Politici varují: Komunistické zločiny nepáchal na Češích cizí národ. Hlavní chybou byla lhostejnost

Po celém Česku se dnes konají akce, které připomenou 71. výročí komunistického puče v tehdejším Československu. Na dění února 1948 také vzpomínají čeští politici, kteří varují před opakováním minulosti.

„25. únor 1948 nebyl bleskem z čistého nebe. Byl výsledkem několikatého procesu, kdy si lidé nechali líbit postupné ohýbání demokratických zásad, omezování svobody a koncentraci moci. Až přišli o svobodu zcela a zavládla zvůle. Hlavní chybou byla lhostejnost. Neopakujme ji,“ apeluje na Čechy předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Výročí připomněl i místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. „Dnes je tomu 71 let. Nesmíme zapomenout. 25. únor 1948,“ burcuje. „200 tisíc politických vězňů, 250 popravených 4500 mrtvých za mřížemi, 280 zabitých na hranicích, zničení životů statisíců lidí, zlikvidování hospodářství rozvinuté země,…“ vypočítává politik následky komunistického vládnutí.

Byli to právě studenti, kterých se komunisté báli nejvíce. Vzdělaný mladý člověk je totiž hrozbou pro jakýkoli pokus o likvidaci demokracie. Platilo to v roce 1948 a platí to i dnes!

— Jiří Drahoš (@jiridrahos1) 25. února 2019

„Komunistické zločiny nepáchal na Češích cizí národ. Komunistické zločiny páchali Češi na Češích. Snad žádný jiný režim nedokázal zlikvidovat elitu vlastního národa jako komunismus. Následky pociťujeme dodnes. #25únor #KomunismusBolíDodnes,“ uvedl na twitteru místopředseda TOP 09 Michal Kučera.

Zavzpomínal i předseda ODS. „25. únor, smutné výročí komunistického puče, nezapomínejme! Komunisté během své brutální vlády lidi pronásledovali, omezovali a likvidovali. Dnes, po 30 letech svobody, jsou opět součástí vlády. Mohou rozhodovat o zásadních věcech, k minulosti se hrdě hlásí. Je to nebezpečné,“ říká Petr Fiala.

„Vítězný únor znamenal tresty smrti a represe. Nezapomínejte, čeho jsou komunisté schopní,“ žádá občany senátor Pavel Fischer.

Vítězný únor znamenal tresty smrti a represe. Nezapomínejte, čeho jsou komunisté schopní. pic.twitter.com/0zTAGH7HVe

— Pavel Fischer (@PavelFischer) 24. února 2019

Své si k výročí řekly i další postavy veřejného života. „25. 2. 48 Tak za to prý mohl (jak tu čteme): Beneš, Moskva, lhostejnost demokratů, Gottwald, KSČ. Tak já mám jiný názor: Za 40 let v otroctví nejvíce mohli ti, kteří komunisty volili, kteří jim uvěřili, kteří je podporovali, kteří ignorovali jejich svinstva, kteří odmítli svobodu,“ vzkázal režisér a komunální politik Jan Hřebejk.

„Komunisti volby v r. 1946 vyhráli obrovskou lží (za asistence Moskvy). Nikde v jejich programu nebyly vraždy, kriminály, krádeže majetku vč.úspor, likvidace církví, mezinárodní izolace atd. Dívejme se na únor 48 i touto optikou,“ vyzývá expremiér Mirek Topolánek.

25. února 1948 proběhl puč, jímž komunisti nastolili cestu od svobody k totalitě. Statisíce lidí byly z politických důvodů vězněny, tisíce se staly obětí justičních vražd či zemřely na útěku. @skaut byl zakázán pro svoji úctu svobodě a pravdě. Vzpomínáme na oběti bezpráví! #skaut

— #SKAUT (@skaut) 25. února 2019

„7 tisíc zemřelých ve věznicích, 230 tisíc politických rozsudků, 248 popravených, 5 tisíc vystěhovaných sedláků, statisíce vyhozených ze zaměstnání, z bytů, ze studií, stovky zastřelených na hranicích,250 tisíc lidí v exilu. J. Toufar (25.2.1950), J. Zajíc (25.2.1969). Únor ´48 varuje!“ píše na sociálních sítích lidovec a někdejší ministr kultury Daniel Herman.

Související

Československo se 25. února 1948 na 41 let ponořilo do komunistického bezpráví , demokracie a svoboda byla ze země vyhnaná. Absolventka University of Nebraska v oborech diplomacie a mezinárodní vztahy Mariana Čapková tvrdí, že bolševismus zasetý před 74 lety přerušil přirozený a ekonomický vývoj. Rozhovor

Jizva po Únoru 1948 se nikdy nezacelí. Část lidí si myslela, že komunisté po válce zajistí bezpečí, říká Čapková

Jeho projev na dlouhých čtyřicet let definitivně vyhnal ze země svobodu a demokracii. Po rétorice tehdejšího premiéra Klementa Gottwalda, který 25. února 1948 na pražském Václavském náměstí národu oznámil, že se právě vrací z Hradu a prezident Edvard Beneš všechny jeho návrhy přijal, se po někdejším Československu rozlila rudá barva. Komunistický puč byl dokonán. Producentka dokumentu Umění disentu Mariana Čapková, absolventka University of Nebraska v oborech diplomacie a mezinárodní vztahy tvrdí, že bolševismus zasetý přesně před 74 lety, přerušil přirozený společenský a ekonomický vývoj. „Vytrhl naši zemi ze společnosti kultivovaných demokratických států. Tato jizva nebude nikdy zcela zacelena, negativní dopady bude pociťovat ještě mnoho generací a český národ si ponese ještě mnoho let stigmata a rozdělení ve společnosti, v mezilidských vztazích a v přirozených ekonomických vazbách,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Mariana Čapková.

Více souvisejících

25. únor 1948 Únor 1948 Miroslav Kalousek Marek Ženíšek (TOP 09) Michal Kučera (TOP 09) Petr Fiala (ODS) Pavel Fischer Jan Hřebejk Mirek Topolánek Daniel Herman

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

Ukrajinské drony údajně zasáhly dvě ruské ropné rafinerie

Ukrajinské drony zasáhly dvě ruské ropné rafinerie a vojenské letiště v rámci rozsáhlého útoku, který Kyjev podnikl v noci na sobotu, uvedl podle AFP zdroj z prostředí tamního resortu obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy