otřesná. Prostě to se nemělo stát,“ dodala poltiička.

Do diskuze se zapojila například zpěvačka, scenáristka a dcera Michaela Kocába Natálie Kocábová. „já jsem úplnej trouba, nedošlo mi, že se poslanci musí přemlouvat k hlasování... Já měla za to, že je to jejich práce. To nemyslím ironicky, prostě mě to překvapilo. Ale o těch mechanismech vím kulový...“ podotkla.

Své si řekl i ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. „Nezlobte se, ale tohle je úplně špatně. Nabízíte vysvětlení, že "Ondráček byl do funkce zvolen díky 20 hlasům chybějících poslanců stran ČSSD, TOP 09, Pirátů a ODS (zapomněla jste na Starosty a KDU)". Nebyl. Byl zvolen do funkce díky hlasům poslanců KSČM, SPD a ANO (možná i pár ČSSD). Dohromady mají 115 hlasů. Tím neříkám, že ti, co mohli, neměli přijít, alespoň by přinutili ANO se ještě víc odkopat. Ale výsledek změnit nemohli,“ oponoval Žantovský.

Připomněl, že Ondráček získal mezi prvním a druhým kolem hlasování dalších 5 hlasů. „Od koho asi? Mohl jich získat klidně deset, nebo dvacet. Ale pět stačilo! Cožpak to není zřejmé? Určitě je v našem táboře dost důvodů ke zpytování svědomí, ale tenhle to zrovna není. Točím se na tom, protože mě štve pomyšlení, že Ondráček se právě chechtá. A Babiš s Okamurou a Filipem taky. Jen ať se demokraté vzájemně znechucují,“ dodal.

Kvůli Ondráčkově zvolení vyšli do ulic tisíce Čechů a komunista následně sám z funkce odstoupil. „Nakonec je zajímavé, že tohle zbabrané hlasování vyhnalo lidi do ulic (podle mě už bylo v minulosti více stejně pádných důvodů, ale to je teď jedno) a dochází k určité katarzi, která když bude dotažena (rezignace jednoho Ondráčka poměry v zemi nemění), může být vlastně začátkem nějakého ozdravného procesu. Navíc komunisté definitivně odhodili svoji "vlídnou" tvář, kterou si porevolučně pěstují a ukázali, co jsou zač v plné nahotě. To, co dnes z úst Ondráčka a předtím třeba od Filipa zaznělo je tak odporné, že to mnohé překvapilo. Mě ne, ale jsem za tu komoušskou otevřenost vděčná. Lidé to potřebují zažít, aby se lekli…“ dodala Jacques na Facebooku.

Související

Čínský prezident dorazil na Pražský hrad

Demonstranti nesměli k Hradu, zastal se jich až Ústavní soud. Spor připomíná absurdní drama

Nejvyšší správní soud (NSS) se musí znovu zabývat uzavírkou Hradčanského náměstí v Praze, kde se v březnu 2016 mělo konat shromáždění u příležitosti návštěvy čínského prezidenta. Ústavní soud dnes vyhověl stížnosti čtyř lidí, kteří se chtěli protestu zúčastnit, ale na náměstí se vůbec nedostali. Ústavní soudci řešili jen dosavadní procesní postup správních soudů. Zatím tedy nehodnotili, zda bylo rozhodnutí o uzavírce zákonné a zda nešlo o zásah do shromažďovacího práva.

Více souvisejících

Kateřina Jacques Zdeněk Ondráček Michael Žantovský

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy