"Postižení nemůžou stát ve frontách." NRZP žádá vytvoření mobilních očkovacích týmů

Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) žádá vytvoření mobilních týmů, které by očkovaly lidi s vážným handicapem doma. Upozorňuje na to, že mnozí postižení v domácí péči se sami nemohou na očkování dostavit. Počet takových zájemců o očkování odhaduje na desítky tisíc. Na tiskové konferenci to dnes řekl předseda NRZP Václav Krása.

Podle rady vládní strategie očkování na lidi s vážnými zdravotními omezeními nepamatuje. NRZP se kvůli tomu obrátila na ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). 

"Jsou tisíce lidí s těžkým zdravotním postižením nebo těžkými nemocemi, kteří se nebudou moci dostavit do očkovacích center. Center je poměrně málo. Vypadá to, že se v nich bude stát na očkování fronta, což pro tyto lidi není možné," uvedl Krása.

Rada zmiňuje ty, kteří jsou závislí na pomoci a pobírají dva nejvyšší příspěvky na péči, tedy čtvrtý a třetí stupeň této podpory od státu. Je jich kolem 140.000. Podle odhadu NRZP zhruba 90.000 z nich žije doma. Omezené možnosti dorazit na očkování by mohly mít pak dvě třetiny, tedy asi 60.000 lidí. "Lidí, kteří se chtějí nechat očkovat, je několik desítek tisíc," podotkl Krása.

Rada žádá zařazení vážně handicapovaných i jejich pečujících do výčtu těch, kteří mají dostat vakcínu přednostně. Celkem počítá asi se 100.000 osob. Na přednostním seznamu jsou teď zdravotníci z nemocnic, praktici, nemocniční pacienti nad 65 let či s vážnými chorobami, obyvatelé a pracovníci domovů seniorů a domovů se zvláštním režimem, policisté, hasiči a vojáci.

"Očkovací strategie je v tuto chvíli koncipována tak, že se v první fázi zaměřuje na zdravotníky a seniory, kteří jsou nejohroženější skupinou. Pokud jde o další skupiny, vše záleží především na počtu dodávek vakcín, potažmo na tom, kdy budou registrované další vakcíny," sdělila ČTK mluvčí ministerstva Peterová.

Podle návrhu NRZP by praktický lékař postiženého a jeho pečujícího o očkování informoval. Pokud by o ně měli zájem, nahlásil by je s potřebnými údaji mobilnímu týmu. Ten by je pak naočkoval u nich v domácnosti, podle zdravotního stavu by se zvolila i nejvhodnější vakcína, popsal Krása.

Rada nyní vyčká na reakci ministra zdravotnictví. Pokud ji nedostane, chce se obrátit na premiéra Andreje Babiše (ANO) a na Parlament. Vedle mobilních týmů bude požadovat také to, aby ČR rychle zajistila víc očkovací látky a také vakcíny od dalších výrobců. Krása míní, že očkovat postižené až na jaře či v dalších měsících je pozdě.

"Epidemie komplikuje lidem s postižením život víc než ostatním. Většina lidí zůstává doma a nevychází. Spoléhá na pečující. Problém je velký. Očkování by je trochu osvobodilo a umožnilo normální pohyb," uvedl Krása. Obává se, že ČR v přípravě a rychlosti vakcinace zaostává. Dopad to může mít na počet nakažených i následné zdravotní obtíže kvůli omezení péče v nemocnicích, dodal šéf rady.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování zdravotně postižení Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása Jan Blatný ministerstvo zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

Ukrajinské drony údajně zasáhly dvě ruské ropné rafinerie

Ukrajinské drony zasáhly dvě ruské ropné rafinerie a vojenské letiště v rámci rozsáhlého útoku, který Kyjev podnikl v noci na sobotu, uvedl podle AFP zdroj z prostředí tamního resortu obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy