Kvůli koronaviru odmítají některé nemocnice v ČR dárce krve

Některé pražské nemocnice kvůli novému typu koronaviru odmítají dárce krve, kteří vycestovali mimo Česko. Měsíc po návratu si musí ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) počkat turisté, kteří se vrátili z kterékoliv evropské země mimo Slovenska. Ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV) a Thomayerově nemocnici platí omezení jen na Itálii. Vyplývá to z informací pro dárce krve na webech nemocnic. Omezení zavádějí i některé komerční centra pro darování plazmy. Itálie je třetí zemí světa s nejvyšším výskytem nakažených po Číně a Jižní Koreji, nemocných je přes 300.

Podle přednosty transfuziologického úseku Ústavu hematologie a krevní transfuze zatím žádné obecné doporučení není. "Obecně jsou na měsíc vyloučení lidé, kteří cestovali mimo Evropu," řekl ČTK. Ostatní v dotazníku před odběrem vyplňují, zda někde cestovali. "Lékař to s nimi probere a pokud by byli v oblasti, kde se nákaza vyskytla nebo měli příznaky, darovat nemohou," dodal.

Měsíc po návratu ze severu Itálie nesmí lidé darovat krev ani v Thomayerově nemocnici v Praze-Krči. "Zatím se to týkalo jen několika osob a na dostupnost transfuzních přípravků to nemělo vliv. Ta je více ovlivněna odeznívající chřipkovou epidemií," řekl na dotaz ČTK primář transfuzního oddělení Petr Turek. U transfuzních přípravků podle něj nejde udělat zásoby, protože krevní destičky je možné použít jen pět dní, červené krvinky šest týdnů. Dárci by podle něj měli přijít raději před dovolenou.

VFN na webu uvedla, že preventivně nepřijímá dárce, kteří se před méně než měsícem vrátili ze zahraničí. Výjimku tvoří jen Slovensko. Dále je v platnosti delší omezení pro některé mimoevropské země, například po návratu z Číny nesmí cestovatel darovat krev šest měsíců.

Ve FNKV podle tabulky na webu nemůže týden darovat každý, kdo cestoval po Evropě a měsíc po návratu z Itálie nebo Kanárských ostrovů. Šestiměsíční omezení nemocnice zavádějí po návratu z oblastí, kde je výskyt malárie. Po užívání léků antimalarik je až jeden rok.

Lidé by se měli každopádně lékaře transfuzní stanice o tom, kde cestovali v uplynulých měsících, informovat. Žádnou možnost, jak ověřit, jestli dárce v dotazníku uvádí pravdivé informace, transfuzní stanice nemají.

Omezení darování po cestování zavádějí také některá centra, kde se daruje krevní plazma. Například centrum Sanaplasma na webu uvádí, že lidé nesmí darovat šest měsíců po návratu z Číny. Centrum Europlasma vyzývá dárce, aby návštěvu odložili na nejméně čtyři týdny po návratu z Číny, Japonska, Jižní Korei, Íránu nebo severu Itálie.

"Pro samotnou bezpečnost plazmatických terapií a pacientů tyto terapie užívajících není COVID-19 žádným rizikem, a to především díky masivním opatřením v průběhu zpracování krevní plazmy," řekl ČTK Milan Malý ze Sdružení pro plazmaferézu.

Novým typem koronaviru, který se šíří z čínské provincie Chu-pej, se nakazilo celosvětově přes 81.000 lidí, přes 78.000 v pevninské Číně. V Evropě je zhruba 360 případů, v Česku bylo uděláno 98 testů, všechny vyšly negativně.

Související

Nemocnice Na Bulovce

Na Bulovce při tragické záměně pochybili dva pracovníci. Jednomu hrozí výpověď

Analýza pražské Fakultní nemocnice Bulovka odhalila pochybení dvou zaměstnanců v případu tragické záměny pacientek, kdy jedna z žen chybně absolvovala zákrok, při němž potratila. Nemocnice s ní jedná o odškodnění, potvrdil ředitel zařízení Jan Kvaček. Zatímco jeden ze zdravotníků zůstává mimo službu a jeho budoucnost je nejistá, druhý bude v nemocnici nadále pracovat pod odborným dohledem. 

Více souvisejících

nemocnice dárcovství krve Všeobecná fakultní nemocnice Praha Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Česká republika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy