Soud se bude opět zabývat odchodem Hermana z ÚSTR

Spor kolem odvolání bývalého ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Daniela Hermana z funkce a jeho výpovědi z ústavu se po pěti letech vrací na počátek. Nejvyšší soud vyhověl dovolání ústavu a věc vrátil k novému projednání. Soudy by se podle verdiktu z tohoto týdne měly důkladněji zabývat otázkou, zda může v instituci zůstat člověk, který kritizuje její vedení. Napsal to dnes server Aktuálně.cz.

Herman se na soudy obrátil, když byl v dubnu 2013 sesazen z funkce ředitele ústavu a současně propuštěn. Bránil se jak proti odvolání z funkce, tak proti výpovědi z pracovního poměru. Zatímco odvolání podle dřívějšího rozsudku bylo v pořádku, protože rada ústavu měla k tomuto kroku kompetence, výpověď podle dosavadních verdiktů soudů byla neplatná a Herman měl nárok v ústavu zůstat třeba na volném místě mluvčího.

V dovolání ÚSTR argumentoval Hermanovými výroky po jeho odvolání, kdy například v médiích tvrdil, že odvolání bylo politicky motivované a souviselo s navázáním některých členů rady ústavu na politické strany.

Podle rady bylo vyloučené, aby hned po vystoupeních, ve kterých radu kritizoval, začal Herman v médiích prezentovat stanoviska ústavu, jehož nejvyšším orgánem je právě rada. Herman proti tomu argumentoval tím, že jeho zaměstnavatelem byl přímo ústav, a ne rada, proti které se vymezil.

Nejvyšší soud dal nyní zapravdu ústavu. Tiskový mluvčí má být podle soudu mediální tváří zaměstnavatele, která formuluje a navenek přesvědčivě prezentuje oficiální stanoviska a názory zaměstnavatele a vytváří tak jeho obraz na veřejnosti. Podle soudu tak práce mluvčího vyžaduje vyšší míru loajality ve vztahu k zaměstnavateli, než kterou jsou povinni zachovávat ostatní zaměstnanci.

Po pravomocném rozhodnutí pražského městského soudu z loňského dubna se ÚSTR s Hermanem, který byl tehdy poslancem a ministrem kultury, dohodl na ukončení pracovního poměru dohodou. Hermanovi tak byla vyplacena náhrada platu téměř 300.000 korun hrubého. Pokud by po verdiktu Nejvyššího soudu změnily svá rozhodnutí i nižší soudy, musel by Herman odstupné vracet a navíc platit i náklady na soudní řízení, píše server.

Související

Ústav pro studium totalitních režimů. Komentář

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.
ústr Komentář

Současný ÚSTR není udržitelný. Nezbaví-li se politického dohledu, zanikne

Vnitřní poměry na Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) v posledních týdnech opět značně rezonují v mediích. Pro nezasvěceného pozorovatele jde o další v dlouhé a nepřehledné řadě sporů a kauz, které instituci provázejí prakticky po celou dobu její patnáctileté existence. Nebyla vůči nim imunní pod žádným ze svých dosavadních šesti ředitelů. Aktuální dění je pak výmluvným důkazem, že klíčový problém ústavu spočívá v jeho malé nezávislosti na politické moci. Nejenže v praxi neumožňuje zachování kontinuity, ale v zásadních personálních otázkách vede k upřednostňování stranických zájmů a konexí před odborností. 

Více souvisejících

ústr Daniel Herman

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Izrael zůstane proti Hamásu osamocený, když bude muset

Izrael zůstane ve válce proti palestinskému hnutí Hamás "osamocený", pokud bude muset. Prohlásil to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na varování prezidenta USA Joea Bidena v souvislosti s plánovanou operací izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Uvedla to agentura AP.

včera

Ilustrační foto

Všechny vodní elektrárny na Ukrajině jsou vážně poškozeny

Při středečních útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.  

včera

včera

včera

Polsko-běloruská hranice

Polsko posiluje kovovou bariéru na hranici s Běloruskem

Polsko posiluje kovovou bariéru na své hranici s Běloruskem, aby zabránilo nelegální migraci. Připravuje také plány na zvýšení ochrany hranice s Ruskem, uvedl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury AP.

včera

včera

včera

Valerij Zalužnyj

Změny ve vedení Ukrajiny: Zalužnyj míří do Británie, Kubrakov skončil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek dekretem oficiálně jmenoval bývalého vrchního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ukrajiny v Británii. Ukrajinský parlament také dnes odvolal Olexandra Kubrakova z funkce místopředsedy vlády pro obnovu Ukrajiny.

Aktualizováno včera

Na Rudém náměstí proběhla tradiční vojenská přehlídka. Zabráníme globálnímu konfliktu, řekl Putin

Na Rudém náměstí v Moskvě se dnes konala tradiční vojenská přehlídka oslavující vítězství nad nacistickým Německem. Letos ji provází nepříznivé počasí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy