Kauza Kušnierze a Koudy se musí znovu otevřít, nařídil Nejvyšší soud

Krajský soud v Ústí nad Labem musí po zásahu Nejvyššího soudu (NS) znovu otevřít kauzu ovlivňování dotací z Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad. Soud vyhověl dovolání, které v roce 2017 podalo Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ), a částečně dal za pravdu také dovolání jednoho z obžalovaných Pavla Koudy. Dovolání žalobců se týkalo Koudy a také Petra Kušnierze. Státní zastupitelství uplatnilo argumenty ve prospěch i v neprospěch Kušnierze. Kauza už v Ústí nad Labem takzvaně obživla, plyne z databáze InfoSoud.

"NS věc přikázal soudu prvního stupně k novému projednání a rozhodnutí," řekl ČTK mluvčí NSZ Petr Malý. Plné znění verdiktu ještě není dostupné, NS zatím nemůže důvody svého zásahu komentovat. "I nadále ctíme praxi, že nejprve seznamujeme s výsledky dovolacího řízení všechny jeho účastníky, veřejnost až následně poté," uvedl mluvčí NS Petr Tomíček.

S odkazem na Koudova obhájce Vencislava Sabotinova nedávno citoval z rozhodnutí server Seznam Zprávy. Justice se podle webu v novém řízení musí vypořádat například s tím, že Kouda nejednal z pozice ředitele dotačního úřadů, ale byl jen jedním z členů výboru. Ten v poslední fázi řešil, na jaké projekty peníze z EU půjdou. "Soud také posoudí, zda je obviněný Pavel Kouda úřední osobou," stojí v rozhodnutí NS.

Žalobci měli v kauze výhrady k právní kvalifikaci i k procesnímu postupu. Dovolání státního zastupitelství se týkalo Kušnierze a Koudy, ostatních odsouzených nikoliv. Bývalý ředitel ROP Severozápad Kušnierz si měl za zneužití pravomoci a poškození finančních zájmů Evropských společenství odpykat sedm let ve vězení, v prosinci se dostal podmíněně na svobodu. Někdejší náměstek hejtmana Ústeckého kraje Kouda dostal za zneužití pravomoci podmínku.

Podle dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana měl být za zvlášť závažný zločin poškození finančních zájmů Evropských společenství potrestán i Kouda. Oba s Kušnierzem se podle žalobců dopustili také pokusu o zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Zemanovi vadilo také rozdělení části Kušnierzova jednání do více skutků, podle šéfa žalobců šlo o kontinuální působení s jedním cílem.

"Takové působení na schvalovací a rozhodovací procesy přitom bylo logicky rozloženo v čase a mělo i různé formy; stále však šlo o jednání směřující k jedinému kýženému výsledku, a tedy z hlediska trestního práva i následku," stálo v dovolání.

Rozdělování dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji provázely od roku 2010 problémy, soudy doteď řeší několik trestních kauz. Postupně byli obviněni ředitelé úřadu ROP Severozápad, úředníci i politici. V několika kauzách figuruje Kušnierz, jehož soud už dříve odsoudil na pět let vězení za přijímání úplatků a zneužití pravomoci. Později dostal souhrnný sedmiletý trest.

Související

Více souvisejících

Petr Kušnierz Nejvyšší soud rop severozápad ústí nad labem

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy