Zahraničí kritizuje Česko: Vadí vám uprchlíci, ale Vietnamci ne?

Jeden z nejprestižnějších britských týdeníků se v nejnovějším čísle věnuje tématu integrace Vietnamců v Česku a sousedním Polsku. Autorka článku se snažila pochopit, proč Češi odmítají migranty ze Sýrie, když s Vietnamci dobře vychází. Na co přišla?

Významný britský magazín The Economist zaujalo, jak dobře vychází Češi a Poláci s vietnamskými přistěhovalci. Autorka článku přitom poukazuje na fakt, že oba středoevropské státy vehementně odmítají redistribuci syrských uprchlíků, přestože jsou domovem pro velké asijské komunity.

Připomíná přitom historii vietnamských přistěhovalců v regionu. Vietnamci začali do Česka a Polska proudit v 80. letech minulého století v rámci studentských výměn mezi státy, kde se u moci drželi komunisté. Mnoho z nich zde zůstalo a časem dorazily i celé rodiny. Ve čtyřicetimilionovém Polsku dnes žije 40-50 tisíc Vietnamců, v desetimilionovém Česku dokonce 60 tisíc.

Podle magazínu The Economist proběhla integrace asijských přistěhovalců dobře, ačkoliv složitost českého jazyka je přinutila soustředit se především na prodej potravin a obuvi. Tao Ngoc Tu to však v Polsku dotáhl na jednoho z nejbohatších lidí v zemi, provozuje totiž obchodní řetězec.

Lokální pochopení pro Vietnamce prý ostře kontrastuje s pohledem rodilých obyvatel obou zemí na ostatní přistěhovalce. Kvůli tomu jsme si loni podle autorky opět zvolili za prezidenta Miloše Zemana. U Poláků se zase opírá o výzkumy veřejného mínění, v nichž si polovina tamních občanů myslí, že by v zemi mělo být méně imigrantů.

Proč je pohled Čechů na Vietnamce odlišný, se pokusila vysvětlit majitelka jedné z pražských kaváren Anh Tuyet Nguyen. Pro The Economist uvedla, že často slyší místní zmiňovat kontrast mezi „tvrdě pracujícími Vietnamci“ a ostatními migranty, kteří podle nich chtějí „parazitovat na státu“.

Britský magazín uvádí, že i s Vietnamci jsou v Česku i Polsku problémy, obě země proto zpřísnily podmínky jejich příchodu do země. Počet nových migrantů z Vietnamu se snížil, dnes jde především o případy, kdy do země přijíždí za příbuznými, kteří zde už žijí.

Článek zdůrazňuje i fakt, že druhá generace Vietnamců, kteří už jsou mnohdy českými občany a studovali na místních školách, zapadla velice dobře. Na rozdíl od rodičů už ovládají jazyk a nevěnují se pouze obchodu.

Související

soudy

Soud zpřísnil trest inspektorovi ČOI, který napadl vietnamského obchodníka

Soud zpřísnil trest pro inspektora České obchodní inspekce (ČOI), který loni v Jindřichově Hradci napadl vietnamského obchodníka Šona Chunga. Jindřichohradecký soud mu původně uložil peněžitý trest 25.000 korun za výtržnictví a poškození cizí věci, krajský soud to rozšířil o ublížení na zdraví a pokutu zvýšil na 35.000 korun.

Více souvisejících

Vietnamci imigrace The Economist Vietnamské tržnice

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy