Kvůli epidemii by bylo vhodné připravit distanční formu maturit, navrhl spolek

Epidemie covidu-19 ve školách podle spolku Učitelská platforma i letos ovlivňuje přípravu na jarní maturitní zkoušky. I když školy nejsou plošně zavřené, do fungování výuky zasahují časté karantény žáků i pedagogů. Podle spolku je možné, že omezení kvůli šíření nákazy budou pokračovat až do jara, ale školy nemají informace o možných variantách maturit.

Členové spolku by proto uvítali možnost distanční formy psaní testů i slohových prací a úlevy pro studenty, kteří se zapojili do pomoci v nemocnicích nebo sociálních službách. ČTK o tom informovala předsedkyně platformy Petra Mazancová. Podle mluvčí ministerstva školství Anety Lednové v tuto chvíli určuje podmínky školský zákon.

Spolek minulý týden vyzval ministerstvo, aby s ohledem na dramatické zhoršení epidemie sdělilo, jak by se v tomto školním roce mohly upravit přijímací zkoušky na střední školy. Stávající nejistota podle pedagogů negativně ovlivňuje výuku. Mluvčí ministerstva Aneta Lednová v reakci uvedla, že v tuto chvíli počítá úřad se standardní podobou zkoušek. Pokud by okolnosti ministerstvu umožňovaly zkoušky upravit, přicházela by v úvahu podobná opatření jako letos na jaře, tedy například prodloužení času na vypracování testů, řekla. Dnes doplnila, že v mimořádné situaci může úřad upravit jak přijímací zkoušky, tak i maturity.

Podle Mazancové by učitelé chtěli svou práci a přípravu studentů včas přizpůsobit podobě a obsahu zkoušky. Jako možnou alternativu k prezenčním zkouškám vidí jejich formu na dálku. Platforma se ale obává toho, že se na tuto možnost ministerstvo nepřipraví včas. "Stejně jako v loňském roce nám stále schází scénáře oznámené s dostatečným předstihem i snaha o to být připraveni na nepříznivější okolnosti předem," uvedla. Podivila se tomu, proč organizátor zkoušek Cermat nedokáže s několikaměsíčním předstihem avizovat, zda by se maturity mohly konat i distančně, když učitelé se dálkové výuce a způsobu zkoušení musí umět přizpůsobit ze dne na den.

Podle členů spolku se zatím školy připravují na nezměněnou podobu zkoušek, je ale vysilující nevědět, s čím mohou počítat. Někteří pedagogové by pro studenty uvítali například prodloužení času na vypracování testů nebo úlevy pro ty, kteří pomáhají v nemocnicích či sociálních službách. Tento maturitní ročník podle nich epidemie zasáhla ještě víc než ten loňský.

Nastavená pravidla by se podle Učitelské platformy měla později měnit co nejméně. Vyplnění didaktických testů distanční formou vnímají jako realizovatelné i proto, že vloni tímto způsobem dokázala testy uspořádat společnost Scio pro Národní srovnávací zkoušky na vysoké školy.

Učitelská platforma má zhruba 1300 členů a je profesním sdružením pedagogů mateřských, základních, středních, vyšších odborných a základních uměleckých škol.

Související

Ilustrační fotografie. Komentář

Letošní horší výsledky maturantů nerelativizujme. Ukazují na hlubší potíže

Po prohře českých reprezentantů se Švédském na Mistrovství světa v hokeji ve Finsku se v mojí „sociální bublině“ objevil názor, který mě zaujal, ale se kterým nesouhlasím, a navíc se mi hodí k tomuto komentáři o výsledcích maturit. Šlo o reakci na jeden text jednoho bulvárního deníku, který rozebíral neúspěch českých hráčů. A ta reakce? Prý proč kritizujeme hráče a trenéry, že se nedaří, když oni tam přece nejedou s tím, že chtějí schválně všechno prohrát, vždyť i hokej hrají lidé, kteří nejsou roboti, naprogramovaní na neustálé vyhrávání a úspěchy.

Více souvisejících

maturity učitelé Školství

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy