Kušnierzovi pomohlo nové svědectví, žalobce navrhuje jen pokutu

Ústí nad Labem - Státní zástupce požaduje pro bývalého ředitele ROP Severozápad Petra Kušnierze za údajné ovlivňování projektů statisícový peněžitý trest a zákaz činnosti, další trest nechává na rozhodnutí soudu. Žalobce Vladimír Jan chtěl původně navrhnout osmileté vězení, v závěrečné řeči ale řekl, že zohlednil Kušnierzovu změnu výpovědi ze začátku týdne. Pro ostatní obžalované v kauze údajných machinací požaduje vězení i podmíněné tresty.

Kušnierz zcela změnil svou výpověď na začátku týdne. Zatím ovlivňování projektů popíral, v pondělí u soudu ale poprvé řekl, že projekty byly ovlivňovány. Ve svém svědectví uvedl, že existovaly "zájmové projekty".

"Ovlivňování projektů za mého působení na ROPu existovalo s vědomím karlovarských politiků i politiků z Ústeckého kraje. A budu si za tím stát a to co tvrdím, je pravda pravdoucí," řekl u soudu Kušnierz. Za klíčového člověka, který měl projekty ovlivňovat, označil podnikatele Daniela Ježka. Přiznal také, že chtěl, aby mu zajistil práci. Ježkův advokát Michael Kis nechal dnes u soudu přehrát část záznamu schůzky, která podle něj dokládá, že Kušnierz chtěl od jeho klienta peníze. "Když budu mít prachy, tak si můžu klidně podnikat," říká Kušnierz na nahrávce. Kis proto požadoval, aby nechal soud zpracovat psychologický posudek, který by objasnil Kušnierzovu důvěryhodnost. "Kušnierz neříká pravdu, mění výpovědi, jak potřebuje," řekl Kis. Soud jeho požadavek zamítl.

Státní zástupce žádá pro Kušnierze peněžitý trest 750.000 korun a zákaz činnosti v pozicích, kde se rozhoduje o evropských penězích na osm let. Původně zvažoval, že mu navrhne osmileté vězení, názor změnil poté, co začal Kušnierz nově vypovídat. "Vzhledem k jeho výpovědi, kterou lze podle mého názoru hodnotit nejméně jako částečné doznání, ponechám na úvaze soudu, jakým způsobem a v jaké výši oproti původně zvažovanému trestu tuto okolnost zohlední," řekl v závěrečné řeči Jan.

Kušnierz byl už dříve pravomocně odsouzen za přijímání úplatků k pětiletému vězení. Soud ho podmínečně propustil po odpykání poloviny trestu a stanovil mu pětiletou podmínku. Navíc je od loňského prosince znovu obviněn, tentokrát z poškozování finančních zájmů Evropské unie. Státní zástupce ale nenavrhl úhrnný trest, i když je Kušnierz souzen v době podmínečného propuštění. Jan uvedl, že dospěl k tomu, že v případě nynější kauzy nejde o pokračování trestné činnosti, pro kterou byl Kušnierz dříve odsouzen.

V kauze údajného ovlivňování projektů navrhl Jan nejvyšší trest bývalému náměstkovi hejtmanky Ústeckého kraje Pavlu Koudovi. Žádá pro něj šestileté vězení a zákaz činnosti. Kouda podle obžaloby ovlivnil projekt propagace rekultivovaných území a vyhrožoval úředníkům, že pokud projekt neprojde, přijdou o místo. Podmínky žádá státní zastupitelství pro bývalé ředitele úřadu ROP Pavla Markvarta a Petra Vráblíka a pro úřednici Irenu Kotlanovou, která má status spolupracující obžalované. V případě bývalého právníka úřadu Jana Martinovského státní zástupce navrhuje dvě varianty, buď pětileté vězení, nebo zproštění obžaloby.

Související

Více souvisejících

Petr Kušnierz rop severozápad soudy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy