Nejstarší zmínky o Čechách? Slavný vojevůdce sepsal poněkud bizarní zvěsti

HISTORIE – Počátky literatury na našem území jsou spojeny až s 9. stoletím a Velkomoravskou říší. To ovšem neznamená, že by to do té doby neměl okolní svět o „Česku“ povědomí. Když pomineme historické záznamy v raně středověkých kronikách západní provenience, vůbec ty první písemné zmínky o středoevropském prostoru nalezneme u antických historiků 1. století př. n. l.

Laténské období (mladší doba železná, 450 – 40 př. n. l.) mělo velký význam z pohledu rozšíření keltské (gallské) kultury. Značná část Evropy se tehdy stala územím se společnou kulturou i jazykem. Takto velký celek, do kterého spadala i střední Evropa, ale nakonec podlehl tlaku Říma a germánských kmenů.

Podle starořeckého filozofa a historika Poseidónia z Apameie († asi 51 př. n. l.) odrazil keltský kmen Bójů v Hercynském lese kolem roku 113 př. n. l. germánské Kimbry. Jak známo, podle Bójů dostaly Čechy latinské pojmenování Bohemia (Boiohaemum).

Hercynský les (Hercynia silva) byl pro antické spisovatele název pro zalesněná pohoří táhnoucí se od Rýna po Karpaty, zahrnoval tedy i Šumavu. Zmiňuje se o něm také Gaius Julius Caesar (zavražděn 15. března 44 př. n. l.), který nebyl jen slavným vojevůdcem, nýbrž i literátem. Jeho sloh sice není tak vytříbený jako ten Ciceronův, jeho dílo je pro nás ale cenným a často i jedinným zdrojem informací o životě Keltů a Germánů.

Zápisky o válce gallské (Commentarii de bello Gallico) napsal Caesar v letech 52 – 51 př. n. l. Skládají se ze sedmi knih a jsou psané ve třetí osobě, čímž chtěl Caesar docílit nezaujatého popisu událostí. Někdy se uvádí, že Zápisky mají osm knih. Tu poslední však již napsal Aulus Hirtius, Caesarův důstojník. Pro nás je nyní podstatná šestá kniha, kapitoly 25 – 28, ve kterých Caesar zmiňuje Hercynský les. Zaujala ho především fauna, její popis je ovšem dosti bizarní.

Dočítáme se o jelenech, kterým mezi ušima vstává jediný paroh. Dále Caesar píše o losech, kteří mají nohy bez kloubů. Pokud tedy upadnou, nemohou již vstát, čehož využívají lovci. "Podkopou všechny stromy nebo je naříznou, ale jen tak, aby to vypadalo, že stále stojí. Když se potom losové o ně opřou, porazí nepevné stromy svou vahou a sami padnou zároveň s nimi," píše Caesar, jak si obyvatelé Hercynského lesa (tedy i Šumavy?) tehdy opatřovali potravu.

Třetím zvířetem, které Caesar pokládal za hodno zmínky, je zubr. "Je o něco menší než slon... Neušetří ani člověka, ani zvířete, které spatří," varuje vojevůdce případné návštěvníky pralesa. Dle Caesara byly rohy zubrů velmi ceněné. "Lidé je horlivě sbírají, obkládají na okrajích stříbrem a užívají jich při nejskvělejších hostinách jako poháry," popsal vojevůdce.

Římané, na rozdíl od dnešního Rakouska a Maďarska, nikdy Bohemii trvale neosídlili. Každopádně do našich končin ale vysílali špehy, jak dokládají pozůstatky předsunutých vojenských táborů u Jevíčka na Svitavsku či u Olomouce. Co se týče periodizace dějin, Caesarovými Zápisky končí pro střední Evropu pravěk a začíná takzvaná doba protohistorická. Na éru historickou, kdy vznikají písemné památky přímo na území konkrétního státu, si Čechy musely ještě nějaký ten pátek počkat.

Související

Římská legie

První římský císař? Zálusk si dělal už Pompeius, skončil bez hlavy v tratolišti krve

Dobu od 60. let 1. století př. n. l. do zavraždění Gaia Iulia Caesara (44 př. n. l.) lze pokládat za vrcholnou fázi boje o samovládu nad antickým Římem. Na politickou scénu vstupuje Gnaeus Pompeius Magnus (106 – 48 př. n.l.), výjimečný vojevůdce, o němž někteří současní historikové dokonce hovoří jako o prvním římském císaři (princeps). Jde o tvrzení značně odvážné, protože za prvního císaře je tradičně pokládán až Octavianus (od roku 27 př. n. l. s titulem Augustus). Osobnost Pompeia fascinovala už antické historiky. Pojďme se podívat, co o něm a vůbec o dění v Římě zaznamenali.

Více souvisejících

Gaius Julius Caesar římská říše historie Literatura Římská legie Česká republika

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

WSJ: Putin pravděpodobně nenařídil vraždu Alexeje Navalného

Podle amerických zpravodajských služeb není pravděpodobné, že prezident Ruska Vladimir Putin osobně nařídil útok na opozičního vůdce Alexeje Navalného. Uvedl to deník The Wall Street Journal (WSJ). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy