ROZHOVOR | Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu. Čelíme lži a nenávisti, říká Kocáb

Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky. Hudebník, zpěvák a aktivista Michael Kocáb sice přiznává, že v hlavě už má konkrétní plán, ale před veřejností jej ještě tají. „Čím více komunistů bude kandidovat, tím spíš do volby půjdu. Dalšího člena KSČ už na Hradě nevydýchám. Pokud se ale objeví vynikající osobnost, která bude mít reálnou šanci na úspěch, ze souboje odstoupím, abych netříštil hlasy a nezpůsobil tak propad dobrého člověka,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz Michael Kocáb.

Vadí mu, do jaké agónie česká společnost upadla. Michael Kocáb upozorňuje, že národu je lhostejné, kdo je českým premiérem a téměř dvaatřicet let po Sametové revoluci se naprosto smířil s komunistickou minulostí některých čelních představitelů. „My se nesmíme přejmenovat na Českou splachovací republiku. Nyní se bohužel u nás objevuje velká rezignace, zkrátka, že je nám úplně všechno jedno. Prostě mouchy sežerte si mě. Podobný postoj je nejhorší vizitkou pro národ,“ zlobí se bývalý ministr pro lidská práva a národnostní menšiny, který svoji pozici vykonával, jak ve druhém Topolánkově kabinetu, tak i ve Fischerově vládě.

Kocáb se v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz  tvrdě vymezuje proti Miloši Zemanovi, současné hlavě státu. „Jeho prezidentování je průšvihem. Matoucí je, že dříve byl úplně jiným člověkem, než je nyní. Nebo se tak tehdy alespoň jevil.  Znal jsem ho jako docela dobrého chlapa z Federálního shromáždění, měl jsem ho rád. Jeho hrubá, vulgární, pohrdavá rétorika je pro mě překvapující stejně jako skutečnost, že se nás pokoušel doslova bičem hnát směrem k Číně a Rusku. Naštěstí mu to nevyšlo.“

Michael Kocáb se hrdě hlásí k prezidentu Václavu Havlovi, jemuž dělal poradce, a za označení pravdoláskař se nestydí. „Václav Havel se svého času nad takovým škatulkováním zarazil a říkal mně: Michale, oni nám nadávají, že jsme pravdoláskaři. Mám si takové označení vysvětlovat tak, že naši kritici jsou tedy lžinenávistníci? A dnes, když se podíváte, tak zjistíte, že v naší politice vládne samá nenávist a lež.“

I kdyby se stal prezidentem, společensky pro něj už nemůže být nic významnějšího, než byla sametová revoluce završená odsunem sovětských vojsk z bývalého Československa, jehož třicetileté výročí se blíží. „Dát národu svobodu, demokracii, svrchovanost, zbavit ho okupantů, je prostě nejvíce. Podařil se nám největší akt od konce druhé světové války,“ soudí Michael Kocáb.

Pane Kocábe, už jste se rozhodl, zda budete kandidovat na prezidenta České republiky ve volbách v roce 2023? Nedávno jste totiž oznámil, že zřejmě budete usilovat o pozici nejvyššího ústavního činitele.

Usilovat? Spíše bych řekl, že nabídnu své služby. Zatím ale čekám na výsledky podzimních voleb do Poslanecké sněmovny, to mě nyní zajímá velmi.

Dobře, ale co se musí ve volbách odehrát, abyste se stoprocentně rozhodl?

Nechci být zatím konkrétní, prostě si počkám, co se stane, a zatím nechci svoji situaci modelovat. Samozřejmě, že mám svůj plán, ale je předčasné ho zveřejňovat.

Co by vás od kroku kandidovat mohlo odradit?

Pokud by se objevila nějaká znamenitá osobnost, který by měla na vítězství reálnou šanci, tak bych se stáhl. Favorit v mých očích by ale nemohl být bývalým členem KSČ. Podle zásad Kroměřížské výzvy, (jedná se o petiční iniciativu z 21. května 2016 s názvem Hledáme prezidenta s podtitulem Kroměřížská výzva – pozn. red.) kterou jsme vytvořili pro minulou prezidentskou volbu, by si kvalitní kandidáti neměli ubírat hlasy. Nechci znevýhodnit volbu nadějného kandidáta. Nejde jen o to, aby se vynořila skvělá osobnost, protože takové aspiranty už vidím nyní, ale ten konkrétní kandidát by měl mít reálné šance na zvolení.

Čím si vysvětlujete, že české společnosti téměř dvaatřicet let po Sametové revoluci nevadí, že premiér Andrej Babiš se pravděpodobně zapletl s StB a navíc klidně volí čelné představitele s komunistickou minulostí?

Zmínil jste něco otřesného. To mě opravdu zneklidňuje. Objevuje se rezignace, společnost upadá do agónie a začíná nám být všechno jedno. Mouchy sežerte si mě. Podobný postoj je nejhorší vizitkou pro národ. Snad i kdyby kandidoval soudem usvědčený kriminálník a vyhrál plebiscit, tak by se nikdo nad jeho charakterem nepozastavil. Mnozí by řekli, vždyť vyhrál, lidé si ho zvolili u vědomí, že je kriminálník, tak ať je naším prezidentem. Ale takhle to nejde. Existuje přeci požadavek mravní a morální integrity, a to nejen na úřad prezidenta republiky. Umíte si představit, že by se v Německu po třiceti letech od skončení druhé světové do čelné státní funkce dostal bývalý nacista? A třeba i spolupracovník gestapa? Nikdy se nesmířím s tím, že u nás je možné, aby se přátelé starých pořádků zase vraceli na nejvyšší místa politické hierarchie. Kam jsme se to dostali?

Bohužel vám na váš dotaz nejsem schopen odpovědět, ale jistě se jedná o zarážející věc, která by neměla zapadnout a zasloužila by si obšírnější diskuzi. Vrátil bych se ale ještě konkrétně k vám. Nemáte obavu, že zejména pro starší generaci budete nedůvěryhodný. Téměř každý si totiž jméno Michaela Kocába spojí s kapelou Pražský výběr a vybaví si, jak v masce Ropotáma poskakujete po pódiu? Nemůže být vaše hudební kariéra jistým handicapem?

Češi mají smysl pro humor a nadsázku. Možná to bude spíše výhoda. Vždyť jsme tím nastavovali zrcadlo komunistům a pěkně jsme je tím štvali. A kdo mě ještě nezná, tak během kampaně bude dostatek času se názorově představit. Ale většina lidí ví nebo tuší, kdo Kocáb je. S určitou nadsázkou lze říct, že dělám politickou kampaň téměř celý život. A mnozí znají moje písně i hudbu, kterou dělám. Takže bych to mohl i zkombinovat. Mohl bych pořádat koncertní vystoupení s různými šansony, které má veřejnost ráda, a do toho by se mluvilo a diskutovalo. Mojí největší touhou je vnést do naší společnosti opět trochu lehkosti, nadhledu, laskavosti a vstřícnosti. Někomu to může znít naivně, ale k relativně velmi dobré životní úrovni naší společnosti patří více spokojenosti a radosti. Češi mají rádi humor a pokud je laskavý, je nepostradatelným kořením našeho života. My v Pražském výběru jsme se chtěli pořád smát. 

Česká společnost se ale od Listopadu 1989 bohužel hodně proměnila. Když si právě vyslovený názor přečte některý z vašich kritiků, tak hned řekne, že jste klasickým Havlovým pravdoláskařem a ironicky se vám vysměje. Nevadí vám takové zařazení či označení?

Bývalý prezident Václav Havel se nad takovým škatulkováním zarazil a krátce před smrtí mi řekl: „Michale, oni nám nadávají, že jsme pravdoláskaři. Mám si takové označení vysvětlovat tak, že naši kritici jsou tedy lžinenávistníci?“ A dnes, když se podíváte, tak zjistíte, že v naší politice vládne samá nenávist a lež.“ Za příklad mohu uvést některá jednání parlamentu, časté výroky prezidenta a premiéra, láteření představitelů některých politických stran a tak dále. Nenávistnost, lži, vytáčky, kroucení pravdou, urážky a dehonestace. Politická kultura zhrubla nad rámec únosnosti a hlavně, kdo vše má pořád poslouchat? A právě nový prezident by se měl zasadit o výraznou změnu v této oblasti. Prostě, aby se věčné a nezničitelné hodnoty pravdy a lásky, které jsou samozřejmě nedostižné, opět navrátily. Je mně jasné, že to nebude jednoduché, společnost je rozšverkaná, ale pokusit bychom se o to měli.

Je podle vás prohrou národa, že se Miloš Zeman stal prezidentem země?

Spíše než prohra bych řekl průšvih. Slovo prohra bych nevolil, protože jsme nic neprohráli. Lidé si jej zvolili. Problémem je, že volili někoho jiného. Opravdu hodně se změnil. Znal jsem ho jako docela slušného poslance z Federálního shromáždění, měl jsem ho rád a tykal jsem si s ním. Ale způsob, jakým začal přetáčet naše zahraničně-politické priority, které jsme si po Listopadu 1989 stanovili, je pro mě nepřijatelný. Doslova nás začal hnát bičem směrem k Číně a Rusku. Naštěstí mu to nevyšlo. Srdečně se objímal s čínským komunistickým prezidentem Si Ťin-pchingem či ruskou autoritativní hlavou státu Vladimírem Putinem. Navíc přejal jejich pohrdlivou rétoriku do takové míry, že i Putin sám jej musel okřiknout, když Zeman prohlásil, že by se novináři měli likvidovat, protože jich je moc. Od Číňanů se přiučil jak stabilizovat společnost, to uměli komunisté vždycky náramně, a sám obohatil politický slovník o naprosto neakceptovatelné výroky, které ještě doprovází hrubá mluva a neustálé dehonestace. Naše tajné služby označuje za čučkaře a vynáší tajné informace z jejich spisů a své oponenty a novináře uráží od rána do večera a ani poledne nedrží, jak by řekl Miroslav Kalousek. Takto by se opravdu náš prezident chovat neměl.

Zeman je hodně kritizován za postoj v kauze Vrbětice, do níž se zapletli ruští agenti GRU, kteří měli na Zlínsku v roce 2014 vyhodit do povětří muniční sklady. Hlava státu útok na svrchovaný národ zcela jasně neodsoudila. Můžete zkusit predikovat, jak byste se na jeho místě zachoval vy osobně?

V první řadě bych se sešel s ruským protějškem Putinem a řekl bych mu, že dokud neukončí veškeré aktivity jejich rozvědné sítě na našem území, nemůže počítat s další spoluprací. Zmínil bych, že za těchto okolností je nemyslitelné, aby se Ruská federace podílela na jakýchkoli strategických investicích u nás. A tím nemám na mysli jen dostavbu Dukovan. Rovněž bych mu vytknul, že Ruská federace vede diverzní válku vůči Evropské unii a snaží se ji rozložit. Na svém postoji bych trval, dokud by se traumatizující vazby zcela nepřetrhaly. Protože se ale jedná o velmoc, která by neměla být natlačena, byť vlastní vinou, do izolace, snažil bych se poukázat na světlo na konci tunelu. Pokud Rusko tyto, opakuji, traumatizující akce namířené proti Evropě a Americe ukončí, lze uvažovat o tlusté čáře a navazování normálních přátelských mezistátních vztahů.

Vy s Rusy jednat umíte. Vždyť před třiceti lety jste jako předseda parlamentní komise pro dohled na stažení sovětských vojsk ukončil jejich protiprávní třiadvacetiletý okupační pobyt. Pro Český rozhlas jste v květnu 2018 prohlásil, že už nic společensky významnějšího, než byl odsun sovětských vojsk, v životě dokázat nemůžu. Nezměnil byste názor, pokud byste uspěl v prezidentské volbě?

Můj postoj by zůstal pořád stejný, tedy neměnný. Sametová revoluce a odsun sovětských vojsk, na nichž jsem se podílel s dalšími zapálenými lidmi, budou po politické i společenské stránce u mě vždy nepřekonatelné. Být v první linii při pádu bipolarity, obnovení svobody a demokracie, státní svrchovanosti a odsunu okupační armády, je prostě nejvíce. Prezident sice také může ovlivňovat nálady ve společnosti, ale nic až takto zásadního udělat nemůže, protože už naštěstí žijeme v demokracii. Dostat se na Hrad chápu tedy jako službu a pomoc při udržení nové národní identity, kterou jsme sametovou revolucí nastolili. Je dobré si připomenout, že tehdy jsme u nás ukončili panování říše zla, která měla v celosvětovém měřítku na svědomí podle odhadů mezi 50 a 90 miliony lidských životů. Ano, pokroucená Leninova, Stalinova a u nás Gottwaldova komunistická doktrína a maoismus byly ve velkém vraždící ideologie a v ničem si nezadaly s Třetí říší. Odsunem sovětské okupační armády se uskutečnil nejvýznamnější akt od konce druhé světové války. O tom nemůže být žádná diskuse. Vždyť od nacistické okupace z března 1939 jsme až do června 1991, kdy odešel poslední sovětský voják, nebyli svobodným národem. S krátkou pauzou mezi roky 1945 – 1948. Proto trvám na svém názoru, který jste mně v otázce připomněl.

Kdy se tedy definitivně rozhodnete, zda kandidaturu přijmete?

Nedočkavost mě netlačí, vždyť prezidentská volba je až za rok a půl, a proto, zda do souboje o Hrad půjdu, mohu v klidu zauvažovat ještě do konce tohoto roku. V podstatě už s tím počítám, ale jak říkám, čekám na výsledky Sněmovních voleb a eventuální nečekané turbulence na naší politické scéně.

Vy se ale už nyní vymezujete proti všem kandidátům, kteří byli členy KSČ. Proč si myslíte, že lidem nevadí jejich minulost a vůbec ji neřeší?

Věřím a chci věřit, že vadí. Mně vadí hodně.

Je o vás známé, že jste výborný diplomat, a tak přímo své kroky neodhalujete. Přesto naposledy zkusím položit následující dotaz: jaká situace by musela nastat, aby Michael Kocáb stoprocentně řekl, že bude usilovat o post prezidenta České republiky?

Odpovím jednoduše, čím více komunistů bude kandidovat, tím spíš do volby půjdu. Dalšího člena KSČ už totiž na Hradě nevydýchám.

EuroZprávy.cz chystají k třicetiletému výročí odsunu sovětských vojsk dva velké rozhovory s Michaelem Kocábem.

Související

Irácká věznice Abú Ghrajb Rozhovor

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 
Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

rozhovor Michael Kocáb prezident čr Miloš Zeman češi

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 51 minutami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

OSN spočítala, jak dlouho potrvá renovace Pásma Gazy

Zástupce OSN ve svém pátečním prohlášení upozornil, že odstraňování obrovského množství trosek včetně nevybuchlé munice z palestinského Pásma Gazy bude trvat přibližně 14 let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy