V kauze Nagyová vypovídal exšéf rozvědky, na Nečase nezbyl čas

Praha - Bývalý ředitel Vojenského zpravodajství (VZ) Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek dnes před Obvodním soudem pro Prahu 1 odmítli vinu v kauze bývalé šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové. Obžaloba ji viní ze zneužití rozvědky, stejně jako Kovandu, Pohůnka a dalšího bývalého šéfa tajné služby Ondreje Páleníka. Výslechy se vedou kvůli utajeným informacím za zavřenými dveřmi. Čtveřici hrozí až pětileté vězení za zneužití pravomoci.

Kovandův výslech trval zhruba dvě a půl hodiny. "Není to nic jednoduchého, ale nic mě nevyvedlo z míry. Byl jsem na to nějakým způsobem připravený. Cítím se nevinný, vinu nepřipouštím," řekl důstojník novinářům po odchodu z jednací síně. Po výslechu odpovídal na dotazy státního zástupce. Po polední pauze ještě odpovídal na otázky obhájců ostatních obžalovaných.

Pak přišla na řadu výpověď Pohůnka, která trvala přes dvě hodiny. Zpravodajec se zatím vyjádřil jen k jedné části obžaloby. Soud jeho svědectví dokončí ve středu dopoledne. Na odpoledne jsou podle soudkyně pozváni první dva svědci, kterými jsou podle informací ČTK dva pracovníci Úřadu vlády. Ti však nepatří mezi zaměstnance, které Nečasová podle obžaloby nechala sledovat.

Podle žalobce Rostislava Bajgera z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje, se Kovandova obhajoba "postupně vyvíjí", podrobnosti ale kvůli režimu utajení nesdělil. "Vyvíjí se v rámci jakési společné obhajoby všech obviněných, ale pro nás to není nic překvapivého. Je to očekávaný průběh a v podstatě to neodpovídá zajištěným věcným a listinným důkazům," řekl novinářům Bajger.

Nečasová a Páleník hovořili před soudem v pondělí. Oba vinu rovněž odmítli. Tento týden k soudu již nepřijdou, soud je z jednání omluvil. Termíny jsou nařízeny do čtvrtka.

Kovandův advokát Jiří Matzner ČTK před jednáním řekl, že se výpovědi kvůli složitějšímu zapisování protahují. Soud totiž kvůli utajeným informacím výslechy nenahrává a zapisovatelka je ani nezaznamenává psaním na počítači, ale postupně zapisuje na psacím stroji. "Kvůli režimu utajení to nesmí být na žádném záznamovém zařízení, pouze na papíře," dodal právník.

Soud měl dnes původně v plánu vyslechnout také první svědky, například manžela Nagyové, expremiéra Petra Nečase. "Soudkyně musela svědky odvolat, dnes se to nedá stihnout," upřesnil Matzner. Advokát Nečasové Eduard Bruna v pondělí naznačil, že by tento týden měla přijít k výslechu také exmanželka Nečase Radka.

Právě Radky Nečasové se týkalo údajné sledování. Podle obžaloby zneužila v roce 2012 tehdy Jana Nagyová rozvědku k jejímu sledování, když šéfovala Nečasově kabinetu. Případ vedl k pádu vlády, Nečas se později s Nagyovou oženil.

Vojenští důstojníci tvrdí, že to nebylo sledování, ale prověřování podezření o pohybu pochybných lidí kolem premiérovy manželky. Dostali prý zadání z "nejvyšších míst" a akce byla tzv. kontrasledováním. Páleník také již dříve uvedl, že Nečas údajně o sledování věděl.

Případ Vojenského zpravodajství je první z více prověřování týkajících se Nečasové, které pokračovalo obžalobou a soudem. Podle žalobců je pojítkem mezi několika kauzami - Nečasová je obviněna také z uplácení poslanců funkcemi a vynášení informací z Bezpečnostní informační služby.

Související

Více souvisejících

Milan Kovanda Jana Nagyová soudy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy