Proč Česká republika potřebuje sociální demokracii? Budete koukat

Komentář Petra Šulky – Česká sociální demokracie je na naše nejstarší politická strana, která letos oslaví 150 let. Vzhledem k jejímu stavu a rozhádanosti jejích členů se zdá, že již mnoho dalších natož kulatých výročí neoslaví, a poslední socialista v zadluženém Lidovém domu zhasne.

Přesto lze tvrdit, že sociální demokracii a tradiční levici, na rozdíl od různých levicových sociálních inženýrů, potřebujeme. Stav sociálních a pracovních práv v České republice není ani zdaleka srovnatelný se Západní Evropou. Samozřejmě, že asi jen málokdo to chce dopracovat do odborářské diktatury typu Francie a Itálie, přesto práva českých zaměstnanců, která dnes již mají, by měla být alespoň vymahatelná, a zaměstnavatelé by je měli dodržovat.

Podobná situace je i v sociální sféře. Pokud se člověk rozhodne žít z dávek, systém jej nenutí nic sám se sebou dělat. Stačí přinést na pracovní úřad, který má toto jméno z naprosto neznámých účelů, několik razítek a můžete žít v klidu dál. Přitom je tu inspirace v zahraničí. V Dánsku nebo Finsku jsou sociální dávky vysoké, ale stát po lidech za to něco chce.

Ne, nechce hloupou službu pro města jako u nás, kterou by měli vykonávat lidé, kteří na víc nestačí za slušný plat dovolující jim žít a žebračenky.  Je zde odbouraná hranice 26 let pro přiznání studentských benefitů, a lidé si mohou doplňovat a měnit kvalifikaci. Pracovní síla pak patří k nejkvalifikovanějším na světě a i nezaměstnanost, především ta dlouhodobá je nízká. U nás se spíše zdá, že systém naopak podporuje ty, co školu skončí, co nejdříve a odejdou na úřad žádat o pomoc.

Podobná absurdní situace je u nás i ve výplatě dávek na bydlení. Stát se neptá, v čem a jak lidé co dávky pobírají žijí. Nezajímá ho dokonce jestli pronajímatelé platí do fondů oprav či dokonce za vodu, teplo a elektřinu. Prostě jen tupě vyplácí. Výsledek? Za špinavý pokoj s koupelnou na chodbě se platí tolik, jako za nájem bytu v lepší čtvrti. Mnohá bytová družstva balancují na hraně krachu, a ostatním nájemníkům je kvůli dluhům pronajímatelů vypínána voda. Ghetta rostou jako houby o dešti.

Ministryně sociálních věci Michaela Marksová nedokázala za čtyři roky ve vládě najít lepší řešení než zavedení bezdoplatkových zón, které naopak sociální vyloučení mnohých chudých rodin ještě podpoří a zapříčiní vznik dalších ghett. Zákon o startovacích bytech a sociálním bydlení, kde by byly nejen rozumné nájmy, ale i někteří nepřizpůsobiví pod kontrolou, nebyla schopna připravit. Nyní zřejmě na tuto novelu a reformu tohoto zvrhlého systému ČSSD rezignovala definitivně.

Žijeme v zemi, kde každý desátý žije pod hranicí chudoby a kde stejný počet obyvatel žije v exekuci. Situace s exekucemi je absurdní. Uveďme si příklad z Ústí nad Labem. Žena jela načerno a byla chycena revizorem. Pokutu zaplatila. Po čase se ovšem u ní objevil exekutor. Důvod? Zapomněla zaplatit 11 Kč za jízdenku. A kolik po ní exekutor chtěl? Přes 14 000 korun.

Samozřejmě nelze tvrdit, že všichni lidé s exekucí jsou beránci. Ale pokud značné procento lidí v exekuci tvoří mladí lidé, za které v dětství rodiče nezaplatili za odpad nebo pokutu za jízdu na černo, a je, jako první při vstupu do života, čeká exekutor s výměrem, který je díky jeho poplatkům tisícinásobně vyšší než samotný dluh, je tu něco dost špatně. A to již raději nezmiňujeme, že tito lidé, kvůli často nesplatitelným dluhům končí na úřadě, a pracují na černo.

A co na tyto výzvy ČSSD? Největší reformou, kterou za čtyři roky ČSSD prosadila byla inkluze. O té sice Kateřina Valachová tvrdí, že je již nezvratitelná, ale současné vedení ministerstva školství ji krůček po krůčku omezuje. Jinak se ČSSD utápí ve sporech. Bývalý předseda strany Bohuslav Sobotka, konzervativce, kteří se soustředili na podobné otázky odstavil, a obklopil se liberály a snažil se soustředit na městské liberály.

Otázky genderu, menšin nebo multikulturalismu vystřídaly tradiční sociálně demokratická témata. Nové vlajkové lidi  socialistů ovšem u nás skutečně mnoho lidí neoslovuje a přišel volební pád. Po odchodu Sobotky se strana zatím nepokouší o nějakou programovou sebereflexi.  Místo ní mezi novým předsedou Hamáčkem a platformou zachraňme sociální demokracii vedenou místopředsedou Zimolou dochází k hádkám, o to, kdo může za volební blamáž, kdo uznává evropské hodnoty a kdo by měl jít.

Jak je vidět je u nás více než mnoho sociálních problémů, které si zaslouží pozornost a rychlé a rozumné řešení. Mnohé z nich jsou velmi složité a jejich řešení zabere mnoho let. Na jiné by však stačil jeden prostý zákon, který by pomohl a zlepšil život mnoha lidem. Tyto témata doslova leží na zemi a mají obrovský voličský potenciál. Pokud se jich nechopí naše nejstarší strana, někdo se již nepochybně najde. Mezi sociálně demokratickou stranou a sociálním myšlením je totiž rozdíl. To má delší životnost než 150 let nebo jedno období vlády a socialisté na něj rozhodně nemají patent.  

Související

Zdeněk Koudelka Rozhovor

25 let od opoziční smlouvy. Navzdory nálepkování zajistila stabilní vládu a snížila schodek rozpočtu, míní Koudelka

Před čtvrtstoletím, 9. července 1998, uzavřely dvě tehdy nejsilnější tuzemské politické strany Smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice, známou jako opoziční smlouva. Výsledkem byla jednobarevná vláda vítěze voleb, ČSSD vedené Milošem Zemanem, tolerovaná druhou stranou v pořadí, ODS v čele s Václavem Klausem. Ačkoliv se proti tomuto uspořádání kriticky vymezovaly menší politické subjekty a část veřejnosti i médií, mezi voliči ČSSD a ODS mělo nezanedbatelnou podporu, uvádí v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz politolog a právník Zdeněk Koudelka. 

Více souvisejících

ČSSD Jan Hamáček Bohuslav Sobotka Jiří Zimola Sociální bydlení Sociální dávky

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

OSN spočítala, jak dlouho potrvá renovace Pásma Gazy

Zástupce OSN ve svém pátečním prohlášení upozornil, že odstraňování obrovského množství trosek včetně nevybuchlé munice z palestinského Pásma Gazy bude trvat přibližně 14 let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy