Restrikce se na tržbách projeví, podnikům budou chybět vánoční večírky, říká restauratér Hanzlík

Na chvíli u výdejních okének přestali pracovat. Majitel sítě pražských restaurací Šenkýrna Luděk Hanzlík se svým personálem dopoledne sledovali televizi a na ní tiskovou konferenci vlády, která oznámila, že od čtvrtka rozvolní proti koronavirová opatření. Obchody, provozovny i hospody tedy otevřou. „Ze strany vlády se jedná o nejrozumnější řešení, jaké mohla v současné chvíli udělat, protože kdyby se otevřelo od pondělí, tak by vše bylo hodně narychlo. Podnikům budou letos hodně chybět vánoční večírky,“ říká pro EuroZprávy.cz Luděk Hanzlík.

Jeho hlas zněl ustaraně, i když verdikt vlády ohledně znovuotevření restaurací jej potěšil. Vlastníka pěti pražských Šenkýren Luďka Hanzlíka totiž trápí, že jen padesátiprocentní povolená kapacita je pro provozovny velmi limitující. „Právě proto rozjezd restaurací bude pozvolnější. Na tržbách se taková restrikce bohužel projeví.“

Odborník na gastronomii jako příklad uvádí Šenkýrnu na Jižním Městě Pražanka. „Když si uvědomíme, že v ní můžeme přivítat až devadesát hostů najednou, pak pětačtyřicet lidí, což je polovina, bude na tržbě patrná. Je to strašně málo. Navíc se bojím, že lidé těsně před Vánocemi půjdou raději do obchodních center nakupovat dárky, než aby zašli do restaurací.“

Hanzlík upozorňuje, že podniky letos nemohou vůbec počítat s firemními vánočními večírky, z nichž provozovny mívají vždy velký ekonomický profit. „Nedá se nic dělat, ale jistě by nám nyní moc pomohly. Proto například nemám vůbec důvod otvírat Hlubinu na Lidické, v centru na Smíchově. Tradičně je díky firmám zarezervována od konce listopadu až do Vánoc. Má kapacitu až pro 180 osob a společnosti ji každý večer dovedly zaplnit i sto lidmi. A tak i výpadek za vánoční večírky bude viditelně znát.“

Restauratér, který je v oboru už třicátým rokem, přesto zprávu o rozvolnění uvítal. „Ze strany vlády se jedná o nejrozumnější řešení, jaké mohla v současné chvíli udělat, protože kdyby se opatření rozvolnila od pondělí, tak by vše bylo hodně na rychlo a zbytečně bychom se dostali do stresu.“ Rozhodující chvíle, kdy dojde k otevření, sledoval s personálem v televizi. „A pak jsme si na internetu přečetli nejdůležitější opatření, která musíme splnit, pokud chceme otevřít.“

Jednou z restrikcí je, že u stolu mohou sedět jen čtyři hosté, a provozovna, jak už odborník zmínil, může mít naplněnou kapacitu jen z padesáti procent. „Musíme ubrat nějaké židle, aby si lidé neměli kam sednout, a to nejlepší kritérium, jak opatření dodržet a nevystavovat se hrozbě sankcí.“

Hospodskému vadí, jak vláda chaoticky informuje

Šéf pěti Šenkýren, které tvoří Pražanka na Jižním Městě, smíchovská Hlubina, kamýcký Obzor, Na Ledárnách na Zeleném pruhu a hostivařský podnik U Milionu, přiznává, že na pondělní otevření nebyli úplně připraveni. „Z osmdesáti procent jsme počítali, že vláda od pondělí nerozvolní. Pečlivě jsme totiž v posledních dnech sledovali indicie kabinetu a odhadli jsme je docela dobře,“ usmívá se.

Právě na nedělním napínání vlády, zda se obchody a restaurace otevřou už v pondělí, argumentuje hospodský zmatečnost kabinetu. „Od začátku mně vadí chaotická komunikace a informovanost. A ta bohužel stále pokračuje, čehož je současnost důkazem. Přece pokud chci otevřít obchody anebo gastroprovozy, které neměly výdejní okénka, tak prostě během dvaceti hodin není možné připravit restauraci z nuly na plný rozjezd. Zaráží mě, že to nikoho z vlády nenapadne, a v neděli řeší, zda se v pondělí otevře. Tomu nerozumím,“ čílí se pro EuroZprávy.cz Hanzlík. Nyní už stoprocentně věří, že ve čtvrtek ve svých interiérech poprvé od 14. října přivítá první zákazníky. „Věřím tomu, protože si už vláda nedovolí dělat dále z lidí blázny.“

Žádné zásoby, když v pondělí neotevře, vyhazovat nemusí, na rozdíl od kolegů, kteří nemají výdejní okénka a počítali se zahájením provozu. „Jelikož provozujeme po celou dobu restrikcí výdejová okénka, tak s objednáváním surovin problém nemáme. Jedeme totiž pořád,“ vysvětluje a dodává, že ještě hůře než hospodští jsou na tom díky pandemii dodavatelé. „Ti, kteří nám vozí suroviny a zboží, si mně stěžují, že letošní podzim je pro ně hodně krušný a mají velké starosti, aby vše ustáli.“

Muž, který už dvacet let podniká, nemusel při jarní ani podzimní koronavirové vlně ze svého personálu nikoho propustit. „Podařilo se mně udržet téměř všechny zaměstnance, akorát čtyři lidi mám po brigádách. Podřízeným dávám pouze to, co dostávám od státu, jedná se tedy o kurzarbeit,“ poodhaluje zákulisí.

Do konce roku počítá s fungováním v omezeném provozu. Dvě restaurace Pražanka a Obzor pojedou naplno, dva podniky Na Ledárnách a U Milionu budou mít otevřeno jen pondělí až pátek. „A Hlubinu na Smíchově nechám zavřenou až do Vánoc. Jelikož je v centru, tak se mně nevyplatí u ní zahajovat provoz, protože plno lidí bude stále stejně doma na home office, a tak by zela prázdnotou,“ míní.

Luděk Hanzlík nesouhlasí s kolegy, kteří navzdory zákazům už své podniky otevřeli. A to restaurace Šeberák v pražských Kunraticích a bar Restart v Uherském Brodě. „Nemám pro ně pochopení, protože vládní restrikce by se měly dodržovat. Zbytečně si oba majitelé přidělali problémy s úřady.“

Související

Luděk Hanzlík

Nemáme ke kontrolám pravomoci, v jiných provozech zákazníci také nic nepředkládají, říká restauratér

Majitel sítě pražských restaurací Šenkýrna Luděk Hanzlík ve svých podnicích nevyžaduje po hostech doklad o bezinfekčnosti ohledně onemocnění na covid-19, ačkoli tak má podle vládního nařízení ode dneška činit. Restauratér tvrdí, že opatření postrádá logiku, když zákazníci při návštěvách v potravinách, oděvech či na benzinových stanicích žádný dokument o svém zdravotním stavu nemusí předkládat. „Nejsem žádný rebel, ani odpírač vakcinace, kterou mimochodem plně schvaluji, ale dané restrikce mně musejí dávat konkrétní smysl. Odmítám být za pokrytce, který něco kritizuje v soukromí a jinak se chová na place. Nebudu si hrát na policistu, nemám k tomu žádné pravomoci. Také je nutné zdůraznit, že řada lidí bude potvrzení o očkování ve velkém falšovat,“ říká pro EuroZprávy.cz Luděk Hanzlík.
Opatření obchodů proti covid-19, ilustrační foto

REPORTÁŽ: Dvě tváře rozvolnění: Mám plný diář, říká kadeřnice. V lednu jdu na pracovní úřad, tvrdí prodejce keramiky

Před ještě zavřeným kadeřnictvím podupává v čerstvě napadaném sněhu noblesní seniorka. Je první zákaznicí, která po čtvrtečním rozvolnění vstoupí do salónu v ulici V Jezírkách, který měl stejně jako všechny služby, obchody i restaurace šest týdnů kvůli koronavirové pandemii zavřeno. „Už si připadám jako strašidlo, potřebuji ostříhat a nabarvit,“ říká paní Eva. Někteří obchodníci, které EuroZprávy.cz obešly, si ale stěžovali, že otevření přišlo pozdě. „Živnost mně to už nezachrání, v lednu musím na pracovní úřad,“ posteskne si prodejce keramiky Karel Šebesta.

Více souvisejících

Luděk Hanzlík Restaurace podnikatelé živnostníci Vláda ČR Praha

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy