Češi bojují s mrazy. Jak pomoci lidskému tělu, aby vám nebyla zima?

Meteorologické stanice v České republice hlásí v posledních dnech teploty hluboko pod nulou. Především školáci a pracující lidé se ale mrazu nevyhnou. Naštěstí existují návody, jak zimě úspěšně čelit.

V posledních dnech klesají především ranní a večerní teploty na mnoha místech České republiky hluboko pod bod mrazu. Zvláště při některých činnostech, třeba při dlouhém čekání na autobusové nebo tramvajové zastávce, naše tělo promrzá. Naštěstí třeba trávicí proces v lidském těle působí zhruba jako ústřední topení.

Vědci dnes vědí, že existují přirozené fyziologické reakce lidského těla na chlad, které dokáží udržet jeho teplotu kolem 37 °C. Kupříkladu krev, která koluje žilami, distribuuje kromě kyslíku a důležitých živin i teplo do svalů a kůže. Když se však vystavíte chladu, je vyslána zpátky do trupu, kde zajišťuje teplo pro důležité orgány.

Naopak příval krve do kůže je omezen, což způsobí, že na její povrch dorazí méně tepla. Tím nedochází k takové ztrátě na úkor mrazivého venkovního prostředí a tělo tak zůstane po delší dobu zahřáté.

Další dobrou obrannou strategií je zvýšení svalové aktivity, které vede ke zrychlení metabolismu a zvýšené produkci tepla. Právě proto se vaše tělo začne občas třást, je to totiž jeho reakce na ztrátu tepla. Tato na první pohled nikterak produktivní aktivita vede ke zvýšení tělesné teploty tím, že tělo spotřebovává více živin.

Svou roli hraje i tělesná konstituce. Menší lidé mají nižší hodnoty tělesného tuku, tím pádem ztrácejí větší množství tepla na úkor okolního prostředí. Naopak lidé s větším množstvím svalstva a tělesného tuku o tolik tepla nepřijdou.

Úsilí k udržení tepla by však v první řadě měli vyvinout hlavně sami lidé. Třeba tím, že se teple oblečou a zajistí tak, aby teplo z těla neunikalo. Udržením tepla v trupu navíc zajistíte, že bude více krve distribuováno i do končetin a nebudou vám mrznout prsty na rukou a na nohou.

Pomůže samozřejmě i tělesná aktivita, ale tady už je třeba dávat pozor. Můžete totiž dospět do kritického bodu, kdy už se z ní stane kontraproduktivní činnost. Pokud se totiž tělo začne potit za účelem toho, aby se zchladilo, dojde rovněž k velké ztrátě tělesného tepla. Platí tedy známá poučka, že všeho moc škodí.

Téměř to samé platí i u jídla. Strávením potravy sice dochází ke zvýšení produkce tepla, i tady však odborníci doporučují nic nepřehánět. Rozdíl mezi ziskem a ztrátou tepla totiž může být velice malý.

Berte tedy v potaz, že lidské tělo se snaží s chladem, který způsobují současné teploty v České republice, bojovat, je však dobré mu s tímto procesem pomoct. V takovém případě bude o poznání jednodušší tyto dny přečkat bez újmy na zdraví.

Související

Více souvisejících

Zima Lidé lidské tělo Počasí

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy